نقد و بررسی فيلم ساعت ۵ عصر | آسمونی
کد مطلب: 61558 درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
نگاهى به فيلم ساعت 5 عصر

نگاهى به فيلم ساعت 5 عصر

ساعت 5 عصر، فيلمى است به كارگردانى مهران مديرى و بازيگرى سيامك انصارى، امير جعفرى، نگين معتضدى و ...
زمان مطالعه: 2 دقیقه

يكشنبه 12 دى 1400
لاله عالم

ساعتعصر ، زندگى يك صبح تا شب مردى، مهرداد پرهام، را به تصوير مى كشد. فيلم لحنى كمدى دارد كه به موازات انكه فيلم پيش مى رود سبك فيلم به طنز سياه سوق پيدا مى كند.

"سيامك انصارى" به عنوان بازيگر نقش اول اين فيلم انتخاب خوبي است براى نشان دادن شخصيتى خوش قلب كه در جريان انجام دادن كارهاى روزانه اش، دچار مشكلاتى مى شود. او كه سال ها در مجموعه هاى مهران مديرى بازى كرده است، در اين فيلم توانسته با كوله بارى از تجربيات خوش بدرخشد.

فيلم اگرچه طنز است و به كارگردانى مديرى اما حال و هواى كارهاى تلويزيونى اش را ندارد و از جنس ديگرى است. ساعت 5 عصر ، مخاطب را به فكر فرو مى دارد و به او هشدار مى دهد از صبح تا شب در خارج از منزل ممكن است با چه حوادث و افرادى روبرو شود. از دخترى كه به طور غير مجاز وارد خيابان يك طرفه شده و تازه طلبكار هم هست تا پسرى كه به جاى انكه محل نگذارد و راه خود را عوض كند، دنبال رو كم كردن و درگيرى است.

دوربين توانسته به ارامى وارد زندگى "مهرداد پرهام " شود و ما را با خود همراه سازد. وى فرد ارام و راحتى است و سعى مى كند در مقابل استرس هايى كه از بيرون يه وى وارد مى شود، خونسرد باشد. اما شرايط زندگى و فشارهايى كه بر وى وارد مى شود، به او اسيب مى زنند. از همسايه اى كه به ناحق او را كتك مى زند تا دخترى كه در چشمانش اسپرى مى پاشد و راننده ماشينى كه تعادل روانى ندارد، يا نامزدى كه به صورت ديوانه وار مرتبا از طريق تلفن او را كنترل مى كند. مخاطب كاملا مى تواند وضعيت" مهرداد پرهام "را درك كند چرا كه مسائل و مشكلاتى كه كارگردان در اين فيلم عنوان مى كند، كاملا ملموس است، از همسايه اى كه پول شارژ خود را نمى دهد تا مدير ساختمانى كه اب را قطع مى كند.

مهران مدیری و سیامک انصاری در فیلم ساعت 5 عصر
مهران مدیری و سیامک انصاری در فیلم ساعت 5 عصر

 

اين فيلم همچنين نگاهى منتقدانه به ضعف هاى فرهنگى دارد كه بايد جدى تر گرفته شوند و براى بر طرف شدن انها برنامه ريزى شود. اینکه چرا افراد یک ساختمان نتوانند با مسالمت در کنار هم زندگی کنند و سر یک موضوعی مانند شارژ ماهیانه این همه مشکل بوجود بیاید، همچنین آدم هایی که وارد خیابان های یک طرفه می شوند و تازه طلبکار هم هستند یا افرادی که می خواهند دیگران را ادب کنند بیانگر مشکلات فرهنگی و معضلات روانى عمیق تری هست که باید روی آن کار شود.

"ساعت 5 عصر" ، موضوع خوبى را مطرح مى كند، فيلمنامه قوى اى دارد و خوب كارگردانى شده است، غير از يكى دو جا كه عملكرد شخصيت اصلى غير منطقى است؛ مانند صحنه اى كه وقتى پرهام به دليل پارك ماشين جلوى در منزل نمى تواند خارج شود ، تقبل مى كند كه شارژ كل ساختمان را بدهد يا اينكه در هر حالتى جواب تلفن نامردش را مى دهد، حتى در قبر.ولى در كل فيلم قابل قبول است و از خيلى ازتوليدات سينماى ايران قوى تر است.

ساعت 5 عصر فيلمى است كه هم حرفى براى گفتن دارد و هم در كارگردانى موفق است. بقيه بازيگران فيلم به غير از نقش اصلی، همگي نقش هاى كوتاه به عهده دارند ولى هر يك توانسته اند بازى هاى خوبى از خود ارائه دهند خصوصا بازى " امير جعفرى" در نقش جوان ديوانه عالى است. فيلمبردارى، موسيقى و طراحي صحنه و لباس كاملا در خدمت فيلم است.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره نگاهى به فيلم ساعت 5 عصر فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

عضو انجمن منتقدان و نويسندگان سينماى ايران (بازرس على البدل)
تحصيلات: كارشناس ارشد روزنامه نگارى
سمت ها: مدير مسئول نشريه پرونده تاتر، مشاور سردبير ماهنامه شهر سالم.،دبير سرويس فرهنگي روزنامه عصر ازادگان سرى اول مسئول صفحه فرهنگستان(حيات نو)، مدير تحريريه هاى دو نشريه فيلم و سينما و جشنواره. مسئول بخش چهره ها و اهالي سينما(دنياى تصوير) ، مسئول ستون گپ و گفت (آسيا)

ثبت نظر درباره «نگاهى به فيلم ساعت 5 عصر»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

3 + 9 = ?