درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
کشف عارضه جدید واکسن آسترازنکا

کشف عارضه جدید واکسن آسترازنکا

بر اساس اعلام رسمی آژانس دارویی اروپا التهاب نادر در ستون فقرات عارضه جانبی جدید واکسن آسترازنکا می باشد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از منابع مختلف اروپایی، واکسن آسترازنکا با مشکلات متعددی از جمله تاخیر در تولید و بررسی توسط سازمان های کنترل دارویی به دنبال گزارش موارد نادری از عوارض جانبی شدید مانند لخته شدن خون با پلاکت کم مواجه شده بود که سبب محدود کردن یا توقف استفاده از آن در چندین کشور مختلف اروپایی شده بود.

با این حال در جدیدترین اطلاعیه آژانس دارویی اروپا (EMA) از عارضه جدید این واکسن تحت عنوان التهاب نادر ستون فقرات به نام میلیت عرضی نام برده شده است.

میلیت عرضی با التهاب یک یا هردو سمت نخاع شناخته می‌شود و می‌تواند باعث ضعف در بازوها یا پاها، بروز علائم حسی یا مشکلاتی در عملکرد مثانه یا روده شود.

البته لازم به ذکر است که کمیته ایمنی آژانس دارویی اروپا هشدار مشابهی برای واکسن تک‌دوز جانسون و جانسون(JNJ.N) داده است.

این کمیته پس از بررسی داده‌ها به این نتیجه رسید که رابطه علی بین این دو واکسن و میلیت عرضی یک احتمال منطقی است.

آژانس نظارتی هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد مواردی از این قبیل پس از تزریق واکسن ارائه نکرد اما گفته میلیت عرضی به‌ عنوان یک واکنش بسیار نادر اما نامطلوب با فرکانس ناشناخته به اطلاعات محصول واکسن اضافه شده است.

این کمیته تنظیم‌کننده مقررات دارویی اروپا با اشاره به به‌روزرسانی اطلاعات واکسن آسترازنکا در مورد عارضه نادر لخته شدن خون با تعداد پلاکت پایین پس از تزریق دوز اول اعلام کرد پس از تزریق دوز دوم چنین عوارض جانبی کمتر مشاهده شده است.

در پایان لازم به ذکر است از میان 1809مورد ابتلا به بیماری به نام ترومبوز همراه با سندرم ترومبوسیتوپنی که بعد از دریافت واکسن آسترازنکا گزارش شده، 1643 مورد پس از دریافت دوز اول و 166 مورد پس از دریافت دوز دوم بوده است.

: برای دریافت مشاوره درباره کشف عارضه جدید واکسن آسترازنکا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «کشف عارضه جدید واکسن آسترازنکا» در کادر زیر بنویسید :

3 * 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید