ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  72156 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پاوو نورمی و کسب دو طلای المپیک در یک ساعت!

پاوو نورمی و کسب دو طلای المپیک در یک ساعت!

هنوز هم رکوردهای پاوو نورمی قهرمان دوهای استقامت فنلاند در تاریخ بازیهای المپیک دست نیافتنی به نظر می رسد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مسابقه دوی 1500 متر المپیك سرانجام به پایان خود رسید. برای چند لحظه جسم كوفته هیلا (هنری) استالارد بریتانیایی بر روی زمین ماند. زیرا در آن اطراف تخت روانی نبود كه بیمار را به جایی برسانند. عاقبت داگلاس لود و هری هوتن دوست از پای درآمده‌ خود را بر روی تختی جای دادند و استالارد را از زمین برداشتند. مردم هلهله‌كنان احترام قلبی خود را به قهرمان سرسخت و شجاعی كه در راه نیل به هدف تا پای جان پیش رفته بود، نثار می‌كردند. زمان استالارد 3 دقیقه و 55.6 ثانیه بود و او تنها به خاطر شش دهم ثانیه عنوان دوم را از دست داد و این مقام به ویلی شارر سوییسی رسید. همه اینها در شرایطی بود كه «پاوو نورمی» برنده فنلاندی با زمان3 دقیقه و 53.6  ثانیه قهرمان مسابقه شده بود.

پاوو به جنگ و جدالی كه در قفایش برپا بود نگریست. و در حالی كه سینه‌اش آرام و خونسرد نوار انتهای مسابقه را نوازش می‌داد، به ساعتی ـ كه همواره در كف دست داشت ـ نظر افكند. برای او، این مسابقه یك نوع تمرین بود. تمرینی كه در آن، ركورد ماه پیش خویش را كه در هلسینكی به جای نهاده بود، شكست! اما در این جا هدف وی شكستن ركورد ـ كه هرگاه تصمیم می‌گرفت برایش سهل و ساده می‌نمود ـ نبود. بلكه می‌خواست دست به كاری بزند كه تا بدان هنگام دنیا با نظیرش رو به رو نشده بود. او می‌خواست با شركت در دو مسابقه پیاپی، دو طلای المپیك پاریس را در فاصله 1.5 ساعت تصاحب كند. هدف اول او مسابقه دوی 1500 متر بود و در پایان، وقتی شارر از كف رفته به نظر می‌رسید و استالارد به كلی از پای درآمده بود، نورمی حتی نفس نفس هم نمی‌زد!

استالارد
استالارد

ساعتی بعد و زمای كه استالارد كم و بیش جانی گرفته بود و می‌خواست از رختكش بیرون برود. پاوو بدن خود را برای شركت در مسابقه 5000 متر گرم می‌كرد. هنوز استالارد در جای مخصوص خود قرار نگرفته بود كه در میدان مسابقه قهرمانان بزرگی چون ریتولا Ritola، ادوین واید، ساندرز و ... را در كنار نورمی آماده دید. مسابقه آغاز شد و به زودی تماشاگران در حالی كه نفس را در سینه حبس كرده بودند به پای خاستند تا بهتر جدال دیوانه‌كننده واید، ریتولا و نورمی را مشاهده كنند. در دور ششم در فنلاندی رقیب سوئدی خویش را پشت سر نهادند و در همین دور ریتولا بیهوده با همه قوا كوشید تا بر نورمی پیشی جوید... اما پاوو با یك یارد فاصله و با زمان 14 دقیقه و 31.2 ثانیه مسابقه‌ای دیگر از المپیك را فتح كرد!

با این حال در این هنگام نیز در قیافه نورمی هیچ‌گونه علامتی از خستگی و ناراحتی دیده نمی‌شد. سینه‌اش خیلی كم بالا و پایین می‌رفت. او بدون آن كه لبخندی بزند از برابر سیل عكاسان گذشت و به سوی رختكن رفت. ریتولا نیشخندی زد و به دنبال هموطن خود به راه افتاد. پاوو سر برگرداند و دو قهرمان فنلاندی بدون آن كه با یكدیگر دست بدهند یا حتی كلامی بر لب آورند، فاتح و پیروز در كنار هم به مسیر ادامه دادند.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره پاوو نورمی و کسب دو طلای المپیک در یک ساعت! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پاوو نورمی و کسب دو طلای المپیک در یک ساعت!» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید