مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  71476 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
پرونده باز است آخرین ساخته کیومرث پوراحمد

پرونده باز است آخرین ساخته کیومرث پوراحمد

فیلم سینمایی پرونده باز است واپسین ساخته کارگردان فقید سینمای ایران، کیومرث پوراحمد می باشد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

جمعه ۱۷ شهریور ۱۴۰۲

نرگس خرقانی

نگاهی به فیلم پرونده باز است

فیلم پرونده باز است
فیلم پرونده باز است

پرونده باز است آخرین ساخته کیومرث پوراحمد با بازی حسین پاکدل، نسیم ادبی، پژمان بازغی، شادی مختاری و… می باشد. برخی فیلم ها هستند که در هنگام اکران بیش از اینکه به ارزش های فیلم پرداخته شود، به حواشی پیرامون آن توجه می شود و این حواشی می تواند مانند شمشیر دو لب عمل کند یا به فروش فیلم کمک می کند و یا اینکه آن فیلم را زمین می زند. فیلم سینمایی پرونده باز است واپسین ساخته کارگردان فقید سینمای ایران، کیومرث پوراحمد نیز از همان دسته فیلم هاست که از زمان اکرانش بیش از اینکه به خود فیلم توجه شود صحبت درباره حواشی فیلم و خصوصا مرگ کارگردانش بوده است.

عکس کارگردان در تیزر

پخش کننده و تهیه کننده این فیلم نیز به خوبی به این مهم پی برده بودند و حتی در هنگام تبلیغ فیلم از تصاویر کارگردان در تیزرهای فیلم استفاده کردند تا به این طریق مخاطب را برای تماشای واپسین ساخته کارگردان پرآوازه سینمای ایران تشویق کنند؛ کاری که در هنگام تبلیغ یک فیلم در هیچ جای دنیا مرسوم نیست!

اما این ترفند تنها مدت کوتاهی توانست برای این فیلم کارساز باشد و پس از مدتی از تعداد تماشاگران آن به شدت کاسته شد. زیرا که فیلم «پرونده باز است »در ذات خود فیلمی نه برای جذب مخاطب عام است و نه مخاطب خاص و از آن دسته فیلم هایی است که بدون شک شانسی در گیشه ندارند و حتی این قابلیت را ندارند که هزینه ساخت خود را به تهیه کننده بازگردانند.

کیومرث پوراحمد که به واسطه ساخت سری فیلم های قصه های مجید و پس از آن فیلم های سینمایی خواهران غریب و اتوبوس شب تبدیل به کارگردانی خاطره ساز و موفق در سینمای ایران شده بود، در آثار آخر خود متاسفانه سیر نزولی را طی می کرد و به نظر می رسید با بالا رفتن سن ، از دقت و توجه ش در ساخت آثار سینمایی اش به شدت کاسته شده است .

حتی فیلم نامه هایی که برای ساخت انتخاب می کرد با اما و اگرهای فراوانی همراه بود و به نظر می رسید هر چه می گذرد ساخت فیلم خوب توسط کیومرث پوراحمد تبدیل به خاطره ای شیرین و دور شده است.

داستان فیلم پرونده باز است 

پرونده باز است
پرونده باز است

فیلم پرونده باز است به موضوع اعدام کودکانی می پردازد که زیر سن قانونی مرتکب قتل شده اند. فیلمی به ظاهر دغدغه مند از کارگردانی که سابقه ساخت فیلم از نوجوانان کودکان در کارنامه اش بسیار مشهود است.  اما فیلم نه می تواند به معنای واقعی مخاطب کودک و نوجوان را جذب کند و نه برای مخاطب بزرگسال جذابیتی دارد که آن را دنبال کند.

در یک نگاه کلی به فیلم تقریبا همه شخصیتها تیپیکال هستند و عمقی در آنها دیده نمی شود. از نوجوان در شرف اعدام گرفته تا دختر همسایه ای که او عاشقش است و البته خانواده مقتول که از خون پسرشان نمی گذرند. هیچ گونه شخصیت پردازی در فیلم نمی بینیم.

افرادی که در کانون پرورش اصلاح کار می کنند یا کسانی که به عنوان قاضی مشغول به کار هستند نیز بسیار دم دستی هستند و در بسیاری از موارد به سختی می شود آنها را باور کرد. حتی منتقد مشهور سینما، جواد طوسی که در واقعیت خودش قاضی است نیز در نقش قاضی دادگاه خوب نقش آفرینی نکرده است.  تاکید بر پایین شهر و بالا شهر و قشر پایین شهر که معمولا یا قاتل می شوند یا اینکه مقتول نیز از آن بخش های عجیب فیلم است.

بازیگران

حضور تعداد زیادی بازیگر مشهور در واپسین اثر کیومرث پوراحمد نیز کمکی به این فیلم نکرده است. حتی تلاش های حسین پاکدل در نقش پدر داغدار و سنگدل که حاضر به بخشش نیست نیز نتوانسته فیلم را نجات دهد و مشکلات فیلم پرونده باز است آنقدر زیاد است که نقش آفرینی نسبتا خوب این بازیگر نیز کمکی به فیلم نمی کند.

جمع بندی

در پایان می توان گفت اندک فروش این فیلم در گیشه نیز مرهون مرگ پرحاشیه کارگردانش است و در غیر این صورت این فیلم در خوش بینانه ترین حالت نصف این مخاطبان را هم نمی توانست جذب کند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره پرونده باز است آخرین ساخته کیومرث پوراحمد فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پرونده باز است آخرین ساخته کیومرث پوراحمد» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید