مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  71559 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
معرفی کتاب ته جدولی ها

معرفی کتاب ته جدولی ها

فرانسیسکو رکوردی بی نظیر در فوتبال دنیا دارد: او در پنج بازی پشت سر هم پنالتی خراب کرده است
زمان مطالعه: 3 دقیقه

ته جدولی ها ماجرای یک تیم فوتبال مدرسه ای به نام سوتو آلتو است که از هفت بازیکن تشکیل شده است. یکی از اعضای تیم که داستان از زبان او تعریف می شود، پسری 11 ساله به نام فرانسیسکو گارسیا کاساس است. فرانسیسکو مهاجم شماره 7 تیم است و رکوردی بی نظیر در فوتبال دنیا دارد: او در پنج بازی پشت سر هم پنالتی خراب کرده است و به همین خاطر، همه او را پا چُلُفت صدا می کنند!

سه مسابقه تا سقوط

تیم سوتوآلتو تنها سه بازی پیش رو دارد و باید در این مسابقات، امتیازات کافی را به دست آورد؛ وگرنه با قرار گرفتن در آخر جدول تیمها سقوط می کند. از آنجایی هم که انجمن اولیاء و مربیان مدرسه علاقه ای به این تیم فوتبال ندارند، اعلام کرده اند که در صورت سقوط سوتوآلتو، این تیم منحل شده و به جای آن، یک گروه موسیقی در مدرسه تاسیس می شود. همین مساله، بازیهای آخر تیم را مهمتر از همیشه کرده است. اما اتفاقی بسیار عجیب در انتظار سوتو آلتو است.

 

خوابیدن داور

در اولین مسابقه از سه دیدار پایان فصل، سوتو آلتو یک گل از حریف خود می خورد و زمانی که پاچلفُفت در نیمه دوم در فرصتی عالی برای گلزنی قرار گرفته، ناگهان همه تماشاگران شروع می کنند به فریاد زدن، اما نه برای او. فرانسیسکو تعریف می کند:

« چرا هیچ کس به بازی ادامه نمی داد؟

چاره ای نداشتم جز این که بایستم و بچرخه ببینم چه اتفاقی افتاده

آنجا همان وسط داور را دیدم که روی زمین خوابیده بود. دمر!

غش کرده بود؟ کسی از جمعیت چیزی بهش پرت کرده بود؟ چی شده بود؟

پزشک ورزشگاه که همیشه برای مواقع ضروری آنجا حضور دارد، دوان دوان رفت سمت داور...همه با نگرانی به هم نگاه کردیم.

داور ولو شده بود کف زمین...مدت زمان زیادی گذشت و فقط صدای پچ پچ آمد. هیچ کس جرأت نمی کرد تکان بخورد. تا این که پزشک ورزشگاه بلند شد. پدرم پرسید: جدی است؟

پزشک سرش را تکان داد و جواب منفی داد. به نظر گیج می رسید. پدرم گفت:« پس چه اش است؟»

پزشک گفت: خواب است!»

داور را روی تخت حمل مصدوم گذاشتند و از زمین بیرون بردند. همچنان خواب بود و لبخند به لب داشت. مسابقه با یک داور دیگر از سر گرفته شد، اما موقعیت گل پاچلفت از دست رفته بود. اتفاق عجیب در بازی بعدی رخ داد. باز هم داور مسابقه در اواسط دیدار روی زمین افتاد و خوابش برد!

به دنبال متهم

اعضای تیم به این اتفاقات مشکوک می شوند. چه چیزی باعث می شود که داورها خوابشان ببرد؟ ابتدا به این فکر می کنند که شاید کسی چیزی در خوردنی ها و آشامیدنی های داوران ریخته باشد. اما چه کسی؟ فرانسیسکو به چند نفری مشکوک می شود که از شکست تیم سوتو آلتو خوشحال می شوند؛ مثل مربی دیگر تیم ته جدولی یا حتی مادر یکی از اعضای تیم که در انجمن مدرسه است و می خواهد این تیم فوتبال را منحل کند. اما لازم است که دلیلی یافته و مجرم را با سند و مدرک پیدا کنند.

اما این که بچه ها از چه راههایی برای پیدا کردن مجرم استفاده می کنند، با چه دردسرهایی روبه رو می شوند و عامل این اتفاقات چه کسی است، لازم است که جلد اول کتاب ته جدولی ها را بخوانید و اگر خوشتان آمد، می توانید جلدهای بعدی آن را نیز بخوانید!

 

روبرتو و انریکه

این کتاب توسط روبرتو سانتیاگو نویسنده اسپانیایی نوشته شده است؛ روبرتو وقتی سیزده سالش بود، با تیم مدرسه اش در مادرید، برنده یک مدال خوش رنگ شد. از آن به بعد چند کتاب نوشت و چند فیلم هم ساخت. ولی هنوز به آن مدال و به دوستانش در تیم فکر می کند. به همین خاطر مجموعه ته جدولی ها را نوشت. نقاشی های این کتاب هم توسط انریکه لورنسو کشیده شده. انریکه هم دوست داشت فوتبالیست شود، اما یک کرگدن پایش را شکست و او مجبور شد از فوتبال خداحافظی کرده و در عوض، نقاشی های فوتبالی بکشد. در این کتاب هم هرجا که به لحظات حساس مسابقه می رسیم، ماجرا توسط انریکه به صورت داستان تصویری درآمده و نقاشی های مختلفی از اتفاقات درون زمین می توانید مشاهده کنید.

مجموعه ته جدولی ها توسط نشر هوپا منتشر شده و با وجود این که داستانی دنباله دار است، اما هر قسمت آن مستقل از سایر کتابهاست و برای خواندن آن جلد، نیازی ندارید که کتابهای قبلی این مجموعه را خوانده باشید.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره معرفی کتاب ته جدولی ها فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «معرفی کتاب ته جدولی ها» در کادر زیر بنویسید :
5 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید