مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  62268 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
رونمایی از مجموعه کارت های بازی دوران صفوی

رونمایی از مجموعه کارت های بازی دوران صفوی

از کارت‌های بازی صفوی با نام گنجفه که در موزه رضا عباسی نگهداری می‌شد، به مناسبت دهه فجر برای نخستین‌بار رونمایی شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، با اعلام رسمی روابط عمومی موزه رضا عباسی، کارت های بازی مربوز به دوران صفویه در ایران که برای مدت ها در بخش مخزن این مئ=وزه نگهداری می شد را برای اولین و به مناسب دهه فجر به نمایش گذاشته است.

کارت های بازی گنجفه دوران صفوی در موزه رضا عباسی
کارت های بازی گنجفه دوران صفوی در موزه رضا عباسی

این موزه بر اساس مستنداتی که منتشر کرده است قدمت این کارت ها را به دوران صفویه نسبت داده است.

نازی فاطمی، کارشناس مسؤول موزه‌داری در موزه رضا عباسی در خصوص این مجموعه 30 عددی کارت بازی توضیح داد: گنجفه یا گنجیفه در اصل "گنج‌فهم" بوده که به علت استفاده زیاد در لفظ به آن گنجفه می‌گفتند و چون این بازی سبب افزایش عقل و فهم می‌شد چنین نامی داشت. این بازی در دوران صفویه متداول بوده است و اگر قبل از صفویه مورد استفاده قرار گرفته، چند سالی پیش از آن قدمت نداشته است.

کارت های بازی زمان صفوی در موزه رضا عباسی
کارت های بازی زمان صفوی در موزه رضا عباسی

در ادامه وی با اشاره به مستندات موجود در خصوص قدمت این کارت های بازی ادامه داد: میرزا محمدصادق مؤلف شاهد صادق در فصل 64 کتاب خود درباره این بازی توضیح داده است که گنجفه از مخترعات میرغیاث‌الدین منصور شیرازی بوده که در دوران صفویه زندگی می‌کرده و او فردی بسیار باهوش و نابغه بوده است.

فاطمی در ادامه به یکی دیگر از مستندات موجود اشاره کرده و می گوید: یکی دیگر از منابع مورد استناد اهلی شیرازی است که کتابچه‌ای با نام رباعیات گنجفه با 96 دوبیتی داشته که اگر هر دوبیتی را روی صفحه کاغذ می‌آوردند هر صفحه یکی از کارت‌های بازی را تشکیل می‌داده. این فرد در سال 942 قمری فوت کرده است اگر احتمال دهیم 20 یا 30 سال قبل از فوتش این اشعار را سروده باز هم قدمت این بازی به دوران قبل از صفویه نمی‌رسد.

پوستر رسمی نمایش کارت های بازی گنجفه دوران صفوی
پوستر رسمی نمایش کارت های بازی گنجفه دوران صفوی

این کارشناس موزه‌داری همچنین توضیح داد: این کارت‌های بازی شامل هشت دسته است و هر دسته 12 کارت دیگر دارد. عناوین هشت دسته شاملِ غلام، تاج، شمشمیر، اشرفی، چنگ، برات، سکه و قماش است. 12 کارت هم دو کارت اول شاه و وزیر نام دارد و بقیه از یک تا 10 شماره‌گذاری شده است. جنس این کارت‌ها از عاج و سنگ‌های قیمتی بوده، به ویژه آن‌هایی که در دربار استفاده می‌شده است.

نمایشگاه بازی صفوی گنجفه  از 17 تا 30 بهمن 1400 در تالار اسلامی شماره 2 موزه رضا عباسیبرگزار می شود و بازدید از این موزه از ساعت 9 صبح تا 17 امکان‌پذیر است.

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره رونمایی از مجموعه کارت های بازی دوران صفوی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «رونمایی از مجموعه کارت های بازی دوران صفوی» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید