کد مطلب:  35497 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
25 هزار بیمار ایرانی چشم انتظار اهدای عضو هستند

25 هزار بیمار ایرانی چشم انتظار اهدای عضو هستند

به گزارش آسمونی:نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: 25 هزار نفر در کشور چشم انتظار اهدا و پیوند عضو هستند...
زمان مطالعه: 1 دقیقه
به گزارش آسمونی:نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: 25 هزار نفر در کشور چشم انتظار اهدا و پیوند عضو هستند و متاسفانه سالانه سه هزار نیازمند پیوند نیز جان خود را از دست می‌دهند.

25 هزار بیمار ایرانی چشم انتظار اهدای عضو هستند
25 هزار بیمار ایرانی چشم انتظار اهدای عضو هستند


امیر قبادی نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان در حاشیه دوره آموزشی اهدای عضو ویژه کادر بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در ایران سالانه حدود پنج تا هشت هزار نفر دچار مرگ مغزی می‌شوند که حدود سه هزار نفر آنان قابلیت اهدای عضو دارند که متاسفانه تنها اعضای هزار نفر از این بیماران اهدا می‌شود.

وی افزود: در هر مرگ مغزی یک تا هشت مورد از اعضای بدن و یک تا 50 نسج و بافت بدن قابلیت اهدا دارند.

نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان گفت: روزانه بین هفت تا 10 نفر از بیماران در انتظار پیوند به دلیل نرسیدن عضو جان خود را از دست می‌دهند درحالی که هر مورد مرگ مغزی می‌تواند یک تا هشت بیمار نیازمند پیوند را از مرگ نجات دهد.

قبادی اظهار داشت: با توجه به اینکه سالانه سه هزار نفر از بیماران به دلیل دریافت نکردن اعضا و انجام نشدن پیوند جان خود را از دست می‌دهند ضروری است فرهنگ سازی در این زمینه بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گیرد.

وی تصریح کرد: هم اینک 30 مرکز اهدای عضو و 24 مرکز شناسایی برای اهدای عضو در دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور فعالیت دارند.

نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان با اشاره به وضعیت پیوند اعضاء در سیستان و بلوچستان گفت: در این استان سالانه حدود 80 مرگ مغزی با قابلیت اهدای عضو رخ می‌دهد که متاسفانه هیچ اهدایی انجام نمی‌شود.

وی افزود: با برنامه ریزی انجام شده قرار است بعد از برگزاری این دوره آموزشی ویژه کادر بهداشتی و درمانی و مسئولان دست اندرکار فرهنگی و علما، مرکز اهدای عضو نیز در سیستان و بلوچستان راه اندازی شود.

نخستین پیوند قرنیه، کلیه، روده، قلب و کبد به ترتیب در سال‌های 1314، 1347، 1371، 1372 و 1372 در کشور انجام شده است.

هم اینک پیوند قرنیه در 55 مرکز، پیوند کلیه در 30 مرکز، پیوند قلب در هشت مرکز، پیوند ریه در 2 مرکز، پیوند مغز استخوان در 6 مرکز، پیوند کبد در 6 مرکز و پیوند پانکراس در یک مرکز درمانی انجام می‌شود و 78 بانک نسوج در کشور فعال است.

افرادی که می‌خواهند جزو اهدا کنندگان عضو باشند می‌توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی www.muq.ac.ir در بخش «ثبت نام از متقاضیان اهدای عضو پس از مرگ» ثبت نام کرده و کارت ویژه اهدای عضو دریافت کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
: برای دریافت مشاوره درباره 25 هزار بیمار ایرانی چشم انتظار اهدای عضو هستند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «25 هزار بیمار ایرانی چشم انتظار اهدای عضو هستند» در کادر زیر بنویسید :

6 - 5 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید