مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  68242 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
مثلث قهرمانی لیگ 02-1401؛ کدامیک قهرمان می شوند؟

مثلث قهرمانی لیگ 02-1401؛ کدامیک قهرمان می شوند؟

مثلث قهرمانی سپاهان، استقلال و پرسپولیس آماری از خود بر جای گذاشته اند که در تمام ادوار لیگ بی سابقه بوده است.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

مهدی زارعی- یک رقابت چند جانبه برای کسب عنوان قهرمانی لیگ؛ رقابتی که امسال سه پایه ثابت دارد. البته رقابت میلیمتری تیمها تا روز پایانی برای کسب عنوان قهرمانی، مربوط به این سالها و دوره اخیر لیگ برتر نیست و به گذشته های دور باز می گردد. حتی سال 1356 و در رقابتهای جام تخت جمشید، وقتی تیم پاس تهران در آبادان مقابل صنعت نفت آبادان(1-1) متوقف شد و سرنوشت قهرمانی این تیم به روز آخر کشیده شد، مجله دنیای ورزش تیتر زد:

 

پاس تا دقیقه 83 لبخند به لب داشت.

 

پاسی ها در روز آخر لیگ مقابل پرسپولیسی قرار گرفتند که برای قهرمانی فقط به برد نیاز داشت. اما بازی(0-0) مساوی شد تا سبزها با یک هفته تاخیر قهرمان شوند. این رسم تا امروز هم تو فوتبال ایران باقی مانده است: در رقابت چند تیم برای قهرمانی، تیمی قهرمان می شود که روز پایانی به هیچ عنوان از رقیب خود شکست نخورد.

در لیگ برتر بارها و بارها شاهد بودیم که صدرنشین ها در یکی دو هفته آخر، نتیجه مورد نظر خود را نگرفتند و ناگهان از صدر سقوط کردند. مثل استقلال که در فصل 81-80 و در اولین دوره لیگ برتر در روز آخر(1-0) از ملوان باخت تا پیروزی با برد(1-0) مقابل فجر سپاسی، صدر جدول را از آبی ها گرفته و قهرمان لیگ شود. استقلالی ها در سومین دوره لیگ برتر هم در هفته ماقبل آخر(2-1) از استقلال اهواز باختند تا پاس با برد(4-3) در خانه سپاهان به صدرجدول بازگردد و سرانجام با برد(5-0) خانگی مقابل استقلال اهواز، صدر جدول را سبز کند.

دو تیم استقلال و پاس یک بار دیگه هم شانه به شانه یکدیگر برای قهرمانی رقابت کردند؛ اما در فصل 85-84 تیم صدرنشین نلغزید و استقلال با در هم کوبیدن برق شیراز در روز آخر لیگ، قهرمان شد. یک فصل بعد، مدعیان قهرمانی لیگ، یک مربع قدرت را تشکیل دادند که البته در روزهای آخر، سرخابی های پایتخت از دو مدعی دیگر جا ماندند و سرنوشت قهرمانی در دستان سایپا و استقلال اهواز قرار گرفت. اما یک تصمیم عجیب و بحث برانگیز و اعلام گل ضربه علی مولایی که به تیر دروازه استقلال اهواز خورده بود، تساوی(1-1) این تیم با مس کرمان را رقم زد و صدر جدول در اختیار سایپای علی دایی قرار گرفت تا با برتری(2-0) مقابل مس در روز آخر لیگ، در ورزشگاه انقلاب کرج، جشن قهرمانی بگیرد.

در سالهای 87 و 88 هم تهرانیها در روز آخر بردند و اصفهانی ها باختند تا به ترتیب پرسپولیس و استقلال، جای سپاهان و ذوب آهن در صدر جدول را گرفته و قهرمان شوند. در فصل 93-92 پنج ضلعی فولاد، پرسپولیس، نفت، سپاهان و استقلال تا روز آخر امیدوار بودند و سرانجام وقتی فولاد با 57 امتیاز قهرمان شد، اختلافش با استقلال رده پنجمی فقط 4 امتیاز بود. در سال 1394 تراکتور و نفت تهران( دو مدعی اصلی قهرمانی) در روز آخر با یکدیگر(3-3) مساوی شدند تا ناگهان جام از تبریز به اصفهان پر زده و به سپاهانی برسد که روز آخر سایپا را شکست داد و ناگهان به صدر جدول رسید. استقلال خوزستان هم در سال 1395 روز آخر لیگ، ذوب آهن را برد تا با تفاضل گل بهتر نسبت به پرسپولیس، به شکلی میلیمتری فاتح رقابتهای لیگ شود.

در بین تیمهایی که قهرمان لیگ نشدند، سپاهان فصل 1400-1399 بدشانس ترین تیم بود که در 30 بازی 65 امتیاز کسب کرد، اما رقیبش پرسپولیس صاحب 67 امتیاز شد و قهرمانی را به خود اختصاص داد.

به نظر می رسد با روند امتیازگیری مثلث قدرت امسال، بار دیگر شاهد باشیم که تیمی با میانگین امتیار بیشتر از 2 در هر مسابقه، باز هم نتواند قهرمان لیگ شود. سپاهان، استقلال و پرسپولیس فعلا میانگین بیشتر از 2 امتیاز در هر بازی را کسب کردند و از بین آنها فقط یکی قهرمان می شود؛ تیمی که باید رسم قهرمانان گذشته لیگ را حفظ کند و در هفته های پایانی لیگ، کمتر از رقبای خود بلغزد. یک پایان درخشان برای تیمی که باید در روزهای آخر لیگ 02-1401، برتر از سایرین باشد.

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره مثلث قهرمانی لیگ 02-1401؛ کدامیک قهرمان می شوند؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مثلث قهرمانی لیگ 02-1401؛ کدامیک قهرمان می شوند؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید