کد مطلب:  65823 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی هانس کرانکل

بیوگرافی هانس کرانکل

هانس کرانکل اتریشی در زندگی حرفه ای خود پنج بار عنوان آقای گلی را از آن خود کرد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

روز 21 ژوئن 1978، روزی باشکوه برای فوتبال اتریش بود. اتریشی ها که مرحله نخست جام جهانی را با صدرنشینی در گروه برزیل، اسپانیا و سوئد به پایان رسانده بودند، در مرحله دوم- که باز هم به شکل گروهی برگزار می شد- اتریشی ها در برابر هلند(5-1) و مقابل ایتالیا(1-0) شکست خوردند تا عملا از رقابتها حذف شوند. با این حال مسابقه روز پایانی آنها مقابل آلمان غربی یک مسابقه مرگ و زندگی بود. اتریشی ها می توانستند با متوقف ساختن آلمان، مانع از صعود دشمنان تاریخی خود به نیمه نهایی رقابتها شوند. در این مسابقه ستاره بازی یوهانس كرانكل بود، بازیکنی متولد 14 فوریه 1953 در وین. او یک بار اتریش را (2-1) پیش انداخت و پس از آن که آلمان بازی را به تساوی کشاند، یک بار دیگر در دقیقه 88 گل سوم تیم خود را وارد دروازه آلمان کرد تا اتریش مسابقه را به سود خود خاتمه داده و آلمان را نیز از رقابتها حذف کند.

یوهانس كرانكل ملقب به «هانس» در روزهایی متولد شد كه ایامی درخشان در تاریخ فوتبال اتریش بود و این تیم به عنوان سوم جام‌جهانی دست یافت. دوران كودكی و نوجوانی هانس همزمان شد با روزهای افت فوتبال اتریش.

كرانكل فوتبال حرفه ای را از 1970 با «راپیدوین» آغاز كرد و به جز فصل 72-71 که به صورت قرضی به وینر. آ.س واگذار کرد، تا 1978 در این تیم درخشید.

با درخشش در این تیم بود که کرانکل در 1973 به تیم‌ملی دعوت شد و تا 1985 در 69 بازی ملی به میدان رفت. او د تساوی(1-1) مقابل هلند در 1974 نخستین گل ملی خود را به ثمر رساند و یک بار در برد(9-0) اتریش مقابل مالت در انتخابی جام جهانی 1978 به تنهایی شش گل به ثمر رساند.

 كسب عنوان آقای گلی برای كرانكل در فوتبال اتریش امری كاملاً عادی به شمار می‌آمد. اوج زندگی ورزشی او در سال 1978 رقم خورد. جایی كه 41 گل برای راپیدوین به ثمر رساند و علاوه بر عنوان آقای گلی، كفش طلای اروپا را نیز تصاحب كرد.

به لطف همین درخشش، كرانكل در جام‌جهانی آرژانتین نیز برای اتریش به میدان رفت و چهار گل هم به ثمر رساند. درخشش خیره‌كننده او سبب شد كه موردتوجه بارسلونا قرار گرفته و پس از جام‌جهانی راهی اسپانیا شود. در پایان همان سال، او جایزه دومین بازیکن برتر فوتبال اروپا را نیز به خود اختصاص داد.

Hans Krankl: il formidabile bomber dell'Austria - Sportreview

 كرانكل در سال 1979 با بارسلونا نیز قهرمان جام برندگان جام اروپا شد. به نظر می‌رسید كه روزهای درخشان زندگی ورزشی او ادامه داشته باشد اما یك مصدومیت شدید ـ كه در اثر تصادف با اتومبیل به آن دچار شد ـ به دوران درخشان زندگی ورزشی كرانكل در اسپانیا پایان داد.

 پس از آن عمده اوقات كرانكل در اتریش گذشت. تیم «اف.ث.وین»، حضوری مجدد در بارسلونا، راپیدوین و سرانجام باشگاه ورزشی وین.

كرانكل مجموعاً 69 بار برای اتریش به میدان رفت و 34 گل نیز به ثمر رساند که آخرین آنها در برد(2-0) مقابل الجزایر در جام جهانی 1982 به ثمر رسید.

 وی همچنین چهار بار بهترین گلزن لیگ اتریش و چهار بار بهترین بازیکن سال اتریش شد و یك بار هم عنوان «پی.چی.چی» لیگ اسپانیا را به دست آورد. پس از بازنشستگی او به عنوان مدیر باشگاه راپیدوین به فعالیت پرداخت.

 

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی هانس کرانکل فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بیوگرافی هانس کرانکل» در کادر زیر بنویسید :

4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید