مهاجرت به آمریکا و کانادا
کد مطلب:  63103 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لحظات تلخ و شیرین نبردهای ایران- کره جنوبی/ هنوز کی روش رکورددار است

لحظات تلخ و شیرین نبردهای ایران- کره جنوبی/ هنوز کی روش رکورددار است

اولین بار که دو تیم فوتبال ایران و کره جنوبی در برابر هم به میدان رفتند، مربوط به بازی های آسیایی 1958 است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

اولین بار که دو تیم فوتبال ایران و کره جنوبی در برابر هم به میدان رفتند، مربوط به بازی های آسیایی 1958 است. اما مهم ترین اتفاقات رخ داده در رقابت های دو تیم، کدام وقایع بوده اند؟

 

اولین مسابقه

در روز 28 می 1958 فوتبال کره جنوبی در حالی مقابل ایران قرار گرفت که در آن روزها کره در اوج بود. این تیم طی هشت سال( از 1954 تا 1962) یک بار به جام جهانی صعود کرد، دو بار فاتح جام ملت های آسیا و سه بار نیز نایب قهرمان بازی های آسیایی شد. در مقابل، ایران در سال 1958، پس از هفت سال در یک رقابت رسمی به میدان می رفت. به این ترتیب نتیجه نبرد دو تیم، پیشاپیش مشخص بود. کره در دقیقه 6 از ایران پیش افتاد و با گل باران تیم ایران در نیمه دوم، (5-0) برنده شد.

 

خورشیدی اولین گلزن ایرانی

دوازده سال گذشت و دو تیم، بار دیگر در بازی های آسیایی مقابل یکدیکر ایستادند. حالا ایران قهرمان آسیا بود اما در بازی های آسیایی بانکوک، یک بار دیگر ایران در گلزنی به کره جنوبی ناکام ماند و مسابقه(1-0) به سود کره خاتمه یافته، زمینه ساز حذف ایران شد. به این ترتیب ایران برای به ثمر رساندن اولین گل خود در برابر کره، تا روز 12 سپتامبر 1971 انتظار کشید. در دیداری دوستانه در ورزشگاه مونی سیپال شهر سئول، علیرضا خورشیدی در دقیقه 35 دروازه حریف را باز کرد و با گلی که مدفع کره وارد دروازه خودی کرد، ایران(2-0) برنده شد.

 

برد ایران در فینال جام ملت ها

اولین برد رسمی ایران در برابر کره جنوبی مربوط به فینال جام ملت های آسیا است. در فینال جام ملت های آسیا تایلند( 1972) ایران ابتدا توسط علی جباری به گل دست یافت اما سرانجام بازی مساوی شد و کار به وقت اضافی کشید. در وقت اضافی حسین کلانی گلی دیگر برای ایران به ثمر رساند و به این ترتیب، ایران در حالی با برتری بر رقیب فاتح آسیا شد، بلکه به اولین برد تاریخ خود در وقت اضافی دست یافت.

دو رقیب همیشگی

کره ای ها تنها تیم آسیایی بودند که در دهه 70 در برابر قدرت اول فوتبال آسیا( ایران) هرگز تسلیم مطلق نبودند و هر چند در بازی های آسیایی تهران(1974) با دو گل غلامحسین مظلومی از ایران باختند، اما در مسابقات انتخابی جام جهانی آرژانتین( 1978) در دو بازی ایران را متوقف کردند. یک بار(0-0) و بار دیگر در تهران(2-2)؛ آن هم ایرانی را که هشت بازی دیگر خود در این مرحله را با پیروزی پشت سر گذاشت.

 

بردهای یکی در میان

از اواخر دهه 80، در هر مسابقه نوبت به یکی از رقبا بود که برنده شود. کره جنوبی در مرحله گروهی جام ملت های قطر(1988) با سه گل ایرانی را شکست داد که به چند نفر از بازیکنان اصلی خود، استراحت داده بود. دو سال بعد و در نیمه نهایی بازی های آسیایی پکن( 1990) ایران در وقت اضافی با تک گل سیروس قایقران پیروز شد و در سال 1993 و در مسابقات انتخابی جام جهانی آمریکا، مجددا کره(3-0) پیروز شد؛ این بار به لطف اشتباهات تاریخی بهزاد غلامپور سنگربان ایران.

 

پنج نبرد در یک چهارم نهایی

از اتفاقات جالب مصاف های ایران و کره، پنج رویارویی پیاپی دو تیم در مرحله یک چهارم نهایی جام ملت ها بود. ایران در 1996 با پنج گلی که در نیمه دوم به ثمر رساند(6-2) کره را در هم کوبید. در این بازی علی دایی به تنهایی 4 گل زد! چهار سال بعد، نوبت به گل کم نظیر کریم باقری بود. اما این بار علی دایی در دقیقه 90 با اشتباه خود، یک گل به کره هدیه داد و سرانجام کره در وقت اضافی و با گل طلایی(1-2) بنده شد. در سال 2004 نوبت به هت تریک علی کریمی در دیداری فراموش نشدنی رسید و ایران(4-3) برنده شد. اما کار دو تیم در سال 2007 و 2011 در وقت قانونی بدون رد و بدل شدن هیچ گلی خاتمه پذیرفت تا کره در هر دو بار برنده شود. یک بار در ضربات پنالتی و با پنلتی های از دست رفته مهدوی کیا و رسول خطیبی و بار دوم با تک گل خود در وقت اضافی.

 

شش نبرد در مقدماتی جام جهانی

آخرین نبردهای رسمی دو تیم به انتخابی جام های جهانی باز می گردد. در انتخابی مسابقات آفریقای جنوبی ایران در هر دو بازی رفت و برگشت با گل های جی سونگ پارک مقابل کره (1-1) متوقف شد و از صعود به جام جهانی بازماند. اما چهارسال بعد، کارلوس کی روش تنها مردی لقب گرفت که به عنوان مربی ایران، دو بار پیاپی کره را شکست داده است؛ با دو برد (1-0) در تهران و اولسان. کی روش این روند را در مسابقات بعدی هم ادامه داد و طی سه مسابقه مقابل کره صاحب دو برد(1-0) و یک تساوی(0-0) شد. دو تا از این دیدارها در مقدماتی جام جهانی بود و یک نبرد هم دوستانه.

 

 

مهاجرت به آمریکا و کانادا
: برای دریافت مشاوره درباره لحظات تلخ و شیرین نبردهای ایران- کره جنوبی/ هنوز کی روش رکورددار است فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «لحظات تلخ و شیرین نبردهای ایران- کره جنوبی/ هنوز کی روش رکورددار است» در کادر زیر بنویسید :
2 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید