کد مطلب:  63345 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
هشدار وزارت بهداشت در خصوص شیوع سرخک

هشدار وزارت بهداشت در خصوص شیوع سرخک

بر اساس اعلام رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت کشورمان به دلیل همسایگی با افغانستان و پاکستان در خطر شیوع سرخک قرار دارد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، دکتر سید محسن زهرایی، رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در گفتگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به هشدار نسبت به خطر افزایش موارد ابتلا به سرخک در کشور به دلیل همجواری با دو کشور افغانستان و پاکستان که در حال حاضر کانون بیماری سرخک در خاورمیانه هستند، از تمامی ایرانیان و اتباع ساکن در ایران که دارای کودک کمتر ا5 سال هستند درخواست که هر چه سرعتر اقدام به واکسیناسیون جهت مقابله با ویروس سرخک نمایند.

این مقتام وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه این بیماری زیر مجموعه بیماری های ویروسی است عنوان کرد: راه انتقال ویروس سرخک از طریق تنفس و قطرک‌های تنفسی است و مسری‌ترین عامل عفونی شناخته شده است؛ به نحوی که اگر فردی مبتلا به بیماری در اتاق در بسته‌ای باشد و بعد از 10 دقیقه از اتاق خارج شود ممکن است اگر فردی که ایمنی کافی ندارد، پنج دقیقه پس از او وارد اتاق شود باز هم به بیماری مبتلا شود.

وی در خصوص علائم و نشانه های این بیماری عنوان کرد: بیماری سرخک می‌تواند با علائم تنفسی، سرفه و آبریزش بینی و قرمز شدن مخاط چشم هم همراه باشد. سرخک ممکن است در مواردی شدید بروز کند و حتی منجر به مرگ شود. در موارد همه‌گیری بیماری ممکن است بین یک تا پنج درصد مرگ در بیماران رخ دهد.

در پایان رییس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در مورد واکسیناسیون کودکان کمتر از 5سال ساکن در ایران برای ایجاد ایمنی در برابر این بیماری بیان کرد: واکسن سرخک در کشور ما در قالب واکسن سه گانه MMR که واکسن ترکیبی علیه بیماری‌های سرخک،‌ سرخجه و اوریون است، استفاده می‌شود. این واکسن در دو نوبت در سن 12 و 18ماهگی به کودکان تزریق می‌شود. همچنین افرادی که در جریان یک همه‌گیری در معرض بالای ابتلای به بیماری باشند ممکن است به عنوان دز تکمیلی لازم باشد که واکسن دریافت کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره هشدار وزارت بهداشت در خصوص شیوع سرخک فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «هشدار وزارت بهداشت در خصوص شیوع سرخک» در کادر زیر بنویسید :
2 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید