کد مطلب:  54602 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
روزانه 1000 جنین یعنی یک سوم نوزادهای ایرانی قبل از تولد سقط می‌شوند

روزانه 1000 جنین یعنی یک سوم نوزادهای ایرانی قبل از تولد سقط می‌شوند

سالانه بین 300 تا 500 هزار سقط جنین غیرقانونی انجام می‌شود که 20 برابر بیشتر از 18 هزار فوتی ‌ناشی از سوانح رانندگی در ایران است

زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی : طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، هر روز هزار جنین در کشور توسط والدین کشته می شود که تنها حدود 10 مورد آن قانونی است. با توجه به آمار 18 هزار فوتی تصادفات سالانه، 20 برابر بیشتر از فوتی های ناشی از سوانح رانندگی، سقط جنین داریم.

سقط جنین

سال 74 وزارت بهداشت اعلام کرد، 80 هزار سقط جنین در سال داریم یعنی حدود 220 جنین در هر روز سقط می شوند! در این فاصله زمانی آمار دیگری نداریم تا سال 92 که وزارت بهداشت آمار سقط جنین را 250 هزار جنین در سال اعلام می کند؛ یعنی هر روز حدود 700 انسان زنده به دست پدر و مادر خود از طریق «سقط» کشته می شوند.

اما در جدیدترین آمار در سال 96، دکتر محمدباقر لاریجانی، معاون آموزشی وزیر بهداشت اعلام کرده که سالانه بین 300 تا 500 هزار سقط جنین غیرقانونی در کشورمان انجام می شود، یعنی طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، هر روز هزار جنین در کشورمان به دست والدین کشته می شوند که تنها حدود 10 مورد آن قانونی است.

این نوع سقط در 5 درصد مادران باعث مرگ، در 20 درصد مادران باعث معلولیت و در برخی از موارد باعث برداشته شدن کامل رحم می شود. جالب اینکه براساس آمارها، سالانه حدود 800 هزار تصادف رانندگی در کشورمان رخ می دهد که منجر به کشته شدن روزانه 43 نفر می شود؛ ایران با داشتن 18 هزار فوتی در حوادث جاده ای در سال به لحاظ آماری یکی از بالاترین تلفات جاده ای در جهان را داراست؛ این در حالی است که بر اساس آمار وزارت بهداشت در کشور سالانه 20 برابر بیشتر از فوتی های ناشی از سوانح رانندگی، سقط جنین داریم! در واقع ما با یک فاجعه انسانی روبه رو هستیم.

با این حال اقدام عملی خاصی برای اصلاح رویه های جمعیتی از جمله آیین نامه اجرایی سقط جنین صورت نگرفته است و با وجود گذشت بیش از هفت سال از تدوین «طرح جمعیت و تعالی خانواده» و 15 سال از تصویب «قانون تسهیل ازدواج جوانان» هنوز هیچ کدام به سرانجام اجرایی نرسیده اند.

در همین رابطه، دکتر صالح قاسمی، نویسنده مجموعه جنگ جهانی جمعیت خاطر نشان کرد: در سالیان اخیر و پیرو تغییر نوع نگرش و سبک زندگی خانواده ایرانی، عدم التزام برخی پزشکان به رسالت قانونی و اخلاق حرفه‎ای و همچنین سهل‎الوصول بودن برخی داروهای غیرمجاز، آمار سقط جنین درمانی و جنایی در ایران به طور نگران کننده‎ای افزایش یافته است که به معنی عدم جامعیت و عدم بازدارندگی قانون و دستورالعمل‎های موجود است.

این کارشناس حوزه جمعیت متذکر شد: داده‎های مطالعاتی حاکی است در شرایط کنونی، آمار سقط جنین معادل حدود یک‎سوم آمار یک میلیون و 196 هزار نفری تولدهای کل کشور است.

: برای دریافت مشاوره درباره روزانه 1000 جنین یعنی یک سوم نوزادهای ایرانی قبل از تولد سقط می‌شوند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «روزانه 1000 جنین یعنی یک سوم نوزادهای ایرانی قبل از تولد سقط می‌شوند» در کادر زیر بنویسید :

9 - 3 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید