کد مطلب:  64200 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
یارانه نان

یارانه نان

بر اساس استاندارد مصرفی خانوارها و تغییر قیمت نان، یارانه مستقیم نان به همه مردم پرداخت می‌شود.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

خرید نان قرار است توسط کد ملی صورت گیرد. مردم هنگام خرید نان، باید کارت یارانه نان یا کارت بانکی را به نانوا ارائه دهند. البته فعلاً توضیحات کامل و دقیقی از یارانه نان اعلام نشده است اما برای هر کد ملی قرار است یارانه نان ثبت شود. در ادامه مطلب آسمونی درباره سامانه خرید نان سهمیه بندی یا کد ملی بیشتر توضیح خواهیم داد.

یارانه نان چیست؟

از یک طرف، جنگ اوکراین در بازار جهانی تاثیر داشته باید در برابر شوک های خارجی تدابیری اندیشید. و از طرفی دیگر، آمار نشان می دهد که سالیانه حدود 11.5 میلیون تن گندم در کشور به مصرف می رسد اما بخشی از آن یا به صورت گندم یا به صورت آرد قاچاق می شود یا از بین می رود.
اگر سهمیه بندی نان صورت گیرد هم از اتلاف نان جلوگیری می شود، و مانع از قاچاق آرد و گندم می شود.

مبلغ یارانه نان چقدر است؟

نان همچنان با همان قیمت قبلی به دست مردم می رسد. بدین صورت که مابه التفاوت نان را دولت به نانوایی ها پرداخت می کند. این یارانه به تمامی افراد جامعه تعلق می گیرد و آنها با استفاده از کارت بانکی خود و یا کارت یارانه نان می توانند نان تهیه کنند. برای هر کد ملی، یارانه نان ثبت می شود و با هر کارت بانکی می توان نان تهیه کرد.

بنابراین قیمت نان دو نرخی می شود:

  1. نان با قیمت یارانه ای یا سهمیه ای 
  2. نان با قیمت آزاد

هر خانوار یا هر فرد سهمیه نان مجزای خود را دارد که می تواند از این یارانه ظرف یک ماه استفاده کند. بنابراین خانواده های پرمصرف، پس از اتمام یارانه نان خود، مجبور به خرید نان آزاد خواهند شد.

ثبت نام کارت یارانه نان به چه صورت است؟

طبق توضیحات فوق الذکر، نیازی به کارت جدید و افتتاح حساب مجدد برای خرید یارانه‌ای نیست. هیچ کارت جدید و افتتاح حساب مجدد نیاز نیست صورت گیرد. هر شخصی از همین کارت های فعلی که در دست دارد می تواند استفاده کند. 

یارانه نان به چه کسانی تعلق می گیرد؟

درست است که هدف دولت اقشار ضعیف و گروه های خاصی است اما این یارانه را به همه افراد جامعه اختصاص می دهد. بنابراین به هر کد ملی یارانه نان تعلق خواهد گرفت.

مزیت یارانه نان

  • افرادی که بیش از حد استاندارد نان تهیه و آن را اتلاف می کنند باعث اصلاح رفتار خرید می شود. افرادی هم که مصرف کمتری دارند پول نان برای آنها باقی می ماند.
  • از قاچاق گندم و آرد به کشورهای همسایه جلوگیری می کند.
نظر خود را درباره «یارانه نان» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید