کد مطلب: 43496 درج نظر
زمان مطالعه: 8 دقیقه
بررسی هیوندا ولستر N 2019

بررسی هیوندا ولستر N 2019

هیوندا ولستر N 2019 بخشی از مدل های اسپرت هیوندا محسوب شده که تحت عنوان N راهی بازار می شوند. در این بین خودرو...
زمان مطالعه: 8 دقیقه

هیوندا ولستر N 2019 بخشی از مدل های اسپرت هیوندا محسوب شده که تحت عنوان N راهی بازار می شوند. در این بین خودرو هیوندا ولستر N 2019 که در حقیقت مدل تیونینگ شده نسخه 2019 هاچ بک ولستر است، با طراحی جذاب و مشخصات فنی فوق العاده راهی بازار شد.

شرکت کره ای با به کارگیری پیشرانه پرتوان این خودرو را به مدلی برجسته تبدیل کرده که نظر هرفردی را به خود جلب می کند. ولستر N 2019 یک خودرو تهاجمی و به نوعی شورشی محسوب شده که انقلابی در سری ولستر است. پیشرانه 250 اسب بخاری و قیمت پایه 26 هزار دلاری این مدل را به یک گزینه برجسته در میان محصولات کامپکت و کوچک هیوندا تبدیل کرده است.

اگر بخواهیم این مدل را با رقبایی چون Civic Type R هوندا که قیمتی 35 هزار دلاری دارد مقایسه کنیم، بدون شک محصول هوندا یک مدل بهتر به شمار می رود. در این بین ولستر N 2019 نیز یک محصول برجسته است و در نوع خود هاچ بکی ایده آل محسوب می شود.

اختلاف بین محصول شرکت هوندا و هیوندا چیزی بیش از 9 هزار دلار است و با این اختلاف ویژگی هایی به مراتب قابل توجه دارد. در مقابل فورد Fiesta ST یک گزینه اقتصادی تر است و ولستر N 2019 در مقایسه با آن مدلی بهتر به شمار می رود. در این مطلب قصد داریم به بررسی هیوندا ولستر N 2019 می پردازیم تا آشنایی بیشتری با آن پیدا کنیم.

قیمت: 8/10

مدل پایه هیوندا ولستر  2019 با قیمت 18 هزار دلار به فروش می رسد. این در حالی است که نسخه پایه ولستر N 2019 با قیمت 26 هزار دلار راهی بازار می شود. شرکت کره ای برای مدل معمولی ولستر جدید پیشرانه نسبتا مناسبی به کار گرفته اما در مدل N برای عملکرد بهتر یک موتور پرقدرت 250 اسب بخاری که فراتر از یک خودرویی چون هاچ بک ولستر است، به کار گرفته شد. بنابراین باید انتظارات بیشتری از مدل N اسپرت در مقایسه با نسخه استاندارد داشت. پیشرانه 2.0 لیتری چهار سیلندر 250 اسب بخاری که نسبت به پیشرانه 2.0 لیتری تنفس طبیعی مدل استاندارد ولستر 103 اسب بخار قدرت بیشتری دارد.

رینگ های 18 اینچی با تایرهای اسپرت Michelin Pilot Super Sport و ترمزهای برمبو سریع، این مدل را به هاچ بکی برجسته تبدیل کرده است. همانطور که گفته شد شرکت هیوندا ویژگی‌های ظاهری اسپرتی در نظر گرفته که این مدل را به خودرویی کوچک اما پرتوان تبدیل کرد. شرکت کره ای از پیشرانه های مختلف پرتوانی در ولستر N 2019 بهره گرفته و برای ظاهر این مدل نیز رینگ های متعددی فراهم آمده تا مشتریان مطابق نظر خود مدلی را انتخاب کنند.

بسته Performance package این خودرو 920 دلار است که قیمت مدل را به 29 هزار دلار می رساند. این قدرت در مقایسه با Mini John Cooper Works که پیشرانه 228 اسب بخاری دارد، مدلی ارزان تر تلقی می شود. قیمت پایه مینی جان کوپر ورکس با قیمت 32 هزار دلاری به فروش می رسد.

طراحی: 5/10

در بحث طراحی این هاچ بک جدید از ویژگی های قابلی بهره می برد اما همچنان برخی نقایص وجود دارد که موجب می شود، نتوان آن را یک مدل جذاب به شمار آورد. یکی از بخش های مهمی که در هر خودرویی باید به آن توجه داشت، بی شک طراحی است. محصول اخیر هیوندا یا همان ولستر از این قاعده مستثنی نیست اما طراحی درخور توجهی توسط هیوندا برای آن در نظر گرفته نشده و از این رو نمی توان چندان این مدل را جذاب تلقی کرد.

در نگاه نخست ساختار نسل قبلی ولستر به چشم می خورد با این تفاوت که شاهد طراحی پهن تر هستیم و کمی از خطوط تیز کاسته شده و به نوعی قوس های بیشتری به کار گرفته شده است. همچون نسل پیشین ولستر N 2019 تنها یک درب عقب داشته و فاقد درب چهارم در قسمت عقب راننده است. به گفته هیوندا هدف از حذف این درب جلوگیری تصادفی است که ناشی از پیاده شدن افراد به وجود می آید.

چهره ولستر N 2019 چندان تهاجمی نیست و به عنوان یک مدل اسپرت انتظار بیشتری از آن داشتیم. اما به طور کلی تجربه کاربری بهتری رقم می زند و یک مدل معمولی نیست. به دلیل برخی کاستی هایی که هیوندا در بخش طراحی ولستر N 2019 داشته، باید امتیاز 5/10 را داد. زیرا انتظار داشتیم ظاهری جذاب تر را در این هاچ بک کامپکت اسپرت مشاهده کنیم. این همان چیزیست که در بیشتر خودروهای کامپکت و اسپرت از جمله رقبا سرسخت همین مدل مشاهده می شود.

متاسفانه خبری از تریم چرمی نیست و با قیمت 20 هزار دلار افراد باید برای خودرویی هزینه کننده که تریم داخلی پلاستیکی به جای چرم دارد. البته با توجه به قرار گرفته ولستر 2019 در دسته خودروهای زیر 30 هزار دلار، عجیب نیست که چنین آپشن ها و ویژگی هایی را روی آن مشاهده کنیم.

با این حال ولستر N 2019 تعدادی ویژگی های مثبت دارد که می تواند موردتوجه مشتریان قرار گیرد. ویژگی هایی که قیمت 26 هزار دلاری را برازنده آن می سازد. بنابراین به عنوان یک مدل اسپرت اقتصادی قیمت ایده آلی داشته و طراحی مطلوبی نیز برای آن در نظر گرفته شد.

راحتی: 5/10

یکی دیگر از بخش هایی که باید در هنگام خرید خودرو به آن اهمیت داد، راحتی وسیله نقلیه است. هیوندا ولستر N 2019 در این بخش چندان نتوانسته نظر ما را به خود جلب کند. درست است که نباید انتظار بسیاری از راحتی یک اتومبیلی که در سگمنت اسپرت و اقتصادی قرار می گیرد، بود اما در مجموع آن راحتی که هیوندا می توانست در این محصول خود تعبیه کند، وجود نداشت. هر وسیله نقلیه از جمله اتومبیل ها باید دارای فاکتور راحتی باشند. زیرا در هنگام رانندگی ناراحتی هایی را به دنبال خواهد داشت.

خودروهایی همانند ولستر عمدتا مدل های معمولی و شهری هستند از این رو نمی توان انتظار یک مدل اسپرت از آنها داشت. اما هیوندا با توسعه مدل N سعی داشته چند قدم فراتر رفته و یک اتومبیل کامپکت و در عین حال سریع را به مشتریان ارائه دهد. اگرچه راحتی ولستر N مطلوب است، اما نمی توان به دلایل نقایصی که در بحث راحتی دارد به آن امتیاز بالایی داد.

انتظار می رود در مدل نسل بعدی هیوندا تغییراتی حاصل کند تا این خودرو کوچک بهتر موردتوجه مشتریان قرار گیرد. یکی از نقایص این مدل فضای سرنشینان کم حجم عقب است. این فضا اگرچه برای دو نفر طراحی شده اما چندان باز نیست تا دو نفر انسان بالغ و بزرگسال به راحتی در بخش عقب نشسته و تجربه سفر لذت بخشی کسب کنند. در زمینه کیفیت فضای داخل نیز شرکت هیوندا می توانست ویژگی های باکیفیتی به کار گیرد تا موردتوجه مشتریان همیشگی یا جدید قرار گیرد.

شاید ولستر آن هم مدل N یک خودرو هیجان انگیز است و هیوندا نیز آن را برای علاقمندان به سرعت توسعه داد اما در زمینه راحتی کابین چندان چنگی به دل نمی زند.

فناوری و قابلیت های ارتباطی : 6/10

در بحث فناوری Veloster N جدید دارای یک صفحه نمایش 8 اینچی با سیستم سرگرمی اختصاصی هیونداست که از اپلی کارپلی و اندروید اتو پشتیبانی می کند. همچنین کلید استارت و سیستم کنترل آب و هوا به صورت هوشمندانه قابل کنترل است. همانند دیگر محصولات هیوندا، سیستم سرگرمی ولستر N نیز کاربرپسند بوده و نباید آن را ناقص دانست. کلیدهای تنظیماتی نرم هستند و وضوح نمایشگر لمسی نیز مطلوب بوده و یک سیستم سرگرمی با طراحی گرافیکی جذاب است.

از آنجایی که ولستر N یک مدل اسپرت تلقی می شود، از برخی امکانات راحتی به دور است. اگر به دنبال یک نسخه کامل از ولستر جدید هستید باید تریم Turbo Ultimate را خریداری کنید.

عملکرد و هندلینگ : 8/10

هیوندا ولستر N در بازار ایالات متحده فروش چندان مناسبی ندارد زیرا با وجود رقبایی چون فورد فیستا ST ، کمی از توجه مشتریان به این محصول آسیایی کاسته می شود. این هاچ بک یک خودرو سریع با هندلینگ نرم است که با هزینه اقتصادی می توان آن را خریداری کرد. پیشرانه این خودرو از موتور 2.0 لیتری توربوشارژ چهارسیلندر 250 اسب بخاری تامین می شود که به عنوان یک مدل کوچک مشخصه بزرگی به شمار می رود. البته یک بسته ارتقا قدرت نیز توسط هیوندا برای ولستر N در نظر گرفته شده که قدرت این هاچ بک را به 275 اسب بخار می رساند.

با گشتاور 260 پوند فوت و دور موتور 1450، چنین مشخصه هایی برای ولستر N 2019 آن را به گزینه برجسته ای تبدیل می کند. هنگامی که روی پدال گاز فشار می دهید، این خودرو شرکت کره ای با صدای گوش نواز به حرکت درمی آید. در کنار پیشرانه 250 اسب بخاری، سیستم انتقال قدرت اسپرت با گیربکس شش سرعته دستی به کار گرفته شده که انتظارات را نسبت به این هاچ بک پر سر و صدا افزایش می دهد.

خودروساز کره ای سعی داشته ویژگی های بزرگی برای محصول خود در نظر گیرد. از این رو مشخصه های قابلی در بحث فنی برای آن فراهم آمده که کمتر مدل های هم سطح با چنین ویژگی همراه هستند. بحث عملکرد و هندلینگ بخش مهمی در هر اتومبیل است و ولستر N 2019 نیز از این قاعده مستثنی نیست. چهره تهاجمی و آیرودینامیک مهندسی شده این هاچ بک موجب شده تا پویایی در حرکت آن مشاهده شود. البته در زمینه تاکتیک و هندلینگ سریع به Civic Type R که قیمت بیشتری نسبت به ولستر ان دارد، نمی رسد.

بنابرایرن نباید انتظار داشت که ولستر N بیست و شش هزار دلاری مشخصه های فنی در سطح سیویک تایپ آر بیش از 32 هزار دلاری پیدا کند. در بخش سیستم ترمز نیز شرکت هیوندا سعی کرده از سیستم اسپرت بهره گیرد. همان سیستمی که عمدتا روی مدل های اسپرت تعبیه می شود و ولستر N 2019 نیز یکی از آنهاست. در تنظیمات رانندگی افراد می توانند نرمال، اسپرت یا اسپرت پلاس را انتخاب کنند. قرار دادن حالت رانندگی روی هر یک از این قسمت ها، ساختار حرکتی ولستر N 2019 را تغییر می دهد و آن را با همان ویژگی ها همراه می سازد تا بهبود عملکردی از خود نشان دهد.

با تمام این تفاسیر می توان ولستر N 2019 را یکی از مدل های برجسته شرکت هیوندا به شمار آورد که ویژگی های جالبی در عین معایب خود دارد.

ایمنی: 4/10

متاسفانه شرکت هیوندا ایمنی خاصی را در این مدل تعبیه نکرده و باید آن را خودرویی قدیمی به شمار آورد. این شرکت کره ای ولستر N 2019 را بدون هرگونه کروز کنترل ، هشدار خروج از خط، هشدار برخورد به جلو و برخی دیگر همراه ساخته است. تنها شاهد یک روشنایی معمولی از سوی چراغ های جلو در شرایط جاده ای شب هستیم و نباید چندان در بحث ایمنی انتظاری از این خودرو هاچ بک داشت.

مصرف سوخت: 7/10

مصرف سوخت ولستر N 2019 بالا نیست اما از آنجایی که هیوندا پیشرانه قدرتمندی در آن به کارگرفته، چنین موتوری برای کسب قدرت بیشتر مصرف سوخت نسبتا بالایی دارد. بنابراین اگر به دنبال یک مدل هستید که بتواند عملکرد حرکتی خوبی از خود نشان دهد، ولستر N 2019  هیوندا یک مدل کلیدی و قابل توجه است. اما نباید آن را با ابعاد کوچکی که دارد کم مصرف دانست.

رقبا

 • فورد فیستا ST
 • مینی جان کوپر ورکس
 • هوندا سیویک تایپ R
 • فولکس واگن Golf R

مشخصات کلیدی

 • پیشرانه 2.0 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ
 • قدرت 275 اسب بخاری و گشتاور 260 پوند فوتی
 • گیربکس شش سرعته دستی
 • سیستم حرکتی دو چرخ جلو محرک
 • 0 تا 100 کمتر از 5.8 ثانیه
 • ظرفیت سرنشین 4 نفر
 • قیمت 29 هزار دلار

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «بررسی هیوندا ولستر N 2019»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 * 9 = ?