کد مطلب: 25153 درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
22 اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

22 اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید

به گزارش آسمونی ، 22 اثر از سه استان خراسان جنوبی ، قزوین و مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت...
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی ، 22 اثر از سه استان خراسان جنوبی ، قزوین و مازندران در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسیدند.

رئیس گروه میراث طبیعی دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی با اعلام این خبر گفت: از این تعداد 10 اثر از استان خراسان جنوبی ، پنج اثر از استان قزوین و هفت اثر از استان مازندران هستند. این آثار شامل پدیده های زمین‌ شناسی مربوط به دوره‌ های کرتاسه و کواترنری همچون غارها ، دریاچه‌ ها و درختان کهنسال با قدمت 200 تا 600 سال است.

علی قمی اویلی دریاچه ارواح در روستای ملاکلاه نوشهر ، غار دانیال ، سرزمین سیاه طبس ، مجموعه درختان سرخدار ارم و درختان کهنسال نارون را از شاخص ترین آثار ثبت شده در فهرست اخیر میراث طبیعی برشمرد.

به گفته وی سرزمین سیاه نام منطقه ای در 120 کیلومتری جنوب طبس و در شمالی ترین بخش پناهگاه حیات وحش نایبند با 400 کیلومتر مربع وسعت است. این پدیده زمین شناسی حاصل آخرین فعالیت های آتشفشانی در دوره کواترنر (جوانترین دوره زمین‌شناسی) است که از حدود دو میلیون سال قبل شروع شده است.

قمی اویلی قدمت دریاچه ارواح واقع در روستای ملا کلاه نوشهر را مربوط به دوره کرتاسه میانی تا کواترنری برشمرد و افزود: این دریاچه در وسعت 300 در 700 متر با پوشش جنگلی در اطراف آن و درختان خشک شده در داخل آن منظره جالبی ایجاد کرده اند.

این مسئول مجموعه درختان کهنسال سرخدار روستای ارم از توابع شهرستان نکا با 280 تا 430 سال قدمت را از دیگر آثار با ارزش طبیعی استان ذکر کرد و گفت: این درختان از گونه های ممنوع القطع هستند و ثبت و مستند نگاری آنها با توجه به اینکه وانسته اند با اقلیم منطقه سازگاری پیدا کنند ، برای حفظ ذخایر ژنتیکی کشور ارزشمند است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «22 اثر سه استان کشور در فهرست آثار ملی طبیعی به ثبت رسید»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

6 - 2 = ?