کد مطلب:  59609 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
درودیان: کنترل تورم در گرو کاهش آسیب‌پذیری کشور از تکانه‌های ارزی

درودیان: کنترل تورم در گرو کاهش آسیب‌پذیری کشور از تکانه‌های ارزی

یک کارشناس مسائل اقتصاد ایران در باره تاثیر خلق پول توسط سیستم بانکی بر تورم گفت: در صورتی که دولت می‌خواهد کسری بودجه را به پایه پولی انتقال دهد، این انتقال ب
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی، حسین درودیان، کارشناس مسائل اقتصاد ایران، درباره تورم ایجاد شده از طریق سیستم بانکی کشور اظهار داشت: کمیت و کیفیت پولی که بانک‌ها ایجاد می‌کنند، در بلند مدت از نظر من متناسب دورنمای کلی اقتصاد را مشخص می‌کند و به عنوان عامل اصلی در تعیین نرخ تورم بسیار تعیین کننده است. اگر این مساله را در کنار تحولات مرتبط با مسائل خارج از  اقتصاد کنار هم قرار دهیم، دو نیرویی است که سرنوشت اقتصاد ما را تعیین می‌کند.

درودیان در مورد رشد درون زای مصارف پولی، تاکید کرد: در اقتصاد ایران علاوه بر مواردی که گفته شد، باید به مسئله کسری بودجه و انتقال آن به پایه پولی نیز بحث های زیادی انجام داد، اما در وضعیت فعلی این انتقال باید در همان حد رشد درونزای مصارف پول باشد. یعنی در صورتی که دولت می‌خواهد کسری بودجه را به پایه پولی انتقال دهد، این انتقال باید حد و حدود داشته باشد.

وی در باره میزان کسری بودجه که باید متناسب با شرایط فعلی کشور باشد، افزود: مثلا اگر تدابیر ما باعث شد که رشد خلق پول بانک‌ها و در نهایت رشد ترازنامه بانک‌ها در حد 15 درصد قرار بگیرد، کسری بودجه دولت و رشد پایه پولی از محل کسری هم در همین حد و اندازه قرار بگیرد.

درودیان با اشاره به تاثیر نرخ ارز بر تورم، گفت: در طرف دیگر قضیه تورم، مسئله این است که بتوانیم نرخ ارز را باثبات کنیم و گشایش‌های ارزی و تجاری را در مورد کالاهای اساسی حاصل کنیم و در بلند مدت هم کار بایسته این است که آسیب پذیری‌مان را از محل تکانه‌های ارزی و خارجی به ویژه کالاهای اساسی خارج کنیم.

: برای دریافت مشاوره درباره درودیان: کنترل تورم در گرو کاهش آسیب‌پذیری کشور از تکانه‌های ارزی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «درودیان: کنترل تورم در گرو کاهش آسیب‌پذیری کشور از تکانه‌های ارزی» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید