ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  64340 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
لیگ استان تهران

لیگ استان تهران

لیگ استان تهران در گذشته با نام‌های مسابقات قهرمانی باشگاه‌های تهران و جام باشگاه‌های تهران شناخته می‌شد.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

لیگ استان تهران در گذشته با نام‌های مسابقات قهرمانی باشگاه‌های تهران و جام باشگاه‌های تهران شناخته می‌شد. این لیگ در گذشته بالاترین سطح فوتبال در کشور بود که در آن قهرمان به بازی های آسیا معرفی می گردید. در حال حاضر لیگ فوتبال استان تهران در پنجمین سطح از فوتبال ایران و بعد از لیگ دسته سوم فوتبال ایران قرار دارد. قهرمان این جام به مسابقات کشوری لیگ دسته سوم فوتبال ایران راه می‌یابد و جواز حضور در جام حذفی را کسب می‌کند.

شروع فعالیت لیگ استان تهران

در سال 1300 نخستین سازمان و تشکیلات فوتبال در ایران با نام انجمن ترقی و ترویج فوتبال به وجود آمد. این سازمان توسط افرادی چون ابوالفضل صدری، میرباقر عظیمی و سیدمحمد تدین که از نخستین معلمین ورزش کشور محسوب می‌شدند تشکیل شد. از این سال به بعد انجمن هر ساله در کنار ثبت نام باشگاه‌ها و تیم‌های جدید، برگزاری مسابقه‌های فوتبال را برعهده گرفت و با تدوین و ترجمه «قوانین فوتبال» در جهت ایجاد نظم و قانونمند کردن فوتبال در ایران گام برداشت. در همان زمان و در سال 1300 نخستین تیم‌های فوتبال ایرانی به نام های زیر شکل گرفتند:

کلوپ تهران
تیم طوفان
ارامنه اسپرت
در سال 1302 نخستین دوره مسابقات رسمی باشگاه‌های تهران با همت انجمن ترقی و ترویج فوتبال و با حضور سه تیم کلوب ایران، طوفان و ارامنه اسپرت برگزار شد که با قهرمانی کلوب ایران خاتمه یافت. در سال 1303 دو تیم دیگر اجتماعیون و شعاع به جمع این سه تیم اضافه شدند و باز هم کلوب ایران قهرمان شد. در سال 1304 دو تیم کلوپ تهران و انگلیسی‌های مقیم ایران به فینال رسیدند. بازی فینال در حضور رضا شاه برگزار شد و تیم ایرانی توانست با نتیجه 2–1 بر رقیب انگلیسی پیروز شود. در سال 1305 تیم دیگری با نام تیم ایران تشکیل شد و توانست تا سال 1307 قهرمان مسابقات فوتبال تهران شود.

در سال 1308 تیم منتخبی از بهترین بازیکنان حاضر در تیم‌های مسابقات باشگاهی تهران با تیم منتخب بادکوبه (باکو کنونی) شوروی دیدار کرد این تیم با وجود آن‌که منتخبی از بهترین بازیکنان آن زمان فوتبال تهران بود در این بازی شکست سختی خورد. این شکست باعث سرخوردگی عمومی بین فوتبالیست‌ها و فوتبال دوستان تهران شد به طوری که مسابقات باشگاه‌های تهران تا سال 1311 برگزار نشد.

پرافتخارترین تیم در لیگ استان تهران

باشگاه استقلال تهران با 13 قهرمانی در این لیگ، پرافتخارترین تیم این تورنمنت محسوب می‌شود. نخستین دوره رسمی مسابقات جام باشگاه‌های تهران در 1302 برگزار شد و تا پیش از برگزاری مسابقات فوتبال سراسری در 1349 خورشیدی، سطح اول فوتبال ایران و بالاترین سطح فوتبال ایران محسوب می‌شد. و مهم‌ترین تیم‌های باشگاهی و بازیکنان اصلی تیم ملی ایران در این مسابقات شرکت می‌کردند و در سال 1349، قهرمان این مسابقات، تیم تاج، به عنوان نماینده ایران راهی مسابقات باشگاهی قهرمانی آسیا 1970 شد.

عدم برگزاری مسابقات

لیگ فوتبال تهران در طی تاریخش با تغییرات فراوانی مواجه شده، از جمله تعداد تیم‌های حاضر در لیگ، نحوه برگزاری مسابقات، زمان آغاز و پایان مسابقات و این لیگ هیچ‌گاه قالب ثابتی نداشت. همچنین این لیگ در سال‌های زیادی همچون 1329، 1334، 1337 و 1342 برگزار نشد یا در سال‌های همچون 1343، 1350، 1358، 1359 و 1363 نیمه‌کاره رها شد.

 

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره لیگ استان تهران فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «لیگ استان تهران» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید