کد مطلب: 13150 درج نظر
زمان مطالعه: 9 دقیقه
خطبه های نماز جمعه تهران 4 دی 1394

خطبه های نماز جمعه تهران 4 دی 1394

1394/10/05خطيب جمعه تهران:برخي از داوطلبان مجلس خبرگان حتي نمي توانند يك عبارت عربي را درست بخوانند!به گزارش...
زمان مطالعه: 9 دقیقه

JANATI
JANATI

1394/10/05

خطیب جمعه تهران:برخی از داوطلبان مجلس خبرگان حتی نمی توانند یک عبارت عربی را درست بخوانند!

به گزارش آسمونی امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه شورای نگهبان در سال 88 از 40 میلیون رای مردم و حق الناس حراست کرد، گفت: برخی شیاطین از صحبت های رهبری برداشت های سوء کرده و می گویند حق الناس یعنی اینکه همه در انتخابات تایید صلاحیت شوند.
    به گزارش خبرگزاری فارس، آیت الله جنتی، در خطبه های نماز جمعه پایتخت با اشاره به اقدامات نیروی انتظامی در برخورد با مظاهر بی حجابی، اظهار داشت: خداوند به برادران ناجا توفیق عنایت کند که مردانه و قاطعانه مقابل هتک حرمت حجاب و عفاف در جامعه ایستادند و با کسانی که حجاب را رعایت نمی کنند و در خودروی شخصی شان با شرایط و وضعیت بسیار بدی نشستند، برخورد می کنند، با همه وجودم از آنان تقدیر و تشکر می کنم و به آنان خداقوت می گویم و امیدوارم خداوند کمک شان کند.
    وی یادآور شد: اگر خداوند عذابی بر حکام دیکتاتور برخی کشورهای منطقه نازل کند، حق شان است، واقعا این حکام دیکتاتور برخی کشورهای منطقه باید بلایی را تحمل کنند، اگر در دنیا هم نشد، در آخرت حتماً خداوند بدترین بلاها را بر این حکام دیکتاتور منطقه نازل خواهد کرد.
    امام جمعه موقت تهران گفت: متاسفانه هر یک از سرزمین های اسلامی برای خودشان سازی می زنند و همه آنان به یک معنا تسلیم قدرت های استکباری هستند، با این وضعیت چه می شود کرد؟
    وی بیان داشت: به برکت امام بزرگوارمان ما از نظر شیعه و سنی در کشور هیچ مسئله ای نداریم و به لطف خداوند همه در رفاه زندگی می کنند و به آنها خدمت رسانی می شود و اگر خدمات رسانی به سنی ها در کشور ما بیشتر از شیعیان نباشد قطعا کمتر نیست.
    امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: احساس می کنیم سنی های کشورمان برادران ما هستند و ما با هم در این کشور زندگی می کنیم و مشکلی نداریم، منهای مسئله شیعه و سنی اختلافات دیگر هم باید کنار گذاشته شود، نباید یکپارچگی را از بین ببریم، دسته بندی های سیاسی نباید موجب اختلاف شود. در هر مناسبتی باید با هم و یکصدا باشیم، همه باید درباره فتنه با هم آن را محکوم کنیم.
    آیت الله جنتی بر همین اساس یادآور شد: با توجه به اینکه در آستانه 9 دی قرار داریم، این روز مبارک را به همه مردم عزیز ایران تبریک می گویم. وحدت ملت بزرگ ایران با یک اشاره مقام معظم رهبری در روز 9 دی تجلی یافت و همه ملت به صحنه آمدند و در یک روز آتش فتنه 88 را خاموش کردند.
    امام جمعه موقت تهران ادامه داد: الحمدلله مشکل ناامنی نداریم و اختلافات در این انتخابات اثرگذار نیست به لطف خداوند، انتخابات کاملاآزاد است و هر کسی به هر کاندیدایی که دلش بخواهد می تواند رای دهد، متاسفانه آمار ثبت نامی ها مدام در حال افزایش است، آمار ثبت نام کاندیداهای خبرگان رهبری بالارفته است، آمار ثبت نامی های مجلس هم بالارفته و همچنان در حال افزایش است؛ این موضوع برای بنده بسیار مبهم است، آیا واقعا افرادی که در انتخابات خبرگان رهبری ثبت نام کردند، خودشان را مجتهد می دانند؟ آیا بین خودشان و خداوند معتقدند که اجتهاد دارند؟
    وی خاطرنشان کرد: برخی از این کاندیداهای خبرگان رهبری اگر یک عبارت عربی به دست شان بدهید، نمی توانند آن را درست بخوانند حتی نمی توانند قرآن را هم به درستی بخوانند، اگر یک کتاب عربی به دست این افراد بدهید نمی توانند آن را بخوانند. بنابراین چرا در انتخابات ثبت نام و برای ما زحمت درست می کنند؟
    آیت الله جنتی گفت: این موضوع درباره کاندیداهای مجلس شورای اسلامی هم مطرح است، برخی از این کاندیداها واقعا چه انتظاری دارند؟! عده ای می گویند صلاحیت کاندیداها را مردم باید تعیین کنند. من نمی دانم این فرهنگ از کجا آمده است؟ می گویند مردم به هر کسی رای می دهند یعنی صلاحیت آن فرد را قبول کرده اند و به کسی که رای ندادند هم به معنای آن است که صلاحیت آن فرد را قبول نکرده اند.
    امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: این سخنان به چه معناست؟ این به معنای آن است که قانون را باید کنار بگذاریم، شورای نگهبانی نباید در کار باشد بلکه به اختیار مردم بگذاریم. یعنی کاری که در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد. در هر کجای دنیا تشکیلاتی وجود دارد. در ایران هم این شورای نگهبان است که صلاحیت کاندیداها را باید احراز کنند؛ در دنیا هم وقتی انتخاباتی برگزار می شود مراکزی وجود دارد که نظارت می کند و صلاحیت افراد را بررسی می کنند.
    وی همچنین گفت: عده ای توقع دارند شورای نگهبان همه کاندیداها را به طور کامل تائید صلاحیت کند، چون به گفته آنان این حق الناس است، مقام معظم رهبری مطلبی را فرمودند و برخی شیاطین این موضوع را مورد سوءاستفاده قرار دادند و مدام گفتند حق الناس است. به این معنا که هر کسی در انتخابات ثبت نام کرد حق دارد تایید شود، پس در این میان قانون اساسی و قوانین دیگر چه می شود؟! این قانونی است که نمایندگان همین ملت نوشتند و در آن آمده که کاندیداها باید التزام عملی به اسلام داشته باشند. یعنی باید نماز بخواند و دروغگو نباشد و شرابخوار نباشد و قاچاقچی نباشد و غاصب حقوق مردم نباشد و رباخوار نباشد و مواردی از این دست.
    آیت الله جنتی در بخش دیگری از سخنانش متذکر شد: اگر کسی به صلاحیت کاندیداها رسیدگی کرد و متوجه شد که کاندیدایی به دلیل آنکه رعایت اسلام را نمی کند و صلاحیت ندارد، آیا در این مورد حق الناس از بین رفته است؟! این فرد حقی ندارد، حق را کسی دارد که شرایط ورود به انتخابات را داشته باشد.
    خطیب موقت نماز جمعه تهران ادامه داد: حق الناس این است که اجازه ندهند کسانی که به ضرر مردم کار می کنند وارد مجلس شوند. نظارت استصوابی شورای نگهبان حق الناس است، رهبر معظم انقلاب فرمودند که نظارت استصوابی از مصادیق والای حق الناس است.
    وی تصریح کرد: بر حسب مسئولیتی که دارم و به خاطر شرایطی که امروز در کشور حاکم است، باید مطالبی را بگویم. حرف های زیادی برای گفتن دارم، یک پژوهشگر ژاپنی الاصل که تبعه آمریکاست، به آمریکایی ها می گوید که «شما باید ولایت فقیه را بزنید، اگر می خواهید در ایران موفق شوید باید ولایت فقیه را هدف قرار دهید».
    آیت الله جنتی گفت: وقتی از او می پرسند چگونه می توان ولایت فقیه را زد، می گوید «در قانون اساسی ایران آنچه موجب قوام و بقای ولایت فقیه است، شورای نگهبان است، اگر بتوان این رکن را از قانون حذف کرد، ولایت فقیه هم در یک رفراندوم از بین می رود، شورای نگهبان هم جز با حمله به نظارت استصوابی این شورا از بین نمی رود»؛ بنابراین کسانی که نظارت استصوابی شورای نگهبان را زیر سوال می برند یا خودشان نمی فهمند یا دیگران گمراه شان می کنند.
    امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه مسائل زیادی درباره انتخابات داریم، تاکید کرد: کسانی که مدام حق الناس را مطرح می کنند، باید بدانند در انتخابات سال 88 که 40 میلیون نفر در انتخابات شرکت کردند، چه کسی 40 میلیون رای ملت را حفظ کرد؟ این 40 میلیون رای مگر حق مردم و حق الناس نبود؟ این شورای نگهبان و مقام معظم رهبری بودند که رای 40 میلیون ایرانی را حفظ کردند که حق الناس بود، شما می گفتید انتخابات را باطل کنید. یعنی حق الناس 40 میلیون نفر را باطل کنید، هنوز هم در همین خط بازی می کنید.
    وی تصریح کرد: کسانی که در فتنه سکوت کردند و با عناوین مختلف از فتنه حمایت کردند و هنوز هم گاهی دفاع می کنند، آنان جزو این مردم نیستند
    آیت الله اراکی: وحدت بزرگترین نعمتی است که پس از رهبری صالح به یک جامعه اهدا می شود
    به گزارش خبرگزاری تسنیم، آیت الله محسن اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران ابراز داشت: هفته پیش رو دو مناسبت بزرگ را در پی دارد. مناسبت اول سالروز میلاد پیامبر اکرم(ص) و فرزند گرامی ایشان امام صادق(ص) است. مناسبت دوم روز 9 دی و سالروز قیام عمومی ملت ایران برای خاموش کردن آتش فتنه سال 88 است.
    وی افزود: عده ای در آن سال می خواستند راه را برای تهاجم دشمن به مقدسات ما فراهم کنند که به حمدالله با حمایت ملت بابصیرت ما این توطئه خنثی گردید و آتش فتنه خاموش شد. این دو حادثه بی پیوند با یکدیگر نیستند.
    آیت الله اراکی اظهار داشت: میلاد پیامبر اکرم و امام صادق یادآور نعمت الهی است؛ خدای متعال به ما دستور داده است که نعمت های بزرگ او را پاس بداریم و یکدیگر را به این نعمت ها تذکر دهیم و از این نعمت ها بهره بگیریم. بزرگترین نعمتی که در قرآن کریم به عنوان نعمت تام یاد شده و معرفی شده است نعمت رهبری الهی است که برترین این نعمت در وجود نبی اکرم جلوه کرده است.
    وی ضمن اشاره به حدیث پیامبر اسلام که می فرمایند خداوندا رحمت خود را شامل خلفای من بفرما، بیان داشت: پیامبر اسلام می گویند خلفای من کسانی هستند که علم من و دانش من و حدیث من را و مردم را با حدیث و تعالیم و سنت من آشنا می کنند، این یعنی همان فقهای عادل. بزرگترین نعمت، نعمت رهبری الهی و شایسته و رهبری است که راه را بلد باشد و رهبری که مردم را در مسیر خدا فرمانروایی کند. این نعمت الهی است که می تواند مردم را یکپارچه و یکدل کند. کشورهای منطقه را ببینید و آنها را با ایران مقایسه کنید، تنها کشوری که مردمش یکپارچه بوده و سنی و شیعه این مردم با هم هستند ایران است. ممکن است اختلاف نظر داشته باشند اما این غیر از نزاع و ستیز و دشمنی است همان گونه که در یک خانواده ممکن است اختلاف نظر وجود داشته باشد. به حمدالله جامعه ما جامعه واحدی است و باید از این وحدت پاسداری کنیم.
    آیت الله اراکی با اشاره به تدبیرهایی که دشمنان برای از بین بردن این وحدت به کار می برند، گفت: یکی از مهم ترین راه های نابودی این وحدت ایجاد فتنه است. اینکه ما می گوییم فتنه بد است به همین خاطر است. اینکه مردم ما در روز 9 دی برخاستند و یک دست و یک دل گفتند ما از فتنه به دوریم و فتنه را محکوم کرده و چرا چنین کردند؟ چون مردم می دانستند فتنه بستر پراکندگی ملت ها است. آنها می خواهند ملت ها را پراکنده کنند تا در آنها نفوذ کنند. دشمنان ملت ها می خواهند در بین مردم نفوذ کرده تا استقلال را از آنها گرفته و منافع ملی را غارت کنند. وحدت یک ملت دژی مستحکم است که ملت ها را آسیب ناپذیر می کند و هم در برابر چالش های داخلی مقاوم می شود. ملت مقاوم و توانا با صبر راه را برای حل آن مشکلات فراهم می کند. آنها که می خواهند اراده و فرهنگ و منافع اقتصادی یک ملتی را غارت کنند اولین کاری که می توانند بکنند این است که وحدت این ملت را بشکنند. برای این کار باید فتنه کنند و راه را برای مردم غبارآلود کنند و اگر فضای دید مردم غبارآلود شد راه بر مردم پراکنده خواهد شد. وقتی مردم پراکنده شدند می توانند نفوذ کنند.
    ما در سال 88 با این مسئله مواجه بودیم که راه را برای مردم غبارآلود و تیره کنند و در نتیجه پراکندگی و ستیزگی و نابودی یک ملت نتیجه آن می شد. کسانی که دست در فتنه داشتند واقعا به این ملت خیانت کردند.
    وی گفت: حضرت امام حسین(ع) به دشمنان خودشان در روز عاشورا گفتند که اگر دین ندارید و از خدا نمی ترسید به ارزش های قومی خود برگردید و چنین رفتاری با رفتارهای قومی شما سازگار نیست. اکنون هم باید به آنهایی که به فکر فتنه در ایران بودند، گفت که اگر دین ندارید و اگر به قرآن اعتقاد ندارید و اگر به رسول اکرم معتقد نیستید لااقل به منافع ملی بیندیشید. برخی می گویند ملی هستند در حالی که بیگانه پرست هستند و سنگ آمریکا را به سینه می زنند. به آنها باید گفت حداقل در اندیشه منافع ملی باشید. سیاست هایی که رهبر انقلاب اعلام می کند به نفع ملت هست یا نیست؟ سیاست های کلان مگر به نفع ملت نیست؟ اگر دین ندارید به نفع ملت فکر کنید.
    آیت الله اراکی اظهار داشت: آنها در تلاش هستند دین تشیعی، ضد تشیع حقیقی بتراشند و کسانی را معرفی کنند که بیشتر از ما سینه می زنند. شیعه هایی را درست کنند که انگار بیشتر از شیعیان حقیقی دلشان به حال ائمه می سوزد و به شعائر بیشتر اهمیت می دهند. آنها می خواهند اینها را به عنوان عامل نفوذی وارد کنند. اینها شیعیان انگلیسی هستند. در مقابل یک عده را به نام سنی و به نام داعش و جبهه النصره در جوامع سنی وارد می کنند تا نشان دهند که از همه سنی ها سنی ترند. می خواهند سنی ها را تقسیم کرده و شیعه ها را جدا کنند. آنها می خواهند عراق و سوریه و اردن و حتی عربستان را چندپاره کنند. باید مراقب این توطئه باشیم.

معرفی نویسنده:

محتوا و مقالات پروفایل عمومی آسمونی توسط جمعی از همکاران دپارتمان های مختلف آسمونی نگارش و ویراستاری می شود، و بیشتر حول و محور موضوعات عمومی و روزانه می باشد

ثبت نظر درباره «خطبه های نماز جمعه تهران 4 دی 1394»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 8 = ?