مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  66457 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 5 دقیقه
منچستر یونایتد یا لیورپول؛ کدام پرافتخارترند

منچستر یونایتد یا لیورپول؛ کدام پرافتخارترند

67 جام برای لیورپول و 66 جام برای منچستر یونایتد؛ این خلاصه بیش از یک قرن نبرد بین دو تیم بزرگ فوتبال انگلیس است که حدود 130 سال است با یکدیگر رقابت دارند.
زمان مطالعه: 5 دقیقه

مهدی زارعی- با مسابقه روز دوشنبه این دو تیم، فرصتی جالب به وجود آمده بود تا بردهای دو تیم در مسابقات خانگی لیگ مقابل هم در عدد 43 مساوی شود. البته با این شرط که لیورپول در اولدترافورد بازنده نمی شد و در بازی برگشت حریف خود را شکست می داد. اما این اتفاق نیفتاد تا حداقل منچستر تا پایان امسال در رویارویی های خانگی لیگ، عملکردی بهتر از لیورپول داشته باشد.

مسابقه 210

وقتی مسابقه شماره 210 دو تیم آغاز شد، این سوال پیش آمد که آیا لیورپول به خاطر لشکر مصدومان خود، این گونه افت کرده یا این که اندیشه های یورگن کلوپ به بن بست رسیده است؟ هر چه بود برخلاف انتظارات و پیش بینی ها، یونایتد بسیار هجومی شروع کرد، یک تک به تک توسط یونایتدی ها به تیر زده شد و سرانجام این تیم از میهمان خود پیش افتاد. پس از آن هم تنها مالکیت توپ در اختیار لیورپول بود. اما این تیم در نیمه اول برنامه خاصی برای گلزنی نداشت. با شروع نیمه دوم شرایط تغییر کرد و لیورپول بهتر شد. اما این یونایتد بود که روی موقعیتی مشکوک به آفساید توسط رشفورد به گل دست یافت تا او پس از 17 بازی گل نزدن، مطابق عادت همیشگی در بازی با لیورپول گلزنی کند. گل محمدصلاح تنها اختلاف را کم کرد و این بازیکن را در کنار استیو جرارد به عنوان گلزن برتر لیورپول قرار داد. کریس رونالدو هم تنها در شش دقیقه پایانی به میدان فرا خوانده شد تا یونایتد عملا بدون حضور او مسابقه را(2-1) با پیروزی پشت سر گذارد تا با کسب سه امتیاز این مسابقه، در جدول از لیورپول پیش بیفتد که اکنون با 2 امتیاز، لحظه به لحظه به انتهای جدول نزدیک تر می شود.

 

سوت آغاز

دو مسابقه ظاهرا عادی از مرحله دوم جام حذفی انگلیس در فصل 98-1897 که در فاصله چهار روز از یکدیگر برگزار شد. دیدار نخست دو تیم بدون گل خاتمه یافت و به این ترتیب مسابقه تکراری در روز 16 فوریه 1898 در آنفیلد برگزار شد و لیورپول که این بار میزبان بود،(2-1) به برتری دست یافت و راهی دور سوم شد. یک ماه بعد لیورپول در برابر دربی کانتی(1-5) خرد می شد تا دیگر کسی به نبرد مرحله قبل این تیم فکر نکند. نبردی که سالها باید می گذشت تا اهمیت آن مشخص گردد

***

دربی های لیورپول- نیوتن هیث

ورزشگاه آنفیلد؛ روز 12 اکتبر 1895 و یک دیدار از سری مسابقات دسته دوم آن فصل انگلیس. لیورپول میزبان نیوتن هیث بود و به این ترتیب دو تیمی برای نخستین بار در لیگ برابر هم قرار گرفتند که بعدها قرار بود حساس ترین نبردهای جزیره را به نام خود ثبت کنند. لیورپول این مسابقه را (7-1) برد تا یکی دیگر از 14 برد خانگی خود را طی 15 مسابقه برگزار شده در آنفیلد کسب کند. مسابقه برگشت در روز دوم نوامبر در ورزشگاه بانک استریت برگزار شد و این بار نیوتون هیث (5-2) میهمان خود را شکست داد. در پایان آن فصل، لیورپول در صدر جدول دسته دوم قرار گرفت و راهی دسته اول شد. اما نیوتنی ها مقامی بهتر از ششمی کسب نکردند تا در رقابتهای دو تیم در لیگ وقفه ایجاد شود؛ وقفه ای به مدت یک دهه.

1. Man Utd 3-4 Liverpool (February 1910) - Liverpool FC

پایان نبرد دسته دومی ها

پس از یک دهه دو تیم باز هم در دسته دوم مقابل هم قرار گرفتند. در دسامبر 1904 منچستر یونایتد- که حالا با نام جدید خود در رقابتها شرکت می کرد- در خانه (3-1) لیورپول را شکست داد. اما در ماه آوریل سال بعد نوبت به برد(4-0) لیورپول در آنفیلد رسید. کم کم دوران افتخارات کم شمار دو تیم آغاز می شد و سرانجام نخستین تقابل دو تیم در دسته اول برگزار شد. در دسامبر 1906 یونایتدی ها در استادیوم بانک استریت مقابل میهمان خود(0-0) متوقف شدند اما در بازی برگشت در اول آوریل 1907، با یک گل در خانه لیورپول به برتری دست یافتند. این مقدمه ای بود بر نبردهای دو تیم که از آن پس همواره در بالاترین سطح فوتبال انگلیس برگزار شد. چه در لیگ یک و چه بعدها در لیگ برتر.

Man United fans and their obsession with Liverpool FC - Liverpool FC - This  Is Anfield

افتخارات و انتقال ماندگار

به مرور افتخارات دو تیم بیشتر و بیشتر می شد. ابتدا لیورپول در 1901 و 1906 و سپس منچستر یونایتد در 1908 و 1911 لیگ دسته اول را فتح کرد. شیاطین سرخ یک جام حذفی را هم در 1909 بردند و زمانی که لیورپولی ها در 1965 برای نخستین بار برنده این جام شدند، یونایتد سه جام حذفی در ویترین افتخارات خود داشت. در آوریل 1964 بود که یک ترانسفر 25 هزار پوندی بین دو باشگاه انجام شد. فیل چیسنال بازیکنی بود که با این مبلغ از یونایتد راهی لیورپول شد. اتفاقی که تازگی نداشت اما برای همیشه در تاریخ دو تیم ماندگار شد...

***

آخرین بازیکن

اولین بار که یک بازیکن از لیورپول مستقیما راهی منچستر یونایتد شد، به آگوست 1912 برمی گردد که تام چورلتون آنفیلد را ترک کرد. یک سال بعد و در ماه نوامبر، جکی شِلدون از جمع شیاطین جدا شد و به لیورپول پیوست. پس از این دو بازیکن هم طی نیم قرن، چهار بازیکن از لیورپول به منچستر و دو بازیکن هم از یونایتد به لیورپول پیوستند که آخرین آنها تام مک نولتی بود که با 7 هزار پوند راهی لیورپول شد. سرانجام نوبت به انتقال چیسنال رسید و از آن به بعد، هرگز بازیکنی مستقیما از یکی از تیمها راهی تیم رقیب نشد. اگر هم بازیکنی چون پل اینس در دهه 90  منچستر را ترک کرد و بعدها سر از لیورپول در آورد، در این بین پیراهن اینتر را به تن کرد. مایکل اوون هم بعد از لیورپول سر از لالیگا و رئال مادرید در آورد و آن گاه یونایتدی شد.

Amazon.com: Red on Red: Liverpool, Manchester United and the Fiercest  Rivalry in World Football (Audible Audio Edition): Phil McNulty, Jim White,  Luke Francis, HarperNorth: Books

133 جام

هرچند دو تیم در دو هفته نخست لیگ برتر 23-2022 ضعیف ترین عملکرد ممکن را به نمایش گذاشتند و حالا برای فرار از قعر جدول با هم نبرد می کنند، اما افتخارات دو تیم در طول دهه ها زیاد و زیادتر شده اند. در لیگ برتر یونایتد 13 بار قهرمان شده که به همراه 7 قهرمانی دسته اول انگلیس، تعداد افتخارات شیاطین به 20 عنوان رسیده است. لیورپولی ها هم مجموعا 19 بار در لیگ قهرمان شده اند که 18 قهرمانی آنها به رقابتهای دسته اول برمی گردد. در جام حذفی یونایتد(12-8) در فتح جام پیش است و در لیگ کاپ این لیورپول است که (9-5) برتری دارد. برتری(21-16) لیورپول هم به جام خیریه باز می گردد که اکنون کامیونتی شیلد نام دارد و سرانجام به جامهای مختلف اروپایی می رسیم که لیورپولی ها با فتح 13 جام در برابر 6 جام یونایتد گوی سبقت را کاملا ربوده اند. و سرانجام به رقابتهای باشگاههای جهان می رسیم که برتری(2-1) با یونایتد است. به این ترتیب به لطف لیگ کاپ، جام حذفی و کامیونیتی شیلد سال 2022 لیورپول جامهای خود یک عدد از یونایتد بیشتر کرده است.

****

در تقابل های رو در روی دو تیم، منچستر یونایتد 81 بار و لیورپول 70 بار برنده شده اند و 58 مسابقه نیز با تساوی به پایان رسیده اند. از این تعداد 68 برد یونایتد و 60 برد لیورپول در لیگ کسب شده و دو تیم 50 بار در لیگ به تساوی دست یافته اند. باید دید در نبرد 210 دو تیم، کدامیک از آمار تغییر خواهند کرد.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره منچستر یونایتد یا لیورپول؛ کدام پرافتخارترند فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «منچستر یونایتد یا لیورپول؛ کدام پرافتخارترند» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید