کد مطلب:  67786 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پرگل ترین هفته های لیگ برتر فوتبال ایران

پرگل ترین هفته های لیگ برتر فوتبال ایران

با 24 گلی که در بازیهای هفته 22 لیگ برتر رد و بدل شد و آمار سه گل به ازای هر بازی هفته را برجای گذاشت، پرگل ترین هفته لیگ رقم خورد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

مهدی زارعی- در هفته بیست و دوم لیگ برتر ایران نتایج زیر رقم خورد:

پیکان(0-0) ذوب آهن

تراکتور(2-3) پرسپولیس

مس رفسنجان(4-0) صنعت نفت

سپاهان(3-1) هوادار

مس کرمان(1-1) فولاد

ملوان(1-1) آلومینیوم اراک

استقلال(2-1) گل گهر سیرجان

نفت مسجدسلیمان(2-2) نساجی مازندران

تا قبل از 24 گلی که در بازیهای هفته 22 لیگ برتر رد و بدل شد و آمار سه گل به ازای هر بازی هفته را برجای گذاشت، با ثبت 19 گل رد و بدل شده در هفته های سوم و هفدهم لیگ امسال، پرگل ترین هفته های لیگ برتر فصل 02-1401 رقم خورده بود و 21 هفته گذشت تا تعداد گلهای آن به عدد 20 برسد؛ عددی معادل 2.5 گل رد و بدل شده در هر مسابقه که البته حتی این میانگین هم آمار چشمگیری نیست.

در هفته سوم، بازیها روند همیشگی خود را داشتند و چهار مسابقه با یک گل یا کمتر به پایان رسیدند. اما تساوی(2-2) گل گهر و سپاهان از یک طرف و نساجی و ملوان از طرف دیگر و برتری(3-2) فولاد مقابل تراکتور، پرگل ترین هفته نیم فصل اول لیگ را رقم زد. در هفته هفدهم هم مجددا چهار مسابقه با نتایج(1-0) یا (0-0) به پایان رسید، اما تساوی(2-2) گل گهر و مس رفسنجان در دربی کرمان، برتری(3-1) آلومینیوم مقابل صنعت نفت، برتری تراکتور در خانه ذوب آهن با همین نتیجه و سرانجام برد 4 گله استقلال از ملوان، آمار قابل قبول 19 گل را برای هفته هفدهم به جای گذاشت.

به این ترتیب 22 هفته گذشت تا لیگ امسال به پای مسابقات فصول اخیر خود برسد. سال گذشته دو بار در هفته های نهم و هفدهم، شاهد رد و بدل شدن 21 گل در 8 مسابقه بودیم و نتایجی مقل برد (3-2) مس مقابل تراکتور و برد(4-1) سپاهان در برابر نفت در این روزها به دست آمد. دو هفته با دو وجه اشتراک دیگر:

اول اینکه اصلا شاهد مساوی بدون گل در آنها نبودیم و دیگری اینکه فقط دو مسابقه با یک گل به پایان رسید.

به این ترتیب پرگل ترین هفته در ادوار اخیر لیگ همچون هفته 22 لیگ کنونی، به هفته هجدهم فصل 99-98 برمی گردد. جایی که در هشت مسابقه 24 گل رد و بدل و تنها صنعت نفت موفق به گلزنی در آن هفته نشد؛ هفته ای که در آن، شاهین بوشهر، سایپا و شهر خودرو برتری(3-1) را به ترتیب در برابر پیکان، نساجی و ماشین سازی تبریز به جای گذاشتند.

برای این که متوجه آمار کم گلهای رد و بدل شده در هر هفته شوید، فقط کافی است به نتایج پرگل ادوار مختلف لیگ برتر دقت کنید تا مشاهده کنید یکی دو مسابقه پرگل، می تواند به راحتی یک هفته را به هفته ای پرگل تبدیل کند.

مثلا در اولین دوره لیگ برتر در فصل 81-80، در هفته ماقبل آخر،  به لطف برد(4-2) پیروزی( پرسپولیس کنونی) مقابل سایپا و برد(5-0) پاس تهران در برابر ملوان، طی 7 بازی 22 گل زده شد. یک هفته بعد هم ابومسلم با 7 گل رضا عنایتی، استقلال رشت ناصر حجازی را(9-2) شکست داد تا به لطف گلهای این مسابقه، در هفت بازی هفته آخر لیگ نخست، 23 گل رد و بدل شود و این یعنی دو هفته پشت سر هم با میانگین بالای 3 گل برای هر مسابقه.

در هفته نخست لیگ 82-81 هم پیروزیِ( پرسپولیس کنونی) وینگو بگوویچ(8-2) پگاه گیلان را در هم کوبید تا به لطف این مسابقه، در 7 بازی 31 گل از خط دروازه ها عبور کند؛ یعنی4.43 گل به ازای هر مسابقه.

به همین خاطر وقتی می بینیم که هیچ یک از هفته های لیگ در فصلهای اخیر به میانگین 3 گل در هر بازی نمی رسد، یعنی در هر فصل با 16 تیم سر و کار داریم که حتی یک هفته هم ناپرهیزی نمی کنند واحتیاط را کنار نمی گذارند.

اما پرگل ترین هفته های تاریخ لیگ برتر، کدام هفته ها بودند؟

در هفته دوازدهم لیگ 88-87 طی 9 مسابقه آن هفته 34 گل رد و بدل شد؛ جایی که استقلال(3-2) پیکان قزوین را برد و پرسپولیس با همین نتیجه سپاهان را شکست داد و ابومسلم هم همین نتیجه را در برابر داماش گیلان ثبت کرد. فولاد(5-1) پاس همدان را برد و بالاخره مس کرمان و پیام مشهد هم(3-3) مساوی کردند.

هرچند باورنکردنی است، اما این رکورد در هفته پنجم لیگ 91-90 شکسته شد. در آن هفته، تراکتورسازی(5-1) شهرداری تبریز را در هم کوبید، ملوان و ذوب آهن(3-3) مساوی شدند و شاهین بوشهر 4 گل به صبای قم زد. پرسپولیس(3-1) نفت آبادان را برد و راه آهن با همین نتیجه مس سرچشمه را شکست داد. استقلال هم(4-1) فولاد خوزستان را برد تا با ثبت 36 گل در 9 مسابقه، رکوردی تکرار نشدنی در فوتبال ایران رقم بخورد.

رکوردی که حالاحالاها بعید به نظر می رسد که شکسته شود.

: برای دریافت مشاوره درباره پرگل ترین هفته های لیگ برتر فوتبال ایران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پرگل ترین هفته های لیگ برتر فوتبال ایران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید