کد مطلب:  13770 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
افتتاح 256 کلینیک ویژه تا پایان سال 95

افتتاح 256 کلینیک ویژه تا پایان سال 95

1394/11/19به‌گزارش آسمونی محمد آقاجانی در همایش سراسری برنامه عملیاتی سال 95 دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داشتن...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

1394/11/19

به‌گزارش آسمونی محمد آقاجانی در همایش سراسری برنامه عملیاتی سال 95 دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داشتن برنامه برای فعالیت‌ها و اقدامات حوزه درمان را یک ضرورت غیرقابل‌اجتناب دانست و گفت: به دلیل تعدد مسئولیت‌ها و گسترش فعالیت‌ها در وزارت بهداشت، برنامه‌ریزی در همه حوزه‌های سلامت امری لازم و ضروری است.

وی افزود: از زمان آغاز اجرای برنامه‌های تحول سلامت، فعالیت‌های حوزه درمان کاملاً برنامه محور و بر اساس تدوین برنامه‌های 8 گانه طرح تحول در حوزه درمان بوده است.

معاون درمان پوشش فراگیر و دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات و مراقبت‌های با کیفیت سلامت و حفاظت مالی از شهروندان در برابر هزینه‌های سلامت از اهداف مهم وزارت بهداشت بیان کرد و افزود: ارتقا کیفیت خدمات درمانی و مدیریت بیماری‌ها، مدیریت منابع مالی و افزایش بهره‌وری، ساماندهی مؤسسات پزشکی، ارتقاء سطح آمادگی نظام سلامت در برابر فوریت‌های پزشکی، حوادث و بلایا، استقرار نظام جامع سلامت باروری و توسعه صنعت گردشگری از دیگر اهداف وزارت بهداشت در برنامه تحول نظام سلامت بوده است.

آقاجانی با اشاره به در دستور کار بودن احداث و توسعه 120 اورژانس بیمارستانی، به‌عنوان یکی از برنامه‌ها، افزود: تا پایان امسال 1000 تخت روان‌پزشکی جدید به تخت‌های روان‌پزشکی اضافه می‌شود.

وی افزود: در راستای برنامه پوشش فراگیر و دسترسی عادلانه آحاد جامعه به خدمات و مراقبت‌های با کیفیت سلامت 366 بلوک زایمان در بیمارستان‌های سراسر کشور ساخت و بهسازی شدند.

آقاجانی به ایجاد و بهینه‌سازی بخش‌های مراقبت‌های ویژه اشاره کرد و افزود: در این برنامه 2400 تخت جدید مراقبت‌های ویژه در یک برنامه عظیم ملی اضافه می‌شود.

معاون درمان یکی از مهم‌ترین برنامه‌های وزارت بهداشت را ایجاد کلینیک‌های ویژه در توسعه خدمات سرپایی بیان کرد و از افتتاح 256 کلینیک ویژه تا پایان سال 95 خبر داد و افزود: توسعه شبکه کشوری فراهم آوری و پیوند اعضاء، ایجاد و استانداردسازی بخش‌های مسمومیت، ارتقاء استانداردهای هتلینگ در بیمارستان‌های وزارت بهداشت و ایجاد و توسعه آزمایشگاه‌های با سطح بالای ایمنی زیستی از دیگر برنامه‌ها در راستای رسیدن به هدف ارائه خدمات باکیفیت به مردم است.

آقاجانی همچنین، بر لزوم ارائه خدمات دندانپزشکی توسط بخش دولتی و توجه به این حوزه تأکید کرد و افزود: در حال حاضر چهار دهک جامعه از این خدمات بی‌بهره هستند که فاصله زیادی با اهداف ما دارد.

وی یکی از زیرساخت‌های طرح تحول سلامت را بهبود نظام ارجاع در سطح 2 و 3 عنوان کرد و گفت: با مشارکت حوزه بهداشت و درمان در نقطه آغازین ایجاد نظام ارجاع برای 23 میلیون روستایی، عشایر و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر هستیم که خود این مسئله تحول بزرگی است.

آقاجانی در ادامه، به کاهش میزان پرداختی بیماران بستری در بیمارستان‌های وزارت بهداشت اشاره کرد و افزود: در حال حاضر میزان پرداختی بیماران در بستری از 37 درصد به میانگین 4.5 درصد کاهش‌یافته است.

وی یکی از اقدامات اساسی و زیر بنایی را اصلاح تعرفه و نظام پرداخت عنوان کرد و افزود: اجرای کتاب ارزش نسبی خدمات سلامت، استقرار نظام پرداخت مبتنی بر عملکرد برای پزشکان و کارکنان شاغل در بیمارستان‌ها و تأمین منابع مالی پایدار برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی از طریق عامل سوم یعنی بانک عامل که واسط بین بیمارستان و بیمه‌ها است، از برنامه‌های مدیریت منابع مالی و افزایش بهره‌وری بوده است.

معاون درمان افزود: نزدیک به 150 بیمارستان ظرف یک هفته اخیر از طریق بانک عامل مطالبات بیمه‌ای خود را دریافت کردند.

به گفته آقاجانی، در بیش از 400 بیمارستان از روش پرداخت مبتنی بر عملکرد به‌منظور افزایش بهره‌وری استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به ارتقاء خدمات درمانی و مدیریت بیماری‌ها به‌عنوان یک هدف کلی، اصلاح و ارتقاء فرایندها و توانمندسازی و توسعه منابع انسانی را راهبردهای این هدف بیان کرد و افزود: ارتقاء شغلی کارکنان پیش بیمارستانی، ارتقاء فرایندهای خدمات اورژانس بیمارستانی و ارتقاء دانش، مهارت و شایستگی مدیران بیمارستان‌ها از برنامه‌های این هدف است.

معاون درمان همچنین، بابیان این‌که ایجاد آمبولانس موتوری برای شهرهای بزرگ در دستور کار وزارت بهداشت است، افزود: در حال حاضر توانستیم 20 پایگاه اورژانس هوایی راه‌اندازی کنیم که این تعداد باید به 44 پایگاه اورژانس هوایی برسد.

نظر خود را درباره «افتتاح 256 کلینیک ویژه تا پایان سال 95» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید