کد مطلب:  63915 
1 نظر
1 نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه

مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه

قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در جلسه علنی در 1400/03/02 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و طی نامه شماره 40364 مورخ 1400/04/14 توسط رییس جمهور ابلاغ شد.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

مطابق ماده 30 قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب 1400 کلیه خودرو ها و موتورسیکلت ها قبل از نقل و انتقال موظف به پرداخت مالیات متناسب با ارزش خودرو هستند و تعویض پلاک خودرو توسط نیروی انتظامی منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال است. در ادامه مطلب آسمونی درباره استعلام و پرداخت مالیات نقل و انتقال وسایل نقلیه صحبت خواهیم کرد.

نحوه استعلام مالیات نقل و انتقال خودرو

پس از دریافت نوبت اینترنتی برای تعویض پلاک خودرو یا موتور سیکلت، جهت ورود به "سامانه سکوی وصول دیون سازمان امور مالیاتی" بر روی لینک زیر کلیک کنید:

https://platform.cartax.ir/toll/login

  • مرحله اول

در مرحله اول، اگر تابحال در این سایت ثبت نام نکرده اید باید برای ثبت نام اقدام کنید؛ با وارد کردن کدملی و شماره تلفن خود یک کد تائید برایتان ارسال می شود و سپس می توانید رمز ثابت برای این سامانه تعیین کنید.
توجه داشته باشید که با یک بار ثبت نام در این سایت، می توانید برای چندین نفر استعلام مالیات بگیرید و حتی آن را پرداخت کنید. بنابراین با ثبت نام یک نفر از اعضای خانواده می توان برای سایر اعضای خانواده و دوستان این کار را انجام داد. پس از ثبت نام، وارد پورتال خود شوید.
توجه: شماره موبایل و کد ملی، هردو باید به نام شخص باشد.

سامانه پرداخت مالیات وسایل نقلیه

  • مرحله دوم

در مرحله دوم پلاک خودرو یا موتور سیکلت را با دقت وارد کنید. 

سامانه پرداخت مالیات وسایل نقلیه

  • مرحله سوم

در مرحله سوم، نوع فرد حقیقی، حقوقی یا اتباع خارجه را مشخص کنید و تاریخ تولد را نیز وارد کنید. و سپس بر روی گزینه "ادامه" کلیک کنید.

سامانه پرداخت مالیات وسایل نقلیه

  • مرحله چهارم

مرحله آخر، مبلغ نهایی را به شما نمایش می دهند که باید آن را از طریق درگاه بانکی پرداخت کرد. همانطور که قبلاً گفته شد، تفاوتی ندارد که پلاک خودرو یا موتورسیکلت متعلق به شماست یا شخصی دیگر. فقط صاحب شماره پلاک خودرو و موتورسیکلت باید با صاحب کدملی و شماره تلفن همراه یکی باشد.

سامانه پرداخت مالیات وسایل نقلیه

قانون مالیات نقل و انتقال وسایل نقلیه

بر اساس ماده 30‌ قانون مالیات بر ارزش افزوده (مصوب 1400/03/02 مجلس شورای اسلامی)، از تاریخ 1400/10/13 نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثنای ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال می باشد.
بر این اساس، لازم است کلیه متقاضیان نقل و انتقال وسیله نقلیه، قبل از دریافت نوبت نقل و انتقال، ابتدا از طریق "سامانه سکوی وصول دیون سازمان امور مالیاتی" نسبت به استعلام بدهی مالیاتی و پرداخت مالیات اقدام فرمایند.

بر اساس ماده 30‌ این قانون، نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت، به استثنای ماشین‌های راهسازی، کارگاهی، معدنی، کشاورزی و شناورها، مشمول مالیات نقل و انتقال به‌شرح ذیل می‌باشند:

  • تولید داخل به میزان یک ‌درصد (1%) و وارداتی دو درصد (2%) به مأخذ مذکور در تبصره (1) ماده ‌(28) این قانون برای سال تولید.
  • مأخذ محاسبه مالیات موضوع این ماده ‌تا شش‌سال پس از سال تولید، سالانه ده ‌درصد (10%) همان مأخذ کاهش می‌یابد و برای سال‌های ششم به بعد، چهل ‌درصد (40%) مأخذ یادشده است.

 تبصره 1- ثبت سند انتقال وسائط نقلیه توسط دفاتر اسناد رسمی و یا تعویض پلاک توسط نیروی انتظامی، منوط به پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده ‌و به ترتیبی است که سازمان مقرر می‌کند. مراجع مزبور در صورت تخلف از این حکم، ملزم به پرداخت دوبرابر مالیات پرداخت‌نشده هستند.
 تبصره 2- اولین انتقال خودرو از کارخانجات سازنده و یا وصل‌کننده قطعات پیش‌ساخته (مونتاژکننده) داخلی و یا واردکنندگان (نمایندگی‌های رسمی شرکتهای خارجی) به خریداران و همچنین هرگونه انتقال به صورت صلح و هبه به نفع دولت مشمول پرداخت مالیات نقل و انتقال موضوع این ماده ‌می‌شود.
 تبصره 3- نقل و انتقال انواع خودرو و موتورسیکلت با پلاک انتظامی مناطق آزاد تجاری‌- صنعتی مشمول مالیات موضوع این ماده ‌نمی‌شود.

 بر این اساس، لازم است کلیه متقاضیان نقل و انتقال وسیله نقلیه، قبل از دریافت نوبت نقل و انتقال، ابتدا از طریق "سامانه مالیات و عوارض خودرو" نسبت به استعلام بدهی مالیات  نقل و انتقال و پرداخت آن اقدام فرمایند.

  •  جهت مشاهده کامل قانون مالیات بر ارزش افزوده بر روی لینک زیر کلیک نمایید:

دانلود شرایط و قوانین مالیات بر ارزش افزوده

 شهروندان می‌توانند از طریق سامانه تلفنی 1526 سازمان امور مالیاتی سوالات خود را در این حوزه مطرح کنند.

: برای دریافت مشاوره درباره مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «مالیات نقل و انتقال وسیله نقلیه» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید