کد مطلب:  63170 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مردی که فوتبال کانادا را متحول کرد/ صعود به جام جهانی پس از 36 سال

مردی که فوتبال کانادا را متحول کرد/ صعود به جام جهانی پس از 36 سال

تیم ملی کانادا پس از 36 سال جواز حضور در جام جهانی فوتبال را به دست آورد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

صعود تیم ملی کانادا به جام جهانی 2022 در شرایطی رقم خورد که آخرین حضور این تیم در جام جهانی فوتبال به سال 1986 باز می گردد. با این حال کانادا در مقدماتی جام جهانی قطر مقتدرانه بالاتر از تمامی رقبای آمریکای شمالی و مرکزی ایستاد تا مجددا وارد جام جهانی شود. صعود این تیم مدیون تلاشهای چهارساله مردی بود که سالها در فوتبال کانادا خدمت کرده و از سال 2018 مربی تیم ملی کانادا شد؛ جان هِردمن 46 ساله.

هردمن در 19 جولای 1975 در کانسِت واقع در دورهام کانتی انگلیس متولد شد. او در همان دوران جوانی به مربیگری فوتبال روی آورد. در حالی که دانشجو و استاد نیمه وقت دانشگاه نورثامبریا بود.  او از همان زمان در آکادمی های فوتبال جوانان مشغول به کار شد و تا سال 2001، زمانی که به نیوزلند نقل مکان کرد، مربی توسعه آکادمی جوانان ساندرلند بود.

هردمن پس از ورود به نیوزلند، در سال 2003 به بدنه فدراسیون فوتبال نیوزیلند ملحق شد، در ابتدا به عنوان مدیر بخش آموزش مربیان و سپس در نقش مدیر توسعه فوتبال فعالیت کرد. هردمن از سال 2006 تا 2011 سرمربی تیم ملی فوتبال زنان نیوزلند بود و  تیم زیر 20 سال نیوزیلند را به رقابتهای قهرمانی جهان در سال 2006 هدایت کرد. این رقابتها در سال 2010 به جام جهانی زیر 20 سال تغییر نام داد. او همچنین تیم بزرگسالان نیوزیلند را به جام‌ جهانی زنان در سال 2007 و 2011 و همچنین بازی‌های المپیک تابستانی 2008 در پکن رساند. این در حالی بود که در طول مدت اقامت خود در نیوزلند، فوتبال آماتوری را برای باشگاه آماتوری هیبیسکاس کاست در دسته دوم بازی کرد. اما هیچ گاه فوتبالیست حرفه ای نشد.

پس از آن که تمام برنامه های مورد نظر خود را در نیوزیلند به اجرا درآورد، سر از گوشه دیگر جهان درآورد. اما باز هم در کشوری انگلیسی زبان.

او مدت کوتاهی پس از به عهده گرفتن هدایت تیم ملی فوتبال زنان کانادا در سال 2011، این تیم را به مدال طلای بازی های پان آمریکن 2011 در مکزیک رساند. همچنین در مسابقات انتخابی المپیک در منطقه کونکاکاف که به میزبانی ونکوور برگزار می شد، هدایت کانادا را برعهده داشت. کونکاکاف در بازی‌های المپیک لندن دو سهمیه داشت که کانادا با این قهرمانی توانست سهمیه حضور در المپیک را به دست آورد. در لندن، تیم کانادا تا نیمه نهایی صعود کرد و در این مرحله نیز در برابر آمریکا رقابتی پایاپای ارائه کرد. اما سرانجام(2-1) شکست خورد تا به مقام سوم بازیها دست یابد. این تیم مدال برنز خود را در بازی های المپیک 2016 ریودوژانیرو نیز حفظ کرد تا کارنامه افتخارات هردمن در کانادا نیز پربار شود.

قدم بعدی حضور در تیم ملی مردان کانادا بود. در 8 ژانویه 2018، هردمن به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال مردان کانادا انتخاب شد. او همچنین به عنوان مدیر ملی مردان کانادا برگزیده شد. آن هم در حالی که مسئولیت تمام گروه های سنی از زیر 14 سال به بالا به او سپرده شد. در سال 2021، او تیم کانادا را در رده‌بندی جهانی فیفا از 72 به 40 هدایت کرد؛ رتبه ای که بالاترین موقعیت کانادا از ابتدا تا به امروز بوده است. به این ترتیب این تیم افتخار بیشترین صعود سال را در رنکینگ فیفا کسب به خود اختصاص داد. در 27 مارس 2022، او کانادا را به جام جهانی فوتبال 2022 رساند. اولین جام جهانی کانادا پس از 36 سال.

: برای دریافت مشاوره درباره مردی که فوتبال کانادا را متحول کرد/ صعود به جام جهانی پس از 36 سال فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مردی که فوتبال کانادا را متحول کرد/ صعود به جام جهانی پس از 36 سال» در کادر زیر بنویسید :
5 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید