کد مطلب:  66148  درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی هادی رضایی

بیوگرافی هادی رضایی

هادی رضایی در بین مربیان پرافتخار ورزش ایران و جهان، رکوردهایی دست نیافتنی دارد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- قهرمانی در المپیک کار سختی است، اما سخت تر از آن، تکرار مدال طلای المپیک هست. با این حال یک کار هست که از تمام اینها هم سخت تر می باشد: تکرار قهرمانی های المپیک در دوران مربیگری.

اما مگر چند ورزشکار این قدر در عرصه مربیگری موفق شدند که بتوانند قهرمانی های المپیک را در دوران مربیگری هم تکرار کنند؟ همین ها نشان می دهد که هادی رضایی چقدر در عرصه المپیک و پارالمپیک ورزشکار و مربی پرافتخاری است.

او که متولد 1339 است، به شکل عجیبی در تمامی عناوین والیبال نشسته ایران در پارالمپیک نقش داشت. وقتی ایران در سال 1988 برای نخستین بار در پارالمپیک شرکت کرد، رضایی کاپیتان آن تیم بود و این افتخار را داشت که نخستین قهرمانی ایران را در پارالمپیک به عنوان کاپیتان جشن بگیرد. رضایی بعد از آن هم، کاپیتان باقی ماند. در پارالمپیک 1992 که والیبال نشسته تنها طلای کاروان پارالمپیک ایران را به ارمغان آورد، او کاپیتان بود و سرانجام آخرین طلای خود در پارالمپیک رو در سال 1996 در آتلانتا( ایالات متحده) تصاحب کرد تا با کسب طلا از پارالمپیک، یکی از پرافتخارترین والیبالیست های تاریخ ایران باشد. بعدها فقط سه نفر افتخارات بیشتری به عنوان بازیکن به دست آوردند. علی کشفیا، جلیل ایمِری و علی گلکار.

ادامه فعالیت هادی رضایی به عنوان سرمربی تیم ملی والیبال نشسته - ایسنا

اما در فاصله چهار سال بعد از پارالمپیک آتلانتا، رضایی دوران جدیدی رو را زندگی حرفه ای اش شروع کرد. او ازکاپیتان به مربی تیم ملی تغییر پست داد و افتخارات جدیدی را در عرصه مربیگری به دست آورد. در پارالمپیک 2000 سیدنی او و تیم ملی باز هم قهرمان شدند تا رضایی اولین والیبالیستی باشد که هم به عنوان ورزشکار و هم به عنوان مربی، قهرمان پارالمپیک می شود.

هرچند چهار سال بعد در پارالمپیک آتن، ایران بالاخره از سکوی قهرمانی پایین آمد و دوم شد. اما این مدال نقره هم به کارنامه عناوین رضایی اضافه شد. در سال 2008 ایران مجددا بر قله والیبال نشسته المپیک ایستاد و قهرمانی بازیهای پکن را جشن گرفت؛ طلایی دیگر برای رضایی و شاگردانش.

در رقابتهای 2012 لندن هم یک نقره دیگر نصیب والیبالیست ها شد و باز هم این رضایی بود که مربیگری تیم را بر عهده داشت. در دو پارالمپیک اخیر در ریو و توکیو هم یک بار دیگر ایران در جایگاهی قرار گرفت که باید می ایستاد و باز هم قهرمان بازیها شد.

خداحافظی هادی رضایی از تیم ملی والیبال نشسته- اخبار رشته های ورزشی - اخبار  ورزشی تسنیم | Tasnim

با این عناوین رضایی به عنوان مربی تیم ملی، صاحب 4 طلا و دو نقره پارالمپیک شده و با احتساب عناوینش در دوران بازیگری، 7 طلا و 2 نقره پارالمپیک دارد. رکوردی که در تمامی رشته ها و در بین ورزشکاران تمام کشورها، کمتر کسی به آن دست پیدا کرده است.

رضایی در رقابتهای جهانی هم به همین اندازه افتخار کسب کرد. چهار طلای مسابقات جهانی در سالهای 1985،1986، 1990 و 1994 که در دو تای آخری کاپیتان بوده و سه طلا، یک نقره و دو برنز از رقابتهای جهانی به عنوان مربی.

در باشگاههای جهان هم رضایی پنج بار قهرمان جهان شده که چهار تای آن با ذوب آهن بوده و یکی از آنها با پگاه. در این بین سه قهرمانی باشگاههای آسیا هم با ذوب آهن، ثامن الحجج و فولاد گستر تصاحب کرد تا دیگر کسی فکر شکستن رکوردهایش را به ذهنش هم نیاورد!

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی هادی رضایی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

نظر خود را درباره «بیوگرافی هادی رضایی» در کادر زیر بنویسید :

5 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید