مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  62056 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
ناگفته های دراگان اسکوچیچ

ناگفته های دراگان اسکوچیچ

سرمربی موفق تیم ملی فوتبال ایران در طول حضور خود در کشورمان، بیشتر درباره مسابقات تیم ملی صحبت کرده است و کمتر کسی درباره خود او و زندگی اش چیزی می داند.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

* به عنوان اولین سوال، تعجب نمی کنید که اصلا درباره فوتبال ایران با هم صحبت نکنیم؟

- ببخشید؟!

*می خواهیم بیشتر از خودتان حرف بزنیم. اگر فرصت شد به فوتبال ایران هم می رسیم!

- نه. تعجب نمی کنم. کلا در ایران هیچ وقت غافلگیر نمی شوم! کلا هر وقت فکر می کردم اتفاقی را از قبل می دانستم و در انتظار واقعه ای بودم، بعد می دیدم دقیقا اتفاقی برخلاف تصورم رخ داد. راحت باشید. هرچه دوست دارید بپرسید.

*یادم می آید شش سال پیش و زمانی که از ملوان راهی فولاد شده بودید، سوالی از شما در کنفرانس پیش از مسابقه فولاد پرسیده شد. سوالی که پرسش بسیاری از علاقه مندان فوتبال در آن ایام بود؛ چرا این قدر آرام هستید؟

- آرام؟ نه. من آن قدر که فکر می کنید، انسان آرامی نیستم. البته یک مربی هم نباید خیلی آرام باشد یا این که برعکس، مثل یک آتشفشان همیشه خروشان و عصبانی باشد. اگر همیشه آرام باشید، همه شما را با این صفت می شناسند و نمی توانید تاثیر زیادی داشته باشید. اگر هم هر روز داد و فریاد کنید و جنجال راه بیندازید، همین اتفاق می افتد. درست است که اکثر مواقع آرام هستم ولی اگر لازم باشد که عصبانی شوم، حتما می شوم. من ترجیح می دهم اخلاقم به شکلی باشد که اطرافیانم خودشان تشخیص دهند که چه چیزی نرمال است و چه چیزی غیرنرمال. اگر احساس کنم که در مساله ای محق هستم، حتما پای حرفم می ایستم و از حقم دفاع می کنم. وقتی بدانم حرفم صحیح است، سعی می کنم تا قبل از رسیدن به نقطه جوش خودم، همه چیز را با استدلال و بحث حل کنم. خیلی وقتها شده که از شغلم بیشتر از شخصیت خودم دفاع کرده ام. همیشه آرام آرام نیستم و معمولا ترکیبی از دو خصوصیتی که گفتم، هستم. با این حال تلاش می کنم که همواره ارتباط خوبی با آدمها برقرار کنم. فکر می کنم این خصوصیت ذاتی ام هست و نیازی ندارم که تلاش کنم به این شکل باشم. البته اگر نگران هستید، می توانم به موقع عصبانیتم را هم به شما نشان دهم (می خندد).

*شاید این برداشت به این خاطر است که عموما روحیات خودمان را با شما مقایسه می کنیم. در ادوار مختلف مربیان گوناگونی از مکتب فوتبال یوگسلاوی به ایران آمده اند. از تومیسلاو ایویچ و برانکو گرفته تا شما. همگی روحیاتی آرام تر از روحیات جامعه ایرانی دارید.

- به نظر من، این مساله بیشتر به اشخاص ارتباط دارد. نه به دو جامعه. من خودم انسان های خیلی آرامی را در ایران دیده ام. می توان این موارد را در مورد اشخاص تعمیم داد ولی نه درباره کلیت یک جامعه.

*در روز سوم سپتامبر 1968 در ریه کا به دنیا آمدید. شهری که با قلعه ترسات، رودخانه ریه کینا، کلیسای جامع سنت ویتوس، میدان آدریاتیک و کارناوال ریه کا به خاطر آورده می شود. همچنین معماری سبک باروک که در تمام نقاط شهر دیده می شود.

-بله. سوم سپتامبر روزی بسیار بسیار مهم به خاطر تولد من است. (می خندد) شک نکنید که زیباترین تابستان های اروپا را کرواسی دارد. البته پشه زیاد دارد. من خودم خیلی کارناوال را دوست ندارم چون این پول که صرف کارناوال می شود، می تواند خرج ورزش شود. ضمن این که گاهی اوقات جهت گیری ها و رقابت های سیاسی نیز در آن رخنه می کند. معماری شهر مان نیز بسیار شبیه به معماری ایتالیایی است. دلیل این امر، نزدیکی ریه کا به ایتالیا است به طوری که با اتومبیل تنها طی 40 دقیقه می توان به ایتالیا رفت. بسیاری از مردم ما به ایتالیایی صحبت می کنند و رابطه فرهنگی و شخصیتی عمیقی با مردم ایتالیا دارند.

*کمی عجیب نیست در چنین محیط توریستی و تاریخی، شما جذب فوتبال شدید؟

- وقتی صحبت از عشق می شود، دیگر نمی توان دنبال هیچ منطقی گشت و توضیحی برایش داد. فکر می کنم علاقه من به فوتبال و توپ میراثی بود که از پدرم به من رسید. این طور نبود که مثلا در سایر امور کم استعداد باشم و ناچارا به ورزش روی آورده باشم. من به این کار عشق می ورزم و حتی پُستی که الان دارم را به عنوان شغلم در نظر ندارم. اصلا نمی گویم که کار می کنم. زیرا اصلا سبک زندگی ام غیر از این نیست. اگر یک بار دیگر به دنیا بیایم، فکر می کنم همین مسیر را طی می کنم. به ورزش روی می آورم. کسانی که احساسی مشابه من نسبت به کارشان دارند، واقعا انسانهای خوش شانسی هستند. زیرا من واقعا از کارم لذت می برم. خیلی از آدمها هستند که این شانس را ندارند و کار خود را بدون لذت انجام می دهند ولی من از کارم کِیف می کنم.

( ادامه دارد)

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره ناگفته های دراگان اسکوچیچ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ناگفته های دراگان اسکوچیچ» در کادر زیر بنویسید :
4 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید