کد مطلب:  61411 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
یوری ژورکائف؛ مرد کلیدی فرانسه در دهه 90

یوری ژورکائف؛ مرد کلیدی فرانسه در دهه 90

در میان بازیکنانی که با تیم ملی خود فاتح جام جهانی و فاتح جام ملتهای اروپا شده اند، یوری ژورکائف یکی از آنهایی است که هرگز لیگ قهرمانان اروپا را بالای سر نبرده
زمان مطالعه: 3 دقیقه

روز نهم مارس 1968، روز تولد یوری ژورکائف هافبک سابق تیم ملی فرانسه است. هافبک تهاجمی و 177 سانتی متری فرانسه در اواخر قرن بیستم و اوایل قرن بیست و یکم که از پدری لهستانی و مادری ارمنی تبار در شهر لیون متولد شد. پدرش ژان ژورکائف از قوم کالمیک بود؛ قومی با اصلیت مغول در مرزهای روسیه و قرقیزستان که بعدها به سمت غرب و اروپا مهاجرت کردند و در لهستان ساکن شدند. ژان 48 بازی ملی برای فرانسه نیز انجام داد و بعدها استعداد خود را به فرزندانش یوری و اون انتقال داد.

دوران حرفه ای یوری از 16 سالگی و با تیم گرنوبل آغاز شد. وی پنج سال در این تیم بازی کرد که تمامی این فصول در دسته دوم فرانسه سپری شد. 24 گل در 86 بازی آمار ژورکائف در این تیم بود و آن گاه او تیم خود را تغییر داد و به تیمی دیگر در دسته دوم پیوست.

یوری پس از بازی در استراسبورگ در فصلهای 90-89 و 91-90 راهی موناکو شد. این اولین تجربه او در دسته اول فرانسه به شمار می آمد و نخستین افتخارات زندگی یوری نیز با همین تیم رقم خورد. در روزهای اوج المپیک مارسی در فوتبال فرانسه و اروپا، موناکو در فصل 91-90 با برتری مقابل تولون، کان و گنگان راهی فینال شد و با یک گل مارسی را شکست داد تا ژورکائف در آخرین بازی خود برای موناکو برنده یک جام شود. ژورکائف طی پنج سال بازی در موناکو در 155 بازی لیگ، 59 گل برای این تیم به ثمر رساند.

در همین ایام ژورکائف افتخار پوشیدن پیراهن تیم ملی را نیز به دست آورد. او که در 1993 در دو مسابقه برای تیم ب فرانسه به میدان رفته و 3 بار هم گلزنی کرده بود، در همان سال برای نخستین بار در تیم اصلی فرانسه نیز به میدان رفت و یک سال بعد در 16 فوریه 1994 در برد(1-0) در خاک ایتالیا، نخستین گل ملی خود را نیز به ثمر رساند.

پس از آن یک فصل را در پاری سن ژرمن سپری کرد و برنده دو جام شد. جام نخستی، سوپرجام 1995 فرانسه بود که پس از تساوی(2-2) مقابل نانت و در ضربات پنالتی حاصل شد؛ مسابقه ای که ژورکائف هم در جریان بازی و هم در ضربات پنالتی یک گل وارد دروازه نانت کرد.

یک سال بعد پاری سن ژرمن در جام برندگان جام اروپا با حذف مولده نروژ، سلتیک اسکاتلند، پارما ایتالیا و دپورتیوو اسپانیا در فینال مقابل راپید وین اتریش ایستاد. این مسابقه با یک گل به سود فرانسوی ها پایان یافت تا ژورکائف اولین جام اروپایی خود را نیز بالای سر ببرد.

هافبک فرانسوی پس از آن، روزهایی درخشان را در اینتر ایتالیا گذراند. در یکی از بهترین تیم های اینتر که هرگز فاتح سری آ نشد، ژورکائف از 1996 تا 1999 در 87 بازی لیگ، سی گل برای این تیم به ثمر رساند. ژروکائف در اینتر تنها به نایب قهرمانی سری آ رسید. اما  در فصل 98-97 قهرمانی جام یوفا را جشن گرفت. این قهرمانی با برتری مقابل نوشاتل سوییس، لیون و استراسبورگ فرانسه، شالکه آلمان و اسپارتاک مسکو و سرانجام برتری (3-0) مقابل لاتزیو در فینال حاصل شد.

 پس از آن آرام آرام سال های پایانی فرا رسید. کایزرسلاترن، بولتون، بلکبرن و نیویورک ردبولز آخرین تیم هایی بودند که ژورکائف در آن ها توپ زد و سرانجام در سال 2006 از فوتبال کناره گیری کرد.

ژورکائف تا 2002 در 82 بازی برای فرانسه به میدان رفت و 28 بار نیز موفق شد برای خروس ها گلزنی کند. وی با تیم ملی فرانسه فاتح جام جهانی 1998 و یورو 2000 شد. نقش ژورکائف زمانی در این تیم چشمگیرتر شد که زیدان به دلیل محرومیت، دو بازی تیم خود را از دست داد و فرانسه بدون وی تیم های دانمارک و پاراگوئه را از پیش روی برداشت. ستاره خط میانی فوتبال فرانسه در سال 2001 با فتح جام کنفدراسیون ها آخرین عنوان ملی خود را نیز به دست آورد. او خیلی امیدوار بود که در جام جهانی 2002 نیز این افتخارات را تکرار کرده و در اوج از تیم ملی خداحافظی کند. اما فرانسه در آن تورنمنت حتی یک گل هم نزد و در مرحله گروهی از رقابتها حذف شد.

 

: برای دریافت مشاوره درباره یوری ژورکائف؛ مرد کلیدی فرانسه در دهه 90 فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «یوری ژورکائف؛ مرد کلیدی فرانسه در دهه 90» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید