کد مطلب: 20230 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
تقویم سال 2017

تقویم سال 2017

سال 2017 (میلادی) سالی عادی است. این سال دو هزار و هفدهمین سال در تقویم میلادی است که در روز یکشنبه 12 دی 1395 آغاز...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

happy-new-year2017

سال 2017 (میلادی) سالی عادی است. این سال دو هزار و هفدهمین سال در تقویم میلادی است که در روز یکشنبه 12 دی 1395 آغاز شده و در روز یکشنبه 10 دی 1396 به پایان خواهد رسید. آسمونی در مورد تقویم میلادی اطلاعات جالبی برای شما عزیزان تهیه کرده است.

2017 به نام زیر نام‌گذاری شده:

سال جهانی جهانگردی برای توسعه توسط سازمان ملل متحد

گاه‌شماری میلادی گاه‌شماری با ریشهٔ مسیحی است که هم‌اکنون در بیشتر کشورهای جهان استفاده می‌شود و تقویمی بین‌المللی است. این گاه‌شماری برگرفته از گاه‌شماری ژولینی با مبدأ میلادی (میلاد حضرت عیسی) است و نخست از سوی آلویسیوس لیلیوس که پزشکی از اهالی ناپل بود پیشنهاد شد. تعدیل کبیسه‌گیری این گاهشماری در 24 فوریهٔ 1582 از سوی پاپ گرگوری سیزدهم پذیرفته شد و از آن پس به گاه‌شماری گریگوری (گرِگوری) نیز مشهور شد.

تاریخچه و ویژگی‌ها

گاه‌شماری ژولینی که از گاه‌شماری رومی گرفته شده بود در دورهٔ مسیحی با مبدأ میلادی (گاه‌شماری میلادی قدیم) پذیرفته شد. این گاه‌شماری 365 روز بود که برای هر 4 سال یک روز به روزهای سال اضافه می‌شد (سال 365٫25 روزه). به علت دقیق نبودن کسر سال نسبت به سال اعتدالی هر 128 سال یک روز عقب می‌افتاد. در سال 1582 میلادی جهت تصحیح آن گاه‌شماری گرگوری (میلادی جدید) ایجاد شد. در گاه‌شماری یولیانی اعتدال بهاری در سال 325 میلادی که شورای نقیه تشکیل شده بود در 21 مارس صورت گرفته بود و در سال 1582 به 11 مارس افتاده بود و ده روز عقب مانده بود. در گاه‌شماری گرگوری ده روز از تاریخ حذف گردید و کبیسه‌گیری‌های یکنواخت چهارساله نسبتاً کاهش یافت بدینگونه که سال‌های قرن غیرقابل قسمت به 400 (مانند: 1700، 1800 و 1900) بدون کبیسه‌گیری باشند. درنتیجه، با احتساب سال گریگوری 365٫2425 روز (نسبت به سال حقیقی 365٫24219879 روز) میزان دقت گاه‌شماری میلادی را به عقب‌ماندگیِ یک روز در هر 3٬320 سال رساند.

طول زمانیِ سال گریگوری -> 365٬2425 روز = (3:400) - 365٬25

دورهٔ عقب‌ماندگی یک‌روزهٔ گاه‌شماری گریگوری -> 3320 سال = (تفاضل سال حقیقی با گریگوری): 1

کبیسه‌گیری

کبیسه‌گیری تقویم میلادی دارای دو دورهٔ زمانی‌ست. در دورهٔ ژولینی سال‌های مضرب عدد 4 کبیسه‌اند. در دورهٔ گریگوری هر چهار سال یک‌بار (سال‌های مضرب 4) کبیسه است، با این استثنا که در سال‌های رأس سده، تنها سالهای مضرب عدد 400 کبیسه‌اند. در تصحیح گاه‌شماری میلادی، با حذف ده روز از تقویم ژولینی، روز پس از پنجشنبه 4 اکتبر 1582 ژولینی، جمعه 15 اکتبر گریگوری است؛ و ازنظر تاریخی، روزهای ماقبل 5 اکتبر 1582 میلادی بر اساس گاه‌شماری ژولینی درنظر گرفته می‌شود و عملاً ده روز از تاریخ میلادی حذف‌شده قلمداد می‌گردد.

ماه‌های گاه‌شماری میلادی

سال در گاه‌شماری گرگوری 12 ماه دارد. نام‌های رایج در فارسی ایران از فرانسوی، نام‌های رایج در فارسی افغانستان از انگلیسی، و نام‌های رایج در فارسی تاجیکستان از روسی هستند.

پذیرش گاه‌شماری میلادی در نقاط مختلف جهان

گاه‌شماری گریگوری ابتدا در میان کشورهای اروپایی کاتولیک و سپس در میان پروتستان‌ها و ارتدکس‌ها پذیرفته شد. در میان کشورهای اروپایی، یونان آخرین کشوری بود که در سال 1923 اقدام به پذیرش این گاه‌شماری کرد. ژاپن، کُره و چین به‌ترتیب در سالهای 1895، 1872 و 1912 گاه‌شماری میلادی را پذیرفتند. امروزه در اکثر کشورهای جهان، ازجمله در اغلب کشورهای اسلامی، گاه‌شماری میلادی به‌عنوان تقویم رسمی شناخته می‌شود. مصر در سال 1875 و ترکیه در سال 1917 اقدام به پذیرش تقویم میلادی کردند. کشورهای افغانستان، ایران، عربستان سعودی، اتیوپی و نپال تنها کشورهای جهان هستند که تقویم میلادی در آنها تقویم رسمی به‌شمار نمی‌رود.

کاستی‌های گاه‌شماری میلادی

نقص نخست گاه‌شماری گریگوری، سرآغار سال است که امروزه 1 ژانویه به صورت جهانی رسمی شناخته شده‌است. پیشتر در اینباره اتفاق‌نظری میان کشورها و فرقه‌های مسیحی نبود. با توجه به اینکه اول ژانویه برابر با 10 یا 11 دی گاه‌شماری خورشیدی (اوایل زمستان در نیم کرهٔ شمالی و اوایل تابستان در نیم کرهٔ جنوبی) است، این زمان از لحاظ حرکت انتقالی زمین و در مقایسه با سرآغاز گاه‌شماری‌های معتبر جهان برای آغاز سال مناسب نیست. از همین جاست که اشکال‌های بزرگ در ازمنهٔ تاریخ برای آن به وجود آمده‌است (چنان‌که سال مالی کشورهایی که از این تقویم استفاده می‌کنند با سال میلادی منطبق نیست و تقریباً از اوایل فروردین آغاز می‌شود).

گاه‌شماری میلادی با وضعیت فصلها و موقعیت خاص زمین مانند اعتدالین و انقلابین هم خوانی ندارد و شمار روزهای هر ماه نیز نامنظم است. سرآغاز سال و سرآغاز ماه‌ها در گاه‌شماری مسیحی کلاً قراردادی هستند و به مسائل نجومی و یا حرکت انتقالی زمین مربوط نیستند و با بروج سروکاری ندارند. برای بهره‌گیری از این روش هیچ دلیل منطقی وجود ندارد و از سوی دیگر در طول تاریخ بسیاری به‌دل‌خواه دخل و تصرفی در این گاه‌شماری کرده‌اند.

هم چنین این گاه‌شماری پایهٔ دقیق مذهبی ندارد و مشکلات مذهبی مسیحیان را برطرف نکرده‌است و ایام مذهبی را به طور دقیق مشخص نمی‌کند و برای تعیین این ایام باید از تقویم قمری کمک گرفت و منجمین ناچارند هر سال با کمک گرفتن از روش اپاکت (Epacte) محل آن را در ماه‌های قمری پیدا کنند؛ در نتیجه عید پاک در فاصلهٔ 22 مارس تا 25 آوریل دائماً در تغییر است همچون سایر اعیاد و روزهای مذهبی مسیحیان و مسلمانان.

تغییر تاریخ میلادی

کاستی‌های تقویم میلادی برخی را به فکر تدوین یک تقویم معتبر جهانی انداخته‌است چنان‌که چنین طرحی در سازمان ملل مطرح شد که به جایی نرسید. در گذشته نیز پس از انقلاب فرانسه به فکر تغییر تقویم در این کشور افتادند و تقویم جمهوری فرانسه را جایگزین تقویم میلادی کردند. از آن جمله شخصی به نام سیلون مارشال طرحی ارائه داد که مورد تأیید انجمن ریاضی‌دانان و کنگرهٔ ملی فرانسه قرار گرفت. سرآغاز سال در این تقویم اعتدال پاییزی و مبدأ آن سال 1787 (انقلاب فرانسه) بود که البته بعداً منسوخ شد.

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «تقویم سال 2017»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 * 9 = ?