کد مطلب: 9077 درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ناگفته های انقلاب 1357

ناگفته های انقلاب 1357

آسمونی : تظاهرات مردمی در حمایت از دولت بازرگان در شهرهای قم، مشهد، شیراز، اهواز، بابل، نور، هشترود،...
زمان مطالعه: 4 دقیقه

1357-revolution(2)

آسمونی : تظاهرات مردمی در حمایت از دولت بازرگان در شهرهای قم، مشهد، شیراز، اهواز، بابل، نور، هشترود، عباس­آباد شهسوار، تربت حیدریه، کرج، کاشمر، ساری، صغاد فارس، بهبهان، همدان، خوانسار، هرسین، نیشابور، زرین­شهر، نجف­آباد، قزوین، استهبان، جهرم، شاهرود، سبزوار، گلپایگان، ورامین، کلاله، اصفهان، بهار، همدان، خرم­دره،اراک، چالوس، قهرمان­شهر کرمانشاه، گرگان، خرم­آباد، درود، یزد، زرین­شهر، شهر ری، ایلام، دلیجان، اردبیل، کبوترآهنگ، شهریار، بندرعباس، شوشتر، سنقر، ازنا، رضاییه، مرودشت، فسا، نی­ریز، خرامه، دزفول، شاهی، سنگسر، بوشهر، کاشان، آران، گالیکش، نوشهر، کمیجان، زنجان، پل دختر، علی­آباد گرگان، کرمان، شهرکرد، چالوس، گچساران، اردکان، اندیمشک، خرمشهر، عجب­شیر، سراب، لاهیجان، رشت، سمنان و شهرهای دیگر برپا شد.

در زاهدان در حالی که «هزاران تن از مردم در حال پشتیبانی از دولت موقت بازرگان در خیابان­های این شهر شعار می­دادند، مورد حمله­ی چماقداران و تیراندازی مأموران نظامی قرار گرفتند و بیش از 60 کشته و مجروح دادند.» 

جامعه­ ی روحانیت تهران برای سازماندهی راهپیمایی سرتاسری در حمایت از دولت بازرگان با صدور اطلاعیه­ای اعلام کرد :

«قدوم قائد بزرگ حضرت آیت­ الله­ العظمی خمینی مدظله ­العالی به خاک وطن، چنان که انتظار می­رفت طلیعه­ ی پیروزی­های بزرگ دیگر برای جنبش عظیم اسلامی ملت بود. انتخاب جناب آقای مهندس مهدی بازرگان برای ریاست دولت موقت یکی از این پیروزی­ هاست.

پس از 25 سال این نخستین بار است که ملت ایران تشکیل دولتی را به راستی جشن می­گیرد. ملت مسلمان ایران پس از گذراندن سال­های سیاه اختناق و فشار سیاسی و اقتصادی و پس از فداکاری حیرت ­انگیزی که در ماه­های اخیر در مقابله با رژیم فاسد نشان داده اکنون به امید فراوان به آینده­ای روشن و با تصمیم قاطع بر مقابله با هرگونه توطئه از سوی اخلالگران داخلی و استعمارگران خارجی این رویداد مبارک را ارج می­نهد.

با عنایات خداوند متعال دولت موقت جناب آقای بازرگان زمینه ­ساز حکومتی اسلامی است که در آن نابسامانی­ های موجود ایران که محصول قرن­ها رژیم جابرانه ­ی شاهنشاهی به خصوص 58 سال سلطه­ ی خائنانه ­ی خاندان مزدور پهلوی است مرتفع می­گردد و با همکاری سازنده­ی همه ی قشرهای ملت، ایرانی آباد و آزاد به وجود آید. رهبر عالیقدر، امام خمینی از ملت ایران خواسته ­اند نظر خود را درباره ­ی این انتخاب اعلام کنند.

1357-revolution

بدین مناسبت ما از همه ­ی کسانی که انتخاب جناب آقای بازرگان را صمیمانه تأیید می­کنند دعوت می­کنیم به نشانه ­ی حمایت و تأیید دولت ایشان در روز پنجشنبه 19 بهمن ­ماه جاری ساعت 9 صبح در یک راهپیمایی همگانی شرکت فرمایند.»

با فرا رسیدن پنجشنبه 19 بهمن، عظیم­ترین راهپیمایی در سراسر کشور شکل گرفت و میلیون­ها نفر از دولت منتخب امام خمینی حمایت کردند. به گزارش کیهان تمامی شهرها و حتی روستاها عرصه­ی عظیم­ترین راهپیمایی و تظاهرات خیابانی بود.

شعارها چون غرش رعد و برق بر فراز شهرها بازرگان را تأیید می­کرد و پرچم­ها و پلاکاردهای رنگارنگ در وزش توفانی از شعارها و فریادها و صدای سنگین گام راهپیمایان که شبیه رژه بود تکان می­خورد.

در تهران بزرگترین و بی­ سابقه ­ترین راهپیمایی برگزار شد. از میدان فوزیه تا میدان آزادی فرشی از مردم خیابان­ها را پوشانده بود. شعار اصلی راهپیمایان این بود: درود بر خمینی، سلام بر بازرگان. طبق همین گزارش «برای اولین بار عکس­های رنگی و بزرگ آقای بازرگان به فروش می­رسید.»

از زیباترین صحنه­ های این تظاهرات حضور «دو هزار تن از همافران و درجه­ داران و خلبانان نیروی هوایی» بود که با لباس نظامی در راهپیمایی شرکت کرده بودند. مردم، اطراف این نیروها را زنجیره­ای از نیروی انسانی تشکیل داده بودند و به شدت از آنها مواظبت می­کردند.

1357-revolution(1)

در پایان این راهپیمایی قطعنامه­ ای به این شرح قرائت گردید

«اکنون که مبارزات قهرمانانه­ی ملت مسلمان ایران به مرحله­ ی حساس­تری رسید و رهبر عالیقدر انقلاب یکی از چهره­های محبوب اسلامی و ملی را به ریاست دولت موقت برگزیده است، در این اجتماع عظیم و پرشکوه خواسته های خود را ضمن این قطعنامه اعلام می­کنیم :

1 - ما فرار شاه و بازگشت رهبر عالیقدر انقلاب، امام خمینی به وطن و اعلام دولت موقت گام­های نخستین در راه پیروزی انقلاب ملت می­دانیم، ولی در عین حال معتقدیم که ملت باید تا رسیدن به پیروزی نهایی که محو کامل نظام استبدادی و استقرار جمهوری اسلامی است، مبارزه­ی خود را با همبستگی و شکیبایی کامل ادامه دهد.

2 - ما تصمیم رهبر انقلاب را در مورد انتخاب جناب آقای مهندس مهدی بازرگانی برای ریاست دولت موقت صمیمانه تأیید می­کنیم.

3 - ما از همه ­ی نیروهای انتظامی، ارتش، ژاندارمری و شهربانی می­خواهیم که هر چه زودتر مراتب اطاعت خود را از مهندس بازرگان و دولت او که مورد تأیید ملت است اعلام کنند.

4 - ما از همه­ ی کارکنان نخست­ وزیری، وزارتخانه ­ها و مؤسسات دیگر دولتی که قبلاً نیز همبستگی خود را با ملت و جنبش انقلابی او اثبات کرده­ اند می­خواهیم که تنها از دولت جدید که مورد تأیید ملت است اطاعت کنند و نشان دهند که دولت غیرقانونی را به هیچ وجه به رسمیت نمی­شناسند.

5 - ما به رئیس و اعضای دیگر دولت غیرقانونی اخطار می­کنیم که بیش از این رو در روی ملت نایستند و برکناری خود را هر چه زودتر اعلام کنند.

6 - ما از کسانی که با انتخابات فرمایشی به عنوان نماینده شورا و سنا به مجلس رفته­ اند می­خواهیم که هر چه زودتر کناره­ گیری خود را از این سمت غیرقانونی اعلام کنند و خانه ­ی ملت را ترک گویند.

7 - ما به همه ­ی دولت­های جهان اعلام می­کنیم که از این تاریخ تنها قراردادها و موافقتنامه­ هایی در نظر ملت ایران اعتبار قانونی دارد که به تصویب دولت موقت که مورد تأیید ملت است رسیده باشد.»

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «ناگفته های انقلاب 1357»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 9 = ?