کد مطلب:  65561 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی اتلدا بلیب تری

بیوگرافی اتلدا بلیب تری

اتلدا بلیب تری در بین شناگران بزرگ تاریخ، نامی ماندگار دارد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- در سال 1920 مسابقات المپیک در شرایطی در شهر « آنتورپ» بلژیک برگزار گردید که هشت سال از برگزاری آخرین المپیک گذشته بود. چهار سال قبل، بسیاری از ورزشکاران به جای ورزش در میادین نبرد حاضر شده بودند و تعداد زیادی از آنان نیز در جنگ جهانی اول کشته شدند. همین امر سبب گردید که به نسبت ادوار قبل، در این المپیک، ستارگان کمتری بدرخشند.

از جمله این معدود ستارگان، امید اول شنای زنان برای کسب مدال طلا بود. این نخستین بار بود که شنای زنان در برنامه المپیک گنجانده شده بود، اما به شکلی کاملا محدود و تنها در سه مسابقه!

اما برخلاف مردان که رقابتهای خود را در استخرهای روباز برگزار می کردند، زنان مجبور بودند که در جایی دیگر مسابقه بدهند. مسلما سالنی برای شنا وجود نداشت و به همین جهت، زنان در یکی از خلیج های پرجزر و مد نزدیک آنتورپ مجبور به مسابقه بودند! اتلدا که در 27 فوریه 1902 در واترفورد نیویورک متولد شده بود، در این مدت هرچه عنوان قهرمانی شنای آمریکا بود را از آن خود ساخت.

در المپیک، رقبا ابتدا در دور مقدماتی 100 متر آزاد با هم مسابقه دادند. در سومین گروه نوبت به اتلدا رسید و او در حالی رکورد جهان را با 1:14:4 دقیقه به نام خود ثبت کرد که بعدها درباره این رقابت گفت:

 

شنا در این آب، شبیه به شنا در لجن بود!

 

اتلدا رکورد خود را در فینال به 1:13:6 دقیقه کاهش داد و قهرمان المپیک گردید. پس از آن نوبت به 300 متر آزاد بود که وی باز هم مدال طلا گرفت و آن گاه در رقابت 400 متر تیمی فاتح المپیک شد. بلیب تری در تمامی مسابقاتی که بین سالهای 1920 تا 1922 شرکت کرد، قهرمان شد. قهرمانی شنای 100 یارد در استخر روباز( 1920 و 1921)، مسابقه 440 یارد در استخر روباز در 1919 و 1921، رقابت 880 یارد از 1919 تا 1921 و مسابقه یک مایل( 1920) و سه مایل(1921). در رقابت های شنا در سالن نیز او مقتدرانه ظاهر گردید و در رقابتهای شنای ازاد در مسافت صدیارد(1920 و 1921) و 100 یارد کرال پشت(1920) عناوین قهرمانی را به خود اختصاص داد.

اتلدا دختر مقتدر و مبارزی بود و همواره برای کسب حقوق خود و دیگران تلاش می کرد. او یک بار در سواحل منهتن در سال 1919 جوراب ساقه بلند خود را در آورد و شنا کرد تا مورد بازخواست قرار گیرد که  چرا این گونه شنا کرده است؟ نتیجه مشاجرات بین گروههای مخالف و موافق این گونه شنا سبب گردید که قانون تغییر کند و از آن پس زنان نیز حق داشته باشند که همچون مردان در سواحل شنا کنند.

نه سال بعد، اتلدا تلاشهای فراوانی کرد که برای عامه مردم نیویورک، تسهیلات شنا فراهم گردد. تا جایی که به عنوان اعتراض در « آب انبار» پارک مرکزی شهر به شنا پرداخت و به همین جهت به زندان محکوم گردید!

البته این گونه مبارزات اثربخش بود  و اندکی بعد نخستین استخر عمومی شهر افتتاح گردید.

پایان عمر قهرمان شنای آمریکا 6 می 1978 بود.

نظر خود را درباره «بیوگرافی اتلدا بلیب تری» در کادر زیر بنویسید :
3 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید