کد مطلب:  64434 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
ادامه مصرف نوشیدنی های الکلی در ایران حتی بعد از 42 سال

ادامه مصرف نوشیدنی های الکلی در ایران حتی بعد از 42 سال

هرچند وقت یکبار خبر فوت و مسمومیت چندین نفر را بخاطر مصرف نوشیدنی های الکلی می شنویم. بغیر از افرادی که الکل غیرتقلبی می نوشند، افراد بستری و فوت شده زیاد است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

هرچند وقت یکبار خبر فوت و مسمومیت چندین نفر را بخاطر مصرف نوشیدنی های الکلی می شنویم. بغیر از افرادی که الکل غیرتقلبی می نوشند، تعداد افراد بستری شده و فوت شده زیاد است.

به گزارش آسمونی، ده ها نفر از شهروندان بندر عباس در اثر مصرف الکل تقلبی مسموم و راهی بیمارستان شدند، و 16 نفر از آنها جان خود را از دست دادند. این اتفاق جدیدی نیست و هرچند وقت یکبار رخ می دهد.

سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد فقط در 2 ماه از سال 1399، تعدادی برابر با 5 هزار و 11 نفر بر اثر مصرف الکل تقلبی (برای مبارزه با کرونا) مسموم شدند که از آنها 525 نفر جان باختند، البته از جانب برخی رسانه ها حدود 800 فوتی گزارش شد.

در سال 1398 نیز فقط در طی یک روز 620 نفر در اهواز مسموم شدند که از بین آنها 56 نفر فوت کردند. در سال 1398 حدود 10 هزار و 500 نفر مسمومیت الکلی داشتیم که در مراکز درمانی ثبت و گزارش شدند.

در سال 1397، فقط در یک روز، 21 نفر مسموم شدند. در سال 1396، در سیرجان تقریباً 120 نفر باز هم در طی یک روز مسموم شدند و دست کم 5 نفر فوت کردند. در سال 1392، در یک روز بیش از 600 نفر در رفسنجان مسموم شدند و بیش از 40 نفر در اثر مصرف الکل تقلبی فوت کردند.

این ها فقط نمونه ای از آمار اعلامی کشور هستند و قطعاً تعداد مسمویت های الکلی بیشتر است. ایران در هیچ دوره ای از تاریخ خود، خالی از تولید کننده و مصرف کننده الکل نبوده است. حتی تجربه 42 ساله این دوره هم ثابت کرده ممنوعیت الکل نقشی در کاهش مصرف آن ندارد.

گزارش سازمان جهانی بهداشت نشان می‌دهد که ایران از نظر سرانه مصرف الکل در میان مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی، رتبه 9 را در میان 189 کشور جهان به خود اختصاص داده است. مطابق گزارش این سازمان هر ایرانی بالای 15 سال که «به طور مرتب الکل می‌نوشد»، در سال 2016 به طور میانگین 28.4 لیتر الکل خالص مصرف کرده است. این رقم در سال 2010 به میزان 24.8 لیتر بوده است.

حال باید دید که برای حل این معضلات و جلوگیری از وقوع چنین حوادثی برای اقشار خاصی از افراد جامعه باید چه فکری کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره ادامه مصرف نوشیدنی های الکلی در ایران حتی بعد از 42 سال فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «ادامه مصرف نوشیدنی های الکلی در ایران حتی بعد از 42 سال» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید