مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  59051 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 4 دقیقه
101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب

101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب

مدیرعامل شرکت آب وفاضلاب کشورگفت: هنوز به شرایط کوپن نرسیده‌ایم اماباید گفت که درحال حاضر ازبین ۳۰۴ شهر در معرض تنش آبی ۱۰۱ شهر در وضعیت قرمز تامین آب قراردارد
زمان مطالعه: 4 دقیقه

به گزارش آسمونی : حمیدرضا جانباز امروز در نشستی خبری با اشاره به وضعیت بارش‌ها اظهار کرد: در شش حوضه آبریز کشور شاهد کاهش بارش‌ها نسبت به سال گذشته هستیم. بر اساس آمار به طور متوسط وضعیت کاهش بارش در شش حوضه آبریز نسبت به سال گذشته 52 درصد کاهش داشته و نسبت به متوسط بلندمدت 37 درصد کاهش بارش را شاهد هستیم.

101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب
101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب

وی اضافه کرد: بیشتر این کاهش بارش‌ها در حوزه شرق و مرکز فلات ایران با 53 درصد و کمترین (کاهش بارش‌ها) در شمال غرب و حوضه آبریز دریاچه ارومیه 13 درصد بوده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور خاطرنشان کرد: علاوه بر کاهش بارش در کشور، افزایش بی‌رویه و زودرس دما نیز موجب نگرانی‌هایی در کشور شده که مشکلاتی را در تابستان امسال به وجود آورده است. کولرها در مرکز فلات ایران طی ماه‌های گرم سال حدود 11 درصد آب مصرفی را به خود اختصاص می‌دهند.

وی در خصوص شرایط سدهای تامین آب شرب نیز اظهار کرد: تامین آب شرب حدود 500 شهر و به‌طور دقیق 467 شهر وابسته به منابع آب سدها هستند. اگر نگاهی به وضعیت آب سدهای مهم کشور که وظیفه تامین آب شرب را دارند، میزان ورودی آب سدها در سال‌جاری آبی نسبت به متوسط سال گذشته 60 درصد و متاسفانه میزان حجم آب سدها هم 34 درصد کاهش را شاهد هستیم.

جانباز با بیان اینکه در برخی از استان‌ها تابستان امسال وضعیت سختی داریم، یادآور شد: اگر میزان تولید و مصرف آب برابر باشد وضعیت تنش آبی اطلاق می‌شود. طی سال 1400 در حال حاضر 304 شهر در معرض تنش آبی هستند. از میان 304 شهر در معرض تنش آبی و 101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب قرار دارد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور، طی سال‌های گذشته رقم شهرهای دارای تنش بسیار بالاتر بود به‌طوری که در سال‌ 94 حدود 285 شهردر وضعیت قرمز تامین آب بودند.

وی در خصوص اتخاذ طرح‌هایی برای مقابله با تابستان سخت نیز تصریح کرد: پروژه و برنامه‌های مختلفی را برای پایداری و ارتقای کیفی آب در نقاط مختلف این کشور اتخاذ کردیم که عمده‌ آنها مربوط به بازسازی، افزایش حجم مخازن ذخیره، ارتقای کیفی، نمک‌زدایی آب شرب و تکمیل طرح‌های اولویت‌دار است.

وی اضافه کرد: در جایی که امکانات موجود نیست، مجبور به استفاده از برنامه آبرسانی سیار هستیم. البته طرح پایدارسازی برق اضطراری را نیز در دستور کار داریم. تابستان امسال 8405 روستا توسط ناوگان سیار آبرسانی می‌شوند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان این‌که از سال 1387 موضوع کاهش مصرف سرانه آب شرب در دستور کار قرار گرفت و با استفاده از مستندات بین‌المللی که برای میزان آب مصرفی در نظر گرفته شده این مساله را مورد بررسی قرار دادیم، گفت: براساس استانداردهای بین‌المللی از زمانی که این طرح را آغاز کرده‌ایم میزان سرانه مصرف آب کاهش یافت.

وی ادامه داد: مصرف آب شرب در کشور 300 لیتر در روز بود که در حال حاضر این عدد در بخش خانگی به 179 لیتر به ازای هر نفر کاهش یافته است، اما به نظر می‌رسد که هنوز جای کار دارد و می‌توانیم تا30 لیتر دیگر این عدد را کاهش دهیم.

به گفته جانباز در کشورهای کم آب این عدد 150 لیتر و در کشورهای پرآب 250 لیتر است که در برخی جاها به 300 لیتر در روز نیز می‌رسد.

به گفته وی در بخش آب شرب براساس بدترین سناریو برنامه ریزی می‌کنیم در سال آبی فعلی طبق پایشی که صورت گرفته برنامه ریزی انجام شده است و نمی‌توان از اکنون برای درازمدت برنامه ریزی خشکسالی یا ترسالی را داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر این‌که در حال حاضر چه تعداد از تصفیه‌خانه‌ها و پمپ‌های آب مجهز به ژنراتور هستند، اظهار کرد: در حال حاضر تمام تاسیسات مهم مجهز به دستگاه‌های ژنراتور و مولدهای اضطراری هستند اما در هیچ جای دنیا برای چاه‌های پراکنده در سطح شهرستان‌ها مولدهای اضطراری در نظر نمی‌گیرند، اما با همکاری توانیر تلاش کردیم که فیدرهایی که احیانا قطع می‌شوند در مکان‌هایی که تامین کننده منابع آب هستند نباشند.

وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا مبنی بر اقداماتی که برای تامین آب سیستان و بلوچستان انجام شده است، گفت: طرح‌های ابرسانی زیادی را در سیستان و بلوچستان داریم و برای این مساله چند واحد آب شیرین کن و خط انتقال در نظر گرفته‌ایم که با همکاری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران وارد مدار می‌شود. در تعدادی از استان‌ها نیز اقدامات خوبی انجام شده در 200 روستا عملیات اجرای آبرسانی را داریم و بخش زیادی از آن را امسال وارد مدار می‌کنیم.

جانباز با بیان این‌که وضعیت در سیستان و بلوچستان حاد است و با توجه به این‌که عمدتا وابسته به منابع آب زیرزمینی هستند، اظهار کرد: در شهری به نام سیرکان با تانکر آبرسانی را انجام می‌دهیم اما طرح‌های آبرسانی برای این استان در حال اجرا است و باید گفت 11 درصد طرح‌های آبرسانی کل کشور به این استان تخصیص یافته است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به گرم‌تر شدن هوا آیا مجوز قطع آب در سطح یک شهر قرمز ابلاغ می‌شود، تصریح کرد: برنامه‌ای برای قطع و جیره‌بندی آب نداریم و از هفت سال پیش این مساله را با مدیریت فشار کنترل می‌کنیم.

خط قرمز شرکت آب و فاضلاب در آبرسانی سیار، حفظ کیفیت است

همچنین در این نشست حمیدرضا کشفی - سخنگوی شرکت آب و فاضلاب کشور- با تاکید بر این‌که خط قرمز ما در آبرسانی سیار، حفظ کیفیت است، گفت: در تمامی مراحل حمل و آبرسانی، تولید و بارگیری و مصرف، نمونه‌برداری از آب انجام می‌گیرد.

وی اظهار کرد: امسال قرار است با توجه به پیش‌بینی‌ها، آب حدود 8000 روستا از طریق آبرسانی سیار تامین شود که این عدد در سال گذشته برابر 5500 روستا بود.

وی یادآور شد: یکی از آثار خشکسالی، افزایش تعداد روستاهایی است که با تانکر سیار آبرسانی می‌شوند، این امر بیانگر این است که منابع تامین آب محلی را در این روستاها از دست داده‌ایم و باید از طریق منابع با فاصله، آب را به منطقه حمل کنیم.

معاون راهبری و نظارت بر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب کشور با اشاره به نمونه‌ گیری‌ها در آبرسانی سیار، افزود: طی سال‌های گذشته در مناطقی که بیشترین تعداد آبرسانی سیار داشتیم از جمله استان سیستان و بلوچستان، موارد ناشی از آلودگی آب در مراکز بهداشتی گزارش نشده است.

کشفی با بیان این‌که خوشبختانه یکی از فعالیت‌های عمده ما در شرکت آب و فاضلاب، حفظ کیفیت در بخش آبرسانی‌های سیار و سیستم توزیع است، گفت: آزمایشگاه‌های شرکت آب و فاضلاب که وظیفه این کار را دارند جزو آزمایشگاه‌هایی با مدارک بین‌المللی هستند. بسیاری از آزمایشگاه‌ها نیز با دارابودن مدارک ملی به عنوان آزمایشگاه‌های امین فعالیت می‌کنند و حتی در کنار اغلب مراکز تصفیه نقاط مختلف کشور نیز آزمایشگاه‌های محلی استقرار یافته‌اند.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره 101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «101 شهر در وضعیت قرمز تامین آب» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید