کد مطلب:  66409 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نگاهی به تاریخچه جام واگنر و عملکرد ایران در این رقابتها؛ اولین برد در جام واگنر

نگاهی به تاریخچه جام واگنر و عملکرد ایران در این رقابتها؛ اولین برد در جام واگنر

تیم والیبال ایران با کسب اولین پیروزی خود در رقابتهای جام واگنر، به عنوان چهارم این رقابتها دست پیدا کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- رقابتهای والیبال چهار جانبه جام واگنر، قدمتی دو دهه ای دارد. در 13 مارچ 2002 بود که هوبرت ییرزی واگنر اسطوره والیبال لهستان در سن 61 سالگی در حال رانندگی دچار حمله قلبی و متعاقب آن سانحه رانندگی شد تا قهرمان المپیک 1976 با تیم لهستان، جان خود را از دست بدهد. لهستانی ها هم از یک سال بعد مسابقات جام واگنر را به یاد او برگزار کردند؛ رقابتهایی که اولین بار در سال 2003 با قهرمانی هلند به پایان رسید و لهستان، اسپانیا و آلمان هم دوم تا چهارم شدند.

این رقابتها در دوره دوم، یک تیم غیر اروپایی را هم در خود دید. استرالیا که عنوانی بهتر از چهارمی کسب نکرد و بعد از روسیه، لهستان و هلند قرار گرفت.

در ادوار بعدی هم به تناوب یک یا دو تیم غیر اروپایی در هر دوره شرکت داشتند. لهستان تیم همیشه حاضر در این رقابتها بود و اروپا نیز همواره یک یا دو نماینده در این رقابتها داشت. اما ایران اولین بار در سال 2012 به این رقابتها دعوت شد.

ایران در این مسابقات ابتدا (3-0) به لهستان باخت و بعد از شکست(3-2) در برابر آرژانتین، مقابل آلمان هم (3-0) شکست خورد تا لهستان، آلمان، آرژآنتین و ایران به ترتیب اول تا چهارم شوند.

ایران در سال 2015 در حالی به مسابقات دعوت شد که به نظر می رسید با حضور ژاپن در جمع چهار تیم، ایران حداقل یک برد کسب خواهد کرد. اما این بار هم ابتدا یک شکست(3-0) در برابر فرانسه در انتظار ایران بود و بعد از باخت(1-3) به میزبان، ژاپن هم در سه ست والیبالیست های سروقامت ایرانی را شکست داد تا سروقامتان باز هم قعرنشین شوند! لهستان، ژاپن و فرانسه نیز اول تا سوم شدند.

سرانجام سومین حضور ایران در این رقابتها به مسابقات سال 2022 برمی گردد. جایی که ایران ابتدا (3-0) به لهستان باخت و سپس مقابل صربستان هم (3-2) شکست خورد تا به قعر جدول مسابقات رفته و در انتظار نبرد با آرژانتین باشد. ایران در آخرین دیدار خود مقابل آرژانتین(3-2) به برتری دست یافت تا به دلیل برد(3-0) لهستان مقابل صربستان، تیمهای آرژانتین، ایران و صربستان همگی صاحب یک برد و دو باخت شوند. به این ترتیب لهستان با 3 برد قهرمان شد. آرژانتین با 4 امتیاز در رده دوم قرار گرفت و ایران و صربستان با 3 و 2 امتیاز رده های سوم و چهارم را از آن خود کردند.

در طول ادوار برگزار شده جام واگنر، لهستان با 10 قهرمانی پرافتخارترین تیم است که با توجه به حضور این تیم در تمام ادوار مسابقات، مساله عجیبی به نظر نمی رسد. روسیه، هلند و برزیل نیز با دو قهرمانی دیگر تیمهای پرافتخار مسابقات هستند. بلغارستان، ایتالیا و آلمان هم تنها تیمهایی هستند که یک بار تاکنون قهرمان این رقابت ها شده اند.

 

نظر خود را درباره «نگاهی به تاریخچه جام واگنر و عملکرد ایران در این رقابتها؛ اولین برد در جام واگنر» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید