ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  71742 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نقد و معرفی سریال حیثیت گمشده

نقد و معرفی سریال حیثیت گمشده

بعد از سریال "سقوط"به کارگردانی "سجادپهلوان زاده" باموضوع جنگی، انتشارسریال "حیثیت گمشده"چندان هم دور از ذهن نبود.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

نویسنده: مرجان دلپسند
1402/07/01

سریال حیثیت گمشده

سریال حیثیت گمشده
هاجر در سریال حیثیت گمشده

بعد از سریال "سقوط"به کارگردانی "سجادپهلوان زاده" باموضوع جنگی، انتشارسریال "حیثیت گمشده"چندان هم دور از ذهن نبود. کشش و جذابیت این موضوع هم مانند سریال سقوط مورد توجه مخاطبان درهرقشر قرارگرفت.ژانر سریال معمایی اجتماعی ودر هشت قسمت ازشبکه نمایش خانگی فیلمو منتشر شد.

سکانس های سریال حیثیت گمشده

سکانس شروع سریال یک رابطه عاطفی درحال فروپاشی را نشان می دهد که مدتهاست رنگ وبویی ازعشق و محبت در آن دیده نشده است.از یک طرف با هاجر با بازی"بهاره افشارى "روبرو می شویم.شخصیتی که به هرنحو تلاش می کندرابطه اش با امیر را به مثابه روزهای اول آشنایی اش بازگرداند. تاجایی که جشن هفتمین سالگرد ازدواجشان نیزبا یک اوقات تلخی به خاطرصاحب فرزندنشدن دوباره به همان تراژدی غمگین تبدیل می شود. اما از یک سو با امیر با بازی"مهدی حسینی نیا"روبرو می شویم که هیچ علاقه ای به این ارتباط دوباره ندارد.حتی ازحرف و حدیث هایی که دیگران ازعلت صاحب فرزندنشدنش می گویند،نیزخسته شده است.

امیر شخصیتی است که حتی دردوران کودکی هم زندگی پرفراز ونشیبی را با پدربیمار و معتادش وخواهرکوچکش تهمینه گذرانده است. پدری که تنها دغدغه اش داروی اعتیادش مى باشد.تهمینه با بازی "النازحبیبی"هم دختری است که در این خانواده مابین یک برادر بی تفاوت به زندگی روزمره و اتفاقات ناخوشایندش و آینده زندگی خواهرش و یک پدربیمارکه تنها دغدغه اش داروی اعتیادش می باشد؛به تنهایی و بدون یک حامی قرارگرفته است.تاجایی که عشق و محبت را درخارج ازخانه و درپسرجوانی که یک لات آسمان جول است،جستجو می‌کند.

پدر هاجر سریال حیثیت گمشده

پدر هاجر سریال حیثیت گمشده
پدر هاجر سریال حیثیت گمشده

اما نقطه تعلیق ماجراجایی است که پدر به علت بی پولی خانه و تنها سرپناهش را درقمار می بازد. بدهی این قمار نیز با ازدواج زورکی تهمینه خواهر امیر با یک تاجر ثروتمند که ادعا دارد با پول همه چیزحتی عشق را می تواند به دست بیاورد؛ به ظاهرحل می شود. بعد ازاین اتفاق حتی امیر هم به عجز و ناله های خواهرش برای به هم زدن این ازدواج هم توجهی نمی کند.به عبارتی اتفاقی که باعث ناراحتی وکینه به دل گرفتن تهمینه از او میشود .

تهمینه در سریال حیثیت گمشده

تهمینه در سریال حیثیت گمشده
تهمینه در سریال حیثیت گمشده

اما تهمینه دختری است که به ظاهرازدواج ناخواسته را پذیرفته است و حتی به ظاهر همسرش فرشاد را نیز پذیرفته است .گاها دلسوزی هایی هم برای حل مشکلات مالی برادرش نیز میکند .تا جایی که رمز گاو صندوق همسرش را نیز به او می دهد و حتی کلید خانه اش را نیز دراختیار او قرار میدهد،درست زمانی که امیر برای پیدا کردن قاتل یا عاملین قتل هاجرنیاز به پول دارد.نقطه تعلیق دیگر این سریال ازجایی شروع می شود که هاجر با یک نوزاد در آغوشش به عمددرخیابان تصادف میکند و جان خود را از دست میدهد.یکی از همان نوزادانی که به مثابه دیگرکودکان کار و کودکان خیابانی بدون نام و نشان كه با آنها گدایی میکنند.

اما این نوزاد برای هاجرطعمه ای است که با آن موادمخدر و داروهای اعتیاد آور برای مشتریانش می برد. اما بعد از مرگ این نوزاد هاجر مستاصل شده و چاره ای به جز مرگ خودش نمی بیند. اما بعد از اتفاقی که برای هاجر می افتد، رازهایی از زندگی گذشته همسرش هاجر برملا میشود و سوی دیگر شنیدن خبربارداری هاجر از زبان پرسنل پرستاری بیمارستان بعد از۷سال که باعث شک و تردید بیشتر امیر نسبت به او می‌شود.تا جایی که نسبت به گرفتن آزمایش DNA از همسرنیمه جانش نیز اقدام میکند.این سوظن حتی تا جایی پیش می رود که نسبت به اطرافیان قدیمی هاجرمانند رسول و سعید فرفری و ... نیز برای انتقام دست با کار میشود.

داستان فیلم حیثیت گمشده

داستان فیلم حیثیت گمشده
داستان فیلم حیثیت گمشده

درچند قسمت اول این سریال به واسطه فردی ناشناس اطلاعات و سرنخ‌هایی که در رابطه با هاجر ازطریق یک شخص ناشناس مرتبا به امیر میرسد.بی خبر از آنکه ردپایی از یک کینه و نفرت قدیمی در این ماجراها و حوادث وجود دارد. درسکانس نهایی این فیلم می بینیم که تهمینه درملاقاتی که با امیر در زندان دارد،پرده از رازهایی برمی دارد که به یک کینه و دشمنی قدیمی اشاره دارد و تنها با یک دیالوگ قابل بیان است؛ "رودست خوردی".

به عبارتی دیگر کینه قدیمی تهمینه و انزجار او از همسرش فرشاد و ناراحتی وی از امیر برای اینکه دربیست سال قبل مانع این ازدواج اجباری نشده است و عدم حمایت امیر از او برای اینکه از همسرش فرشاد جدا شود و مسائلی از این قبیل باعث شد تا این زخم کهنه دهان باز کند و امیر را برای همیشه در زندان می ماند. از دیگربازیگران این سریال می توان به امیرنوروزی درنقش فرشاد،مهدی زمین پرداز درنقش رسول،بهزادخلج درنقش اسماعیل،ستاره پسیانی درنقش سهیلا،رحمان باقریان درنقش پرویز و عباس شجاع درنقش کارفرما امیر و ... اشاره داشت.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نقد و معرفی سریال حیثیت گمشده فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نقد و معرفی سریال حیثیت گمشده» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید