کد مطلب:  63992 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

وام ضروری بازنشستگان کشوری از تاریخ 6 اردیبهشت 1401 آغاز شده و مبلغ آن 12 میلیون تومان با نرخ سود 4% می باشد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

بازنشستگان و موظفین محترم مشترک صندوق بازنشستگی کشوری می توانند در بازه زمانی تعییین شده و با توجه به شرایط و ضوابط زیر، از طریق همین بخش و با ورود شماره دفترکل بازنشستگی، شماره ملی و شماره حساب حقوقی، اقدام به ثبت درخواست وام ضروری خود نمایند. پس از اعلام اسامی متقاضیان واجد شرایط، مبلغ وام بر اساس اولویت تعییین شده به شماره حساب متقاضی نزد بانک صادرات ایران واریز خواهد شد. در ادامه مطلب آسمونی به آموزش نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگان کشوری می پردازیم.

نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگان

در ابتدا وارد سایت صندوق بازنشستگی کشوری شوید:

https://www.sabasrm.ir

پس از ورود به سایت، بر روی گزینه "وام ضروری" کلیک کنید.

نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگی کشوری

در این مرحله، سه گزینه برای ثبت نام به شما نمایش داده می شود که تفاوتی ندارد روی کدام یک کلیک کنید. بنابراین روی یکی از گزینه های "ثبت نام" کلیک کنید.

نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگی کشوریدر صفحه بعدی، شرایط لازم برای دریافت وام ضروری بازنشستگان کشوری را به اطلاع شما می رسانند و پس از مطالعه شرایط، گزینه های شماره دفتر کل، شماره ملی و شماره حساب خود را وارد کنید. و سپس بر روی گزینه "ادامه ثبت نام" کلیک کنید.

نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگی کشوری

شرایط وام صندوق بازنشستگی کشوری

 • میزان وام ضروری در این دوره 12 میلیون تومان تعیین شده است.
 • وام تنها به متقاضیانی پرداخت می‌شود که از طریق حساب بانک صادرات حقوق بازنشستگی یا مستمری دریافت می‌کنند.
 • وام با نرخ سود 4 درصد ارائه می‌شود و اقساط بازپرداخت آن 36 ماهه است.
 • ثبت نام در سامانه، حقی را برای پرداخت وام به متقاضی ایجاد نخواهد کرد.
 • فقط یکی از وراث وظیفه بگیر با رضایت سایر وراث وظیفه بگیر می تواند از وام استفاده نماید. لذا متقاضی می بایست پس از دریافت «فرم تعهد وراث» و تکمیل آن توسط سایر وراث، فرم مذکور را به همراه کارت ملی و شناسنامه متعهدین (سایر وراث) جهت تأیید به مدیریت های استانی تحویل دهند.تکمیل «فرم تعهد وراث» برای وظیفه بگیران بیش از یک نفر الزامی است.
 • تنها در صورت ارائه فرم تعهد وراث و تأیید مدیریتهای استانی در مرکز استان درخواست ثبت نام کننده در لیست متقاضیان وام ضروری قرار خواهد گرفت.
 • درخصوص وراث صغیر و محجور، اصل حکم سرپرستی صادره توسط دادگستری جمهوری اسلامی ایران درهنگام دریافت وام می بایست ارائه گردد.
 • ذکر شماره دفترکل بازنشستگی، شماره ملی، شماره حساب بانک صادرات ایران و شماره تلفن همراه الزامی است.
 • تسویه حساب قبل از پایان اقساط وام ضروری دریافتی در سنوات گذشته، مشمول مقررات مالی بانک خواهد بود.
 1. «بازنشسته» متقاضی که علاوه بر حقوق بازنشستگی خود به همراه سایر وراث از حقوق وظیفه استفاده می نماید، به منظور امکان بهره مندی یک نفر از وراث وظیفه بگیر از تسهیلات وام ضروری، توصیه می شود «بازنشسته» متقاضی، از «دفتر کل بازنشستگی» خود اقدام به ثبت نام نماید.
 2. «وظیفه بگیر» متقاضی که علاوه بر اینکه به تنهایی از دفترکل اول حقوق وظیفه دریافت می کند، به اتفاق وراث دیگر از دفترکل دوم نیز حقوق وظیفه دریافت می کند. توصیه می شود «وظیفه بگیر» متقاضی، از «دفتر کل اول» اقدام به ثبت نام نماید تا امکان ثبت نام یک نفر از مابقی وراث وظیفه بگیر از «دفترکل دوم» فراهم گردد.

بدیهی است مدارک متقاضیان بعد از ثبت نام بر اساس عواملی چون مجموع مانده وام‌های ضروری دریافتی (به ترتیب از کمترین به بیشترین مجموع وام دریافتی) و حقوق دریافتی (بر اساس آخرین حکم صادره و به ترتیب از کمترین به بالاترین حقوق دریافتی) مورد بررسی قرار می‌گیرد، واجدین شرایط به صورت سراسری اولویت بندی شده و در نهایت بر اساس اولویت، مبلغ وام به شماره حساب متقاضی در بانک صادرات ایران واریز می‌شود.

 • افراد زیر از لیست متقاضیان دریافت وام ضروری حذف خواهند شد:

 • وارث ذکوری که تا سه سال آینده از فهرست وظیفه‌بگیران خارج می‌شود.
 • متقاضیانی که حکم ترمیم سال جاری برای آنها صادر نشده باشد.
 • افرادی که فرم رضایت نامه وراث آنها در سامانه تایید نشده باشد.
 • بازنشستگانی که کمتر از یک سال از صدور حکم بازنشستگی آنها گذشته باشد.
 • بازنشستگان و موظفین محترم مشترک صندوق بازنشستگی کشوری می توانند از تاریخ 2/6/ 1401 با توجه به شرایط و ضوابط زیر از طریق همین بخش اقدام به ثبت درخواست وام ضروری خود نمایند. پس از اعلام اسامی متقاضیان واجد شرایط، مبلغ وام بر اساس اولویت تعیین شده به شماره حساب متقاضی نزد بانک صادرات ایران واریز می گردد.
: برای دریافت مشاوره درباره نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگان فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نحوه ثبت نام وام ضروری بازنشستگان» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید