کد مطلب:  65523 
درج نظر
ویرایش پست
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بیوگرافی گرگوری لوگانیس: شیرجه‌های عجیب، زندگی عجیب‌تر

بیوگرافی گرگوری لوگانیس: شیرجه‌های عجیب، زندگی عجیب‌تر

اسطوره اسبق رقابتهای جهانی و المپیک شیرجه، زمانی معتاد به سیگار و ماری جوانا بود.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- ورزش شیرجه از جمله رشته‌هایی است كه کمی سن و سال در آن هیچ اهمیتی ندارد و از كودك گرفته تا جوانان می‌توانند در آن افتخارآفرینی كنند. خواه در مسابقه «شیرجه از سكو» و یا «شیرجه از تخته شیرجه». در این میان داستان زندگی یكی از اسطوره‌های شیرجه، حكایتی عجیب است.

«گرگوری افتیمیوس لوگانیس» ملقب به «گرگ لوگانیس» در 29 ژانویه 1960 در سن دیه‌گو واقع در ایالات متحده به دنیا آمد. اجداد او از شمال اروپا بودند كه پس از مهاجرت به آمریكا، با نژاد «ساموآیی» وصلت كرده بودند. «گرگ» كودكی دشواری را پشت‌سر گذاشت. در كالیفرنیا به مدرسه رفت و مورد تمسخر قرار گرفت. زیرا همكلاسی‌هایش او را خرفت و بیهوش می‌دانستند. گرگ از نه سالگی به سیگار روی آورد. در 12 سالگی كشیدن «ماری‌جوآنا» را آغاز كرد و در ابتدای 13 سالگی چنان مادرخوانده‌اش را كتك زد كه سینه او مجروح شد(!) «گرگ» كه حالا به مشروبات الكلی هم معتاد شده بود، به پلیس سپرده شد. در همان دوران به شیرجه رفتن علاقه‌مند شد و این عشق چنان در وجود او گسترش یافت كه اعتیاد خود را كنار گذاشت.

 تنها سه سال بعد او عضوی از تیم‌ملی شیرجه آمریكا شده بود و راهی المپیك مونترال (1976) شد. در شیرجه از تخته فنری با امتیاز 96/528 در مكان ششم ایستاد. اما در شیرجه از سكو پس از «كلاوس دیبیاوسی» نابغه ایتالیایی نایب قهرمان شد. دو سال بعد برای اولین بار قهرمان مسابقات جهانی در شیرجه از سكو شد و با امید به قهرمانی المپیك مسكو (1980) به انتظار نشست. اما به علت اوج‌گیری جنگ سرد میان آمریكا و شوروی و تحریم المپیك از سوی كشور خود، شانس حضور در المپیك را از دست داد.

لوگانیس جوان در مسابقات جهانی 1982 هر دو طلای شیرجه از سكو و شیرجه از تخته شیرجه را تصاحب كرد و باز هم به انتظار المپیك نشست. جایی كه رقبای اصلی او از «چین» نتوانستند مانع درخشش «گرگ» شوند و او برنده هر دو طلای شیرجه شد. كاری كه در مسابقات جهانی 1986 نیز تكرار شد. لوگانیس درحالی پای به المپیك سئول گذاشت كه از سال 1982 تا 1987 برنده 19 رقابت شیرجه شده بود. آنچه سبب اختلاف بسیار زیاد او با دیگر رقبا شده بود، مطالعات دقیق وی بود. او برای تعیین نحوه شیرجه خود، كتاب‌های فراوانی راجع به رقص‌های قدیمی و سنتی مطالعه می‌كرد و نحوه شیرجه زدن را با توجه به حركات قدیمی درون كتاب‌ها مبتكرانه خلق می‌كرد.

 امتیازهای لوگانیس آن قدر بالا بود كه در 28 سالگی نیز بخت شماره یك مدال طلای المپیك بود. او در شیرجه از سكو باز هم اول شد. اما حادثه‌ای غیرمترقبه در مرحله مقدماتی مسابقه شیرجه از تخته شیرجه در انتظارش بود. او در حركت «دو نیم وارو» به اندازه كافی از تخته فنر دور نشده بود. به همین جهت سرش به تخته خورد و خونین شد. با این وجود به فینال رسید و باز هم از قهرمانی خود دفاع كرد. این آخرین مسابقه «گرگ» در المپیك بود. وی قهرمانانه از مسابقات كنار رفت.

 در حالی که شش ماه قبل از مسابقات، او می دانست که به ویروس HIV آلوده شده است.

لوگانیس بیان کرده است که پس از مصدومیت در المپیک سئول، او از ترس اینکه رقیب دیگری یا پزشکی به ویروس ایدز آلوده شود، حالت "فلج"داشت. اما رقیق شدن خون توسط آب استخر و از بین رفتن ویروس توسط کلر سبب شد که کسی توسط او آلوده به این ویروس نشود.

: برای دریافت مشاوره درباره بیوگرافی گرگوری لوگانیس: شیرجه‌های عجیب، زندگی عجیب‌تر فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط :

نظر خود را درباره «بیوگرافی گرگوری لوگانیس: شیرجه‌های عجیب، زندگی عجیب‌تر» در کادر زیر بنویسید :

5 * 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید