کد مطلب:  66584 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
پاری سن ژرمن- موناکو؛ مسابقه ثروتمندان و فرانسوی های اصیل!

پاری سن ژرمن- موناکو؛ مسابقه ثروتمندان و فرانسوی های اصیل!

دو تیم فوتبال پاری سن ژرمن و موناکو در رقابتهای هفته چهارم لیگ یک فرانسه(1-1) مساوی کردند.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مهدی زارعی- دیدار این دو تیم که آخرین دیدار این هفته فوتبال فرانسه بود، برخلاف پیش بینی ها خیلی زود به سود موناکو شد. در دقیقه بیستم کوین وولاند دروازه پاریس را گشود تا کار برای میزبان دشوار شود. تنها پنج دقیقه بود وولاند به دلیل مصدومیت زمین بازی را ترک گفت و جای خود را به ماگنس آکلیوچه داد. بازیکنان پاری سن ژرمن در این بازی سه بار توسط مسی، امباپه و اشراف حکیمی تیر دروازه میهمان را لرزاندند. اما تنها یک بار به گل رسیدند و این گل به دنبال پنالتی مشکوکی بود که روی نیمار اعلام شد و خود نیمار این توپ را به گل بدل ساخت تا بازی با تساوی خاتمه یابد.

French Super Cup: PSG and Monaco to lock horns in national curtain raiser |  Goal.com Singapore

نبردهای دهه هفتاد

فصل 72-1971 لیگ یک فرانسه، با قهرمانی المپیک مارسی به پایان رسید. رقابتهایی که در آن مارسی بالاتر از رقبایی همچون نیم، سوشو و آنژه قرار گرفت و با 56 امتیاز برای چهارمین بار قهرمانی فرانسه را از آن خود کرد.

در این شرایط کسی توجهی به مسابقه تیمهای شانزدهم و نوزدهم جدول نداشت. پاری سن ژرمن که در ابتدای دهه 70 تاسیس و به تازگی به جمع تیمهای لیگ وارد شده بود، در آن فصل با 10 برد، 10 تساوی و 18 شکست شانزدهم شد و موناکو با 8 برد و 10 شکست و چهار امتیاز کمتر، در رده ماقبل آخر لیگ قرار گرفت و به دسته دوم سقوط کرد.

در تقابل دو تیم تساوی(0-0) پاری سن ژرمن و موناکو در پاریس و برد(2-1) موناکو در بازی خانگی،نشانی از نبرد بین دو قدرت بزرگ را نداشت.

با سقوط موناکو به دسته دوم، دو تیم برای برگزاری مسابقه بعدی خود با یکدیگر تا فصل 75-74 انتظار کشیدند و باز هم برتری با موناکو بود. یک برد(1-0) در زمین حریف و برتری(3-0) در زمین خودی. در آن ایام هم سن اتی ین غول فوتبال فرانسه بود و کسی توجهی به برد تیم دهم مقابل تیم پانزدهم جدول نمی کرد. یک فصل بعد موناکو باز هم سقوط کرد اما حتی در این شرایط هم دو برد (3-0) و (4-1) مقابل پاریسی ها به دست آورد. با این حال رقابت این دو تیم هرگز به عنوان یک دربی مورد توجه قرار نگرفت.

 

دربی های منطقه ای

در فوتبال فرانسه دربی های مختلفی بین تیمهای همشهری یا حتی تیمهایی از دو شهر مختلف وجود دارد. مثل

 دربی « دلا ژارون» بین تولوز و بوردو( دو تیم غیرهمشهری از جنوب و جنوب غربی فرانسه)،

 دربی کورس بین باستیا و آژاکسیو( دو تیم از جزیره کورس در نزدیکی کشور ایتالیا)،

دربی برِتون( بین تیمهای نانت، گنگان و لورین، سه تیم در غرب فرانسه و در نزدیکی اقیانوس اطلس)،

 دربی د لا نورماندی( بین تیمهای لوهاور و کان در منطقه نورماندی و نزدیکی کانال مانش در مرز دریایی با بریتانیا)

دربی بورگونی( مسابقه تیمهای دیژون و اوسر در مرکز فرانسه)

تمامی این دیدارها بین تیمهایی از یک شهر یا یک منطقه برگزار می شود. اما دربیهای فرانسه تنها به این نبردها خلاصه نمی شوند.

 

دربی های فرانسوی

نبردهای تیمهای مختلف با مارسی عنوان دربی را از آن خود کرده اند. مثل مسابقه دو تیم المپیک مارسی با المپیک لیون که لقب « دربی المپیک» به آن اطلاق می شود. یا مسابقه دو تیم مارسی و سن اتی ین که به دلیل افتخارات پرشمار دو تیم در دهه های قبل ملقب به دربی شد و البته مهمتر از همه این ها رقابت دو تیم مارسی و پاری سن ژرمن

 

متفاوت از نبرد با مارسی

فرقی نداشت که پاریسی ها در کجای جدول لیگ باشند. برای آنها نبرد با المپیک مارسی، نبردی بود بین فرانسویان اصیل با مهاجرانی که تابعیت فرانسه را به دست آورده بودند. پاری سن ژرمن با نماد برج ایفل خود، عملا خود را نماد فرانسه می دانست و این در حالی بود که بندر مارسی، اولین شهر فرانسه است که تمام آفریقایی ها پس از ورود به فرانسه، پای در خاک این شهر می گذارند و به همین خاطر، مارسی شهر مهاجرها، اعراب و آفریقایی هاست.

این امر در نبرد تیمهای مختلف با بندرنشینان مارسی نیز تاثیر خود را گذاشته است.

اما در مقابل...آیا چنین تضاد فرهنگی را می توان در نبردهای پاریس و موناکو مشاهده کرد؟ برای پاریسی هایی که نماد فرانسه هستند، دیدار با نماینده کشور موناکو، نبرد دو منطقه ثروتمند و کاملا اروپایی است. برای فرانسویان، موناکویی ها به مراتب فرانسوی تر هستند تا بندرنشینان مارسی و به همین دلیل است که خبری از تنش و جنگ را در نبرد اشرافزادگان و ثروتمندان پاریس و موناکو نمی توان مشاهده کرد. به خصوص از زمانی که موناکو قدرت سابق خود را از دست داد و با نزول به میانه ها و انتهای جدول، استادیوم آن خالی تر از همیشه شد. حتی خالی تر از مراکز تفریحی مونت کارلو!

 

هژمونی پاریسی ها

فصل 11-2010 بود که موناکو با ارائه بازیهایی ضعیف و ناامید کننده رتبه 18 لیگ را کسب کرد و به دسته دوم مسابقات فرانسه سقوط کرد. بازیهای ضعیف موناکو موجب ریزش تماشاگران این تیم شد. به طوری که کم تماشاگرترین بازی آن دوره رقابتهای لیگ با 4921 تماشاگر در خانه موناکو و در مسابقه مقابل لوریان برگزار شد.

موناکو دو فصل را در دسته دوم سپری کرد و سرانجام وقتی در فصل 14-2013 به لیگ یک بازگشت، دوران هژمونی پاریسی ها از یک سال قبل آغاز شده بود و از آن زمان تا امروز، پاریسی ها تنها یک فصل در جدول رده بندی پایین تر از موناکو ایستادند که مربوط به فصل 17-2016 و فصل قهرمانی موناکو بود.

در طول این سالها پاری سن ژرمن 7 برد مقابل موناکو کسب کرده که 4 برد آن در خارج از خانه به دست آمده است. از جمله برتری حیرت انگیز(7-1) در فصل 17-2016.

در عوض موناکو صاحب 6 برد شده که 3 برد در خانه و 3 برد در خارج از خانه حاصل شده است. در چهار بازی اخیر دو تیم در لیگ، سه برد از آن موناکو بوده است.

Ligue 1 Review: Monaco stun PSG, Nice climb to third

2021-22 : پاری سن ژرمن(دو- صفر) موناکو؛ موناکو(سه بر صفر) پاری سن ژرمن

2020-21: پاری سن ژرمن(صفر- دو) موناکو؛ موناکو(سه بر دو) پاری سن ژرمن

2019-20 : پاری سن ژرمن(3-3) موناکو؛ موناکو(یک بر چهار) پاری سن ژرمن

2018-19 : پاری سن ژرمن(سه بر یک) موناکو؛ موناکو(صفر بر چهار) پاری سن ژرمن

2017-18 : پاری سن ژرمن(هفت بر یک) موناکو؛ موناکو(یک بر دو) پاری سن ژرمن

2016-17 : پاری سن ژرمن(1-1) موناکو؛ موناکو(سه بر یک) پاری سن ژرمن

2015-16 : پاری سن ژرمن(صفر بر دو) موناکو؛ موناکو(صفر بر سه) پاری سن ژرمن

2014-15 : پاری سن ژرمن(1-1) موناکو؛ موناکو(0-0) پاری سن ژرمن

2013-14 : پاری سن ژرمن(1-1) موناکو؛ موناکو(1-1) پاری سن ژرمن

Paris St Germain 7-1 Monaco: PSG clinch Ligue 1 title in style | Football  News | Sky Sports

مقایسه آماری دو تیم در فصل جاری تا قبل از بازی این هفته

در مقایسه آماری دو تیم در بازیهای اخیر، تفاوت دو تیم بیشتر از هر فصل دیگر به چشم می آید. پاریسی ها با 30 گل زده میانگین 4.29 گل را برای هر بازی برجای نهاده اند که در مقایسه با 17 گل موناکو و معدل گل 1.42 در هر بازی دست نیافتنی است.

در گلهای خورده نیز شرایط پاریسی ها بهتر است.6 گل درون دروازه پاریسی ها( میانگین 0.86 در هر بازی) و 20 گل درون دروازه موناکو( معدل 1.67 گل خورده در هر مسابقه).

در سایر بخشها نیز برتری پاریسی ها چشمگیر است:

درصد مالکیت توپ( 57.33 % برای پاریس و 30.57 % برای موناکو)

میانگین شوت زده در هر بازی: 20- 12.29 به سود پی اس جی

شوتهای داخل چهارچوب در هر مسابقه: 11.33- 5.29 به سود پاریس

میانگین پاس های رد و بدل شده در هر بازی: 624.67 برای پاریس و 165 برای موناکو در هر مسابقه

درصد پاسهای به مقصد رسیده در هر بازی: 90.53% برای پاریس و 80:53% برای موناکو

درصد کارتهای زرد در هر مسابقه: 0.57 برای پاریس و 1.17 برای موناکو

درصد کارتهای قرمز برای هر مسابقه: صفر برای پاریس و 0.17 برای موناکو

 

 

 

 

 

 

 

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره پاری سن ژرمن- موناکو؛ مسابقه ثروتمندان و فرانسوی های اصیل! فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «پاری سن ژرمن- موناکو؛ مسابقه ثروتمندان و فرانسوی های اصیل!» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید