مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  62733 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هزینه های درمانی

هزینه های درمانی

سیستم های مربوط به خدمات بهداشتی و درمانی بسیار متنوع هستند و ساختار پرداخت هزینه های آن ها نیز در هر کشور نیز کاملا متفاوت است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

این روزها و با افزایش شیوع پندمی کرونا در جهان  و نرخ سرسام آور هزینه های پزشکی، افراد زیادی به دنبال مراقبت‌های درمانی به صورت جامع و مقرون به صرفه هستند به همین سبب نحوه ارائه خدمات بهداشتی و درمانی پیشرفت‌های زیادی را به خود دیده است و بخش های زیادی به دامنه فعالیت آن اضافه شده است. انواع کلینیک‌های تخصصی و مراکز درمان سرپایی سبب کاهش بار سنگینی از دوش بیمارستان‌ها شده اند و حتی امکان مراقبت از بیمارانی که به مداوای طولانی مدت نیاز دارند را فراهم کرده‌اند. 
در این بخش ابتدا به توضیح سیستم های بهداشت بر اساس نوع پرداخت هزینه ها می پردازیم و سپس هزینه ارائه خدمات درمانی سال 1401 را خدمت شما همراهان عزیز آسمونی ارائه می دهیم.

انواع سیستم های بهداشتی در جهان بر اساس نحوه پرداخت هزینه :

طبق بررسی‌های انجام شده در سال 2021 بر اساس هزینه سرانه مراقبت‌های بهداشتی مطابق با  OECD؛ هجده کشور جهان  نسبت به سایر کشورها برتری در زمینه بهداشت و خدمات درمانی دارند. این کشور ها به ترتیب عبارتند از ایالات متحده آمریکا، سوئیس، نروژ، آلمان، اتریش، سوئد، هلند، دانمارک، لوکزامبورگ، بلژیک، کانادا، فرانسه، ایرلند، استرالیا، ژاپن، ایسلند، انگلستان و فنلاند.
اما نکته ای که این کشور های پیشرو در زمینه بهداشت و درمان را از یکدیگر متمایز می کند؛ سیستم‌های پرداخت هزینه خدمات درمان، درهر کدام از این موارد است که هرکدام را نسبت به دیگری مجزا و منحصر به فرد می کند.

  • سیستم تامین هزینه بهداشت و درمان توسط دولت

در این سیستم مراقبت‌های بهداشتی با بودجه دولت برای همه شهروندان صرف نظر از درآمد و وضعیت شغلی آنها در دسترس است. برخی از کشورها ممکن است حتی این خدمات برای ساکنان غیر شهروند هم فراهم باشد ولی در بعضی موارد غیر شهروندان لازم است تا از خدمات درمانی خصوصی استفاده کنند.
به عنوان مثال کشورهایی مانند استرالیا، بحرین، برزیل، کانادا، دانمارک، یونان، فنلاند، ایسلند، ایتالیا، کویت، مالزی، عربستان سعودی، سریلانکا و بسیاری دیگر این سیستم را برای ارائه خدمات بهداشت و درمان دارند. 

  • سیستم تامین هزینه بیمه عمومی

در بعضی از کشورها کارگران بیمه اجتماعی دارند. این سیستم معمولاً این گونه است که دولت هزینه درمان را بین کارگر و کارفرما تقسیم می‌کند. در واقع بخشی از دستمزد کارمند یا کارگر از حقوق او و بخشی از هزینه درمان به طور ماهانه از کارفرما دریافت می‌شود.
در این شرایط کسانی که بیکار هستند یا قرارداد کار قانونی ندارند نمی‌توانند از خدمات بیمه عمومی رایگان استفاده کنند. آلبانی، بلژیک، چین، کلمبیا، فرانسه، مجارستان، ژاپن، لوکزامبورگ، مونته نگرو، قطر، سنگاپور، کره جنوبی، امارات متحده عربی، اوکراین و بسیاری کشور‌های دیگر هم این سیستم درمانی را دارند. 

  •  سیستم تامین هزینه بهداشت عمومی و خصوصی

در این سیستم بعضی افراد از طریق دولت خدمات بهداشتی و درمانی دریافت می‌کنند ولی بعضی افراد اجازه استفاده از خدمات درمانی عمومی را دارند. الجزایر، آرژانتین، اتریش، شیلی، قبرس، آلمان، مکزیک، پرو و ترکیه از جمله این کشورها هستند. 

  • سیستم تامین هزینه درمان خصوصی

در این سیستم افراد از طریق بیمه خصوصی اجباری خدمات درمانی دریافت می‌کنند. اسرائيل، لیختن اشتاین، هلند و سوئیس از جمله این کشورها هستند. 

  • سیستم تامین هزینه بیمه غیر جهانی

در این سیستم، برخی از شهروندان بیمه درمانی خصوصی دارند، برخی واجد شرایط مراقبت‌های بهداشتی عمومی هستند و بعضی دیگر هیچ نوع بیمه‌ای ندارند. بنگلادش، مصر، اتیوپی، هند، اردن، کنیا، نیجریه، پاراگوئه، یمن و بعضی کشورهای دیگر جزء این کشورها هستند. 

نرخ تعرفه های خدمات درمانی 1401

نوع تعرفه خدمات درمانی لینک دانلود بخشنامه ها
تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش دولتی در سال 1401 دانلود بخشنامه
تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خصوصی در سال 1401 دانلود بخشنامه
تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش عمومی غیردولتی در سال 1401 دانلود بخشنامه
تعرفه های خدمات تشخیصی و درمانی در بخش خیریه در سال 1401 دانلود بخشنامه
اصلاحیه تعرفه های خدمات دندانپزشکی در سال 1401 به زودی
تعرفه خدمات آزمایشگاهی در سال 1401 دانلود بخشنامه
تعرفه حمل بیمار توسط آمبولانس خصوصی در سال 1401  دانلود بخشنامه
تعرفه خدمات سرپایی درمان اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان در بخش خصوصی در سال 1401 به زودی
تعرفه خدمات روانشناسی و مشاوره برای کارشناسان ارشد و دکترای تخصصی در سال 1401 دانلود بخشنامه
تعرفه خدمات سلول درمانی  1401 به زودی

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره هزینه های درمانی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «هزینه های درمانی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید