کد مطلب:  60732 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
بیوگرافی گری لینه کر

بیوگرافی گری لینه کر

در میان مجری های ورزشی تلویزیونی جهان، گری لینه کر با حضور در برنامه match of the Day مشهورترین مجری فوتبالی است.
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در زندگی هر فوتبالیست، یک لحظه خیلی کلیدی وجود دارد. لحظه ای که آن بازیکن آن را هرگز فراموش نخواهد کرد. برای گری لینه کر، این لحظه کلیدی در روز 17 می 1992 رقم خورد. جایی که انگلستان و برزیل در دیداری دوستانه در استادیوم ومبلی به مصاف هم رفته بودند. گری لینه کر کاپیتان سه شیرها سال پرفروغی را شروع نکرده بود. یک سال قبل او در 11 بازی ملی 9 گل به ثمر رسانده بود و سال 1990 هم در 15 بازی ملی، 8 بار دروازه رقبا را باز کرد. وقتی لینه کر در دو بازی دوستانه سال 1992 مقابل فرانسه و شوروی گلزنی کرد، تعداد گلهای ملی او به 48 رسید؛ تنها یک گل کمتر از بابی چارلتون- رکورددار گلهای ملی فوتبال انگلستان.

در دیدار با برزیل، انگلیس صاحب یک ضربه پنالتی شد، لینه کر پشت توپ قرار گرفت. برای بهترین پنالتی زن فوتبال جزیره، همه چیز آماده شده بود تا بعد از هشت سال حضور در تیم ملی، بالاخره به صورت مشترک به بهترین گلزن تاریخ تیم ملی انگلیس تبدیل شود. اما ضربه کم جان لینه کر به راحتی مهار شد و مهاجم سه شیرها برای رکوردشکنی در انتظار یورو 92 نشست. انگلیس گراهام تیلور در آن رقابتها ضعیف تر از همیشه کار کرد و در سه بازی با دو تساوی و تنها یک گل زده در مرحله گروهی حذف شد.

بازیهای ملی لینه کر هم در عدد 80 باقی ماند و او با خداحافظی از تیم ملی، دو سال آخر فوتبالی خود را در ژاپن و تیم ناگویا گرامپوس ایت سپری کرد، در 18 بازی 4 گل زد و به سرعت وارد تلویزیون شد تا دورانی جدید را تجربه کند.

اما دوران فوتبالی لینه کر برخلاف پایان آن، دورانی شیرین و درخشان بود. گری وینستون لینه کر روز 30 نوامبر 1960 در لستر به دنیا آمد. بری پدر گری، اسم وینستون را هم در نام فرزند خود استفاده کرد؛ زیرا روز تولد پسر او، دقیقا روز تولد وینستون چرچیل نخست وزیر بریتانیا بود.

بری و پدرش ویلیام سبزی فروش بودند و در بازار معروف لسترمارکت، میوه و سبزی می فروختند. دوران کودکی و نوجوانی گری هم با دو کار گذشت: فوتبال و کمک به پدر در بازار. گری بعد از دو سال بازی در تیمهای پایه لستر، در 1978 راهی تیم اصلی باشگاه شد و تا 1985 در این تیم بود؛ در حالی که در 194 بازی لیگ، 95 گل و در مجموع، 103 گل برای این تیم به ثمر رساند. لینه کر در دورانی که لستر به دسته دوم سقوط کرد هم تیم زادگاه خود را ترک نکرد و با گلهای خود، این تیم را به دسته اول آورد. او با لبخندی همیشگی که بر لب داشت، به رهبر معنوی لستر تبدیل شد.

گری در فصل 86-85 راهی اورتون شد. در ابتدای فصل، جام خیریه را با این تیم برنده شد و در 52 بازی که در اورتون انجام داد، 38 گل به ثمر رساند. در پایان آن فصل، لینه کر با تیم ملی انگلیس راهی جام جهانی 1986 شد. سه شیرها تا روز آخر مرحله گروهی، بدون گل زده قعرنشین گروه خود بودند و در آستانه حذف. اما هت تریک لینه کر در برد(3-0) مقابل لهستان، انگلیس را تا رده دوم گروه بالا آورد و این تیم را در یک هشتم نهایی جام، حریف پاراگوئه کرد؛ جایی که گری دو گل به ثمر رساند و زمینه ساز برتری(3-0) انگلیس شد تا این تیم حریف آرژانتین در یک چهارم نهایی شود. باخت(2-1) در برابر آرژانتین مارادونا، باعث شد تا لینه کر در حسرت رسیدن به نیمه نهایی جام جهانی بماند. اما گل او به آرژانتین، تعداد گلهای او در جام جهانی را در 5 بازی به عدد 6 رساند و لینه کر، آقای گل آن مسابقات شد. در پایان آن سال، لینه کر در جایزه مرد سال فوتبال اروپا، بعد از ایگور بلانوف، دومین بازیکن برتر فوتبال اروپا شد.

او بعد از یک فصل بازی در اورتون، فوتبال جزیره را ترک کرد و راهی بارسلونا شد. در کاتالونیا با زدن 52 گل در 137 بازی عملکرد بدی نداشت و کوپا دل ری 1988 و جام برندگان جام اروپا 1989 را هم با این تیم فتح کرد. اما از بد حادثه، فوتبال اسپانیا در آن روزها در انحصار دار و دسته کرکس ها در رئال مادرید بود و لینه کر بدون فتح لیگ، اسپانیا را ترک کرد.

در 1989 پیراهن تاتنهام را پوشید و یک فصل بعد، آقای گل لیگ انگلیس شد. عنوانی که قبلا در سالهای 1985 و 1986 با لستر و اورتون کسب کرده بود و حالا با سومین تیم خود، به دست می آورد.

گری در جام جهانی 1990 هم درخشان ظاهر شد؛ 4 گل زد و با انگلیس عنوان چهارم جام جهانی را به دست آورد. این بار هم در پایان سال، یک جایزه غیرمنتظره در انتظار او بود؛ جایزه بازی جوانمردانه فیفا برای مهاجمی که نه اخراج می شد، نه اخطار می گرفت و نه حتی خطا می کرد.

 در 1991 او با تاتنهام جام حذفی انگلیس را تصاحب کرد و چند ماه بعد برنده جام خیریه شد تا آخرین جام زندگی خود را هم برنده شود. سرانجام وقتی فوتبال را کنار گذاشت، آمار 330 گل در 567 بازی را به جا گذاشت. اما حیرت انگیزتر از آن، آمار صفر اخطار و اخراج در تمام 16 سال فعالیت حرفه ای اش بود. لینه کر از 1999 مجری برنامه match of the Day شد و تا امروز، در این برنامه هم موفق ظاهر شده. درست مثل روزهای بازی در لیگ انگلیس.

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی گری لینه کر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بیوگرافی گری لینه کر» در کادر زیر بنویسید :

2 * 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید