بیوگرافی میرچیا لوچسکیو؛ مربی رومانیایی با 37 جام! | آسمونی
کد مطلب: 60060 درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
بیوگرافی میرچیا لوچسکیو

بیوگرافی میرچیا لوچسکیو

بعد از آلکس فرگوسن سرمربی اسبق منچستر یونایتد، هیچ کس در کسب افتخار به پای یک مرد رومانیایی نمی رسد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

روز 25 آگوست 2000، یک روز خاطره انگیز برای کشور ترکیه و باشگاه گالاتاسرای بود. در سال 2000 گالاتاسرای سه جام در ترکیه و اروپا برنده شده بود که مهمترین آنها قهرمانی در جام یوفا بود؛ عنوانی که تا قبل از آن سال برای ترکها یک رویای دست نیافتنی به نظر می آمد. اما از روز فینال جام یوفا تا مسابقه 25 آگوست تغییرات فراوانی در تیم رخ داده بود. دیگر خبری از فاتح تریم مربی تیم قهرمان در گالاتاسرای نبود و حالا این میرچیا لوچسکیو رومانیایی بود که روی نیمکت گالاتاسرای نشسته بود.

کسانی که نتایج سری آ در دو فصل قبل از آن را به یاد داشتند، نمی توانستند چندان به انتخاب ترکها خوش بین باشند. در فصل 99-98 اینتر که برای قهرمانی ایتالیا می جنگید، فصل را چنان ضعیف شروع کرد که جی جی سیمونی مربی این تیم در 30 نوامبر 1998 اخراج شد و جای خود را به لوچسکیو داد. با ستاره هایی مثل رونالدو برزیلی، زانتی، زامورانو، دیگو سیمئونه، پیرلو، روبرتو باجو و آرون وینتر، به نظر می آمد مربی رومانیایی اینتر را به اوج برگرداند. اما خبری از معجزه نبود، نتایج ضعیف ادامه پیدا کرد و لوچسکیو در 22 مارچ 1999 اخراج شد و جای خود را به لوچیانو کاستلینی داد.

چاره ای نبود جز بازگشت به رومانی و مربیگری « راپید بوخارستی»؛ تیمی که لوچسکیو قبل از حضور در اینتر، مربی آن بود و فاتح جام حذفی 98-97 شده بود.

 در پایان آن فصل راپید با 89 امتیاز بالاتر از دیناموبخارست 82 امتیازی قهرمان «دیویزیا آ» شده بود و کمی بعد هم نوبت به فتح« سوپرکوپا رومانی» رسید، با برتری(5-0) مقابل استوآ بخارست در نبردی که تمام 22 بازیکن حاضر در آن، رومانیایی بودند.

به نظر می آمد که کل زندگی میرچیا در همین دوران تبلور یافته است؛ حضور در تیم های کم نام و نشان و تبدیل کردن آنها به قدرت های بزرگ؛ نه حضور در تیم های بزرگ و مملو از ستاره و حاشیه.

ماموریت بعدی لوچسکیو، بازی گالاتاسرای و رئال مادرید در ورزشگاه لویی دوم بود. به نظر می آمد که رئال- فاتح لیگ قهرمانان اروپا- کار سختی برای فتح جام بعدی خود ندارد. اما ماریو ژاردل برزیلی در این مسابقه دبل کرد و گالاتاسرای با برد(2-1) در وقت اضافی، صاحب چهارمین جام خود در سال 2000 شد.

دو سال بعد لوچسکیو و گالا صاحب 78 امتیاز شدند و لیگ ترکیه را فتح کردند. اما کمی بعد و در سال 2003 لوچسکیو از گالا، راهی بشیکتاش شد و افتخار و قهرمانی را هم با خود برد. تنها بعد از یک سال، بشیکتاش- که فصل قبل را با 62 امتیاز به پایان رسانده بود- با 85 امتیاز قهرمان سوپرلیگ ترکیه شد و گالا بدون لوچسکیو به رده دوم سقوط کرد.

دوران اوج مرد رومانیایی هنوز در راه بود. میرچیا در روز 29 جولای 1945 در بخارست متولد شده بود و فوتبال را از سال 1963 با دیناموبخارست شروع شد. وینگر 177 سانتی متری فقط دو فصل را به صورت قرضی راهی باشگاه «اشتینتا بوخارستی» شد اما بقیه دوران اوج فوتبال خود را در دینامو گذراند.

در طول این سالها 6 بار در سالهای 1964، 65، 71،73، 75 و 77 برنده دیویزیا آ و یک بار در سال 1968 برنده کوپا رومانی شد و وقتی در سال 1977 این تیم را ترک کرد، در 250 مسابقه، 57 گل برای این تیم به ثمر رسانده بود. در این مدت تا 1979 در 13 سال حضور برای تیم ملی رومانی 70 بار به میدان رفت و 9 گل هم زد؛ از جمله حضور در جام جهانی 1970 که در 24 سالگی کاپیتان تیم ملی رومانی بود؛ تیمی که به شدت انگلیس مدافع عنوان قهرمانی و حتی برزیل رویایی آن سال را زجر داد و تا آستانه توقف پیش برد.

پایان دوران حرفه ای میرچیا در تیم « کوروینول بوخارستی» بود. جایی که همزمان با بازی، نقش مربی تیم را هم ایفا کرد؛ در سال 1980 با این تیم قهرمان دسته دوم رومانی شد و نخستین افتخار دوران مربیگری خود را به دست آورد. سرانجام سال 1982 با 111 بازی و 21 گل در این تیم، به کار خود خاتمه داد و به مربیگری تمرکز کرد. در 1981 و همزمان با مربیگری کوروینول، سرمربی تیم ملی رومانی شد و این تیم را به مرحله نهایی یورو 84 رساند. هرچند بعد از آن، ترجیح داد در باشگاهها کار کند و در اروپا سفر کند. با دیناموبخارست قهرمان لیگ رومانی شد و سر از ایتالیا و تیمهای پیزا، برشیا و رجینا درآورد.

در طول این سالهای زبانهای انگلیسی، پرتغالی، اسپانیایی، ایتالیایی، فرانسوی و روسی را به خوبی یاد گرفت. همیشه به شاگردان خودش تاکید داشت که به جای وقت گذراندن در کلوپ های تفریحی، تئاتر ببینند، کتاب بخوانند و حتما در دانشگاه تحصیل کنند.

حاصل این طرز تفکر، مردی تمام نشدنی است. مردی که در 59 سالگی مربی شاختار دونتسک اکراین شد و طی 12 سال، این تیم را 8 بار فاتح لیگ، 6 بار برنده ام حذفی، 7 بار فاتح سوپر کاپ و در سال 2009 برنده سوپرکاپ اروپا کرد.

فتح سوپرکاپ 2016 روسیه با زنیت و دبل سال 2021 با دینامو کیف اوکراین، آخرین افتخارات لوچسیکو بودند. مردی 78 ساله با کسب 37 جام به عنوان مربی. مردی که هرگز تفکراتش به بن بست نمی رسد.

www.Asemooni.com

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی میرچیا لوچسکیو فرم زیر را تکمیل کنید
پرداخت هزینه مشاوره

معرفی نویسنده:

Sport journalist & book author
runner & expert in radio
مهدی زارعی - خبرنگار، پژوهشگر تاریخ ورزش و نویسنده چهل کتاب ورزشی تا امروز

ثبت نظر درباره «بیوگرافی میرچیا لوچسکیو»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

4 + 7 = ?