کد مطلب:  20798 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
شماره تلفن 125

شماره تلفن 125

در زمان وقوع حوادثی مانند آتش سوزی به دنبال شماره تماس سازمان آتش نشانی هستیم که بتوانیم سریعا با آنها تماس...
زمان مطالعه: 4 دقیقه
125
125
در زمان وقوع حوادثی مانند آتش سوزی به دنبال شماره تماس سازمان آتش نشانی هستیم که بتوانیم سریعا با آنها تماس گرفته و درخواست کمک کنیم. شماره سازمان آتش نشانی 125 است. آسمونی در این بخش اطلاعات کاملی در مورد این شماره و همچنین سازمان آتش نشانی برای شما عزیزان آماده کرده است.

شماره تلفن 125 را همه می شناسند و متعلق به سازمان آتش نشانی است. درصورت آتش‌سوزی، حوادث، اتفاقات عجیب و غریب و هر گونه امداد نجاتی می‌توانید از این شماره استفاده کنید. "این سازمان تقاضا دارد تنها در موارد ضروری و حاد با این مرکز تماس گرفته و در غیر این صورت وقت و شماره این سازمان را بیهوده هدر نداده و اشغال نکنید."

در سال 1303 هجری شمسی در گاراژ حسنی در سه راه امین حضور تهران یکی از ژنرالهای روسی با چهار دستگاه اتومبیل آتش نشانی و 15 نفر از پرسنل نظامی نخستین پایگاه آتش نشانی  به نام اطفائیه  پایه گذاری کرد.در سال 1307 نیز با تلاش شهردار وقت ( رئیس بلدیه ) تهران ، قبرستان قدیمی میدان حسن آباد تبدیل به اداره ماشینهای آبپاش و اطفائیه شد.این تشکیلات به تدریج توسعه یافته و با جذب نیروی انسانی و تجهیزات و تاسیسات لازم به شکل کنونی درآمده است.در حال حاضر مسئولیت رسیدگی و نظارت بر کلیه امور ایمنی شهر و جلوگیری از گسترش سوانح و آتش سوزیها و پیشگیری از وقوع حوادثی که سلامت ساکنان شهر را به خطر می اندازد، مضافاً انجام اقدامات ضروری در اطفای حریق و نجات مصدومان و ارائه آموزشهای ایمنی و آتش نشانی به شهروندان و متقاضیان دیگر سازمانها و نهادهای شهری و صنعتی و همچنین تربیت نیروی متخصص انسانی مورد نیاز  بر عهده سازمان قرار دارد.

آشنایی با سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی

سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی ( با توجه به تعریف سازمان) سیستمی مــتشکل از اجزاء بهم پیوسته و مبتنی بر نظم و انضباط است که به منظور رسیدن به هدفهای خاصی ایجادشده است، این هدفها فلسفه وجودی سازمان را تشکیل می دهند.سازمانهای آتش نشانی در ایران معمولاً به شکل سازمانی وابسته به شهرداری بوده و با شخصیت حقوقی مستقل و استقلال مالی و اداری درهر شهر تشکیل می شوند.

این سازمان نیز مانند هر سازمان دیگر دارای وظایفی است که عمده ترین آنها نجات جان افراد ، مهار و اطفای آتش سوزیها ، حفاظت از سرمایه های ملی و ارائه آموزشهای عمومی و تخصصی در جهت ارتقاء سطح فرهنگ ایمنی شهروندان می باشد.توسعه شهرنشینی و کاربرد تکنولوژی پیچیده در ایجاد امکانات شهری ، استفاده از تأسیسات عظیم و ساختمانهای بلند و فعالیت مراکز اجتماعی و اقتصادی بزرگ ، تولید روزافزون محصولات مصرفی و سرمایه ای در مراکز صنعتی و تولیدی ، بکارگیری مراکز بزرگ تخلیه و نگهداری کالا و محصول، خطرات زیادی را به همراه دارد که هر لحظه شهروندان را مورد تهدید قرار می دهد.معمولاً سازمانها و مراکز ارائه خدمات ایمنی و آتش نشانی ( که با هدف ایمن سازی و محــافظت شهـرونـدان ایجاد شده اند) زمانی وارد عمل می شوند که حریق یا حادثه ای اتفاق افتاده و شهروندان از کنترل و مهار آن ناتوان باشند.
firefighter
firefighter


مدیریت این گونه حوادث که ازتنوع بی شماری برخوردار هستند نیاز به امکانات و تجهیزات پیچیده واطلاعات دقیقی از علوم و فنون مختلف دارد. مدیران و مسئولین سازمان آتش نشانی بایستی دقیقاً از استانداردهای ایمنی و حفاظت از حریق آگاهی داشته و تجهیزات و ابزارلازم درارائه خدمات امدادی را در اختیار گرفته و بکارگیرند.وقوع حوادث و آتش سوزیها هر چند کوچک و جزئی باشد ( مثل نشت گاز، آتش سوزی یک خودرو یا سقوط یک درخت در خیابان ) سازمانهای خدماتی و نیروهای امدادی متعددی را به فعالیت وا می دارد این فعالیتها نیاز به هماهنگی های قبلی دارد که در شرح وظایف هر سازمان مطرح  و شرایط لازم جهت ایجاد ارتباط و همکاری آنها تعریف شده است.

سازمانها وارگانهایی که درمواقع بروز حوادث و وقوع موارد اضطراری در سطح شهرها حضوری فعال دارند عبارتند از :
 • سازمان آتش نشانی وخدمات  ایمنی
 • واحدهای اورژانس و بیمارستانی
 • نیروهای نظامی و انتظامی
 • هلال احمر
 • شهرداریها
 • نیروهای امداد شرکت برق، آب ، گاز و  …
در کلیه شهرهای جهان سازمانهای آتش نشانی ایجاد شده اند و هر یک از آنها با توجه به نظام سیاسی و اجتماعی هر کشور در زیر مجموعه یک وزارتخانه یا نهاد بزرگتر قرار دارند. سازمانهای آتش نشانی موجود درکشورهای مختلف هریک دارای قوانین و مقررات اداری مخصوص بخود بوده و با نظام خاصی اداره می شوند ولی همه این سازمانها دارای اهداف مشترکی هستند. در یک شهر بزرگ نیز ممکن است چندین واحد یا سازمان آتش نشانی وجود داشته باشد که دارای مدیریت و مقررات خاصی باشند که ناشی از نظام حاکم برآنهاست . مثلاً سازمان آتش نشانی  استان ، آتش نشانی فرودگاه ، پالایشگاه ، راه آهن ، نیروهای نظامی ، صنایع و کارخانجات هر یک دارای سازماندهی خاصی هستد که مربوط به مدیریت آن مراکز است ولی آنچه مهم  است هدف مشترکی است که برای کلیه این سازمانها و موسسات تعریف شده است.هر چند اعضای این گروههای امدادی شناخت نزدیکی از یکدیگر ندارند ولی با توجه به مهمترین اصل پذیرفته شده  در فعالیتهای گروهی یعنی هماهنگی و همکاری با گروه و اطاعت از رهبری گروه و هدف مشترکی که دارند در مواقع بروز حوادث و آتش سوزیهای بزرگ دست دردست یکدیگر با همکاری صمیمانه به کنترل ، مهار و اطفای حریق و حوادث پرداخته و در جهت ایجاد ایمنی محیط و نجات آسیب دیدگان فعالیت می نمایند.

اهداف سازمان

سازمان آتش نشانی با یک هدف کلی که استقرار ایمنی پایدار در جامعه است ایجاد می شود. این هدف کلی با دستیابی به چند هدف جزئی تحقق می یابد .
671005_503
671005_503


اهداف جزئی این سازمان عبارتند از :
 1. نجات جان انسانها، مهار و اطفای آتش سوزی و حفاظت از ثروتهای ملی در مقابل حریق و سوانح و عوارض ناشی از آن.
 2. برنامه ریزی و تعیین خط مشی درامور مربوط به آتش نشانی وخدمات ایمنی .
 3. ارائه آموزشهای لازم در امور آتش نشانی و خدمات ایمنی در سطوح مختلف سازمان برای کارکنان و افراد خارج از سازمان طی برنامه های زمانبندی شده .
 4. ایجاد و توسعه ایستگاههای آتش نشانی و بهره برداری از آنها .
 5. نظارت برعملیات موسسات و شرکتهای دولتی و خصوصی فعال در زمینه آتش نشانی و خدمات ایمنی .
 6. انجام برنامه ریزی و تمهیدات لازم در جهت مقابله و کاهش آثار سوء ناشی از حوادث و سوانح طبیعی و غیر طبیعی.
 7. نظارت و کنترل بر تحقق شرایط ایمنی در ساختمانها و رعایت استانداردهای لازم در تجهیز بناها در برا بر سوانح گوناگونی مثل زلزله ، سیل ، آتش سوزی و  …  .
: برای دریافت مشاوره درباره شماره تلفن 125 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «شماره تلفن 125» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید