کد مطلب:  62250 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
اولین قهرمانی سنگال در آفریقا

اولین قهرمانی سنگال در آفریقا

تیم ملی سنگال به شکلی منحصر به فرد نخستین قهرمانی خود در فوتبال آفریقا را جشن گرفت.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

رقابتهای جام ملتهای آفریقا در حالی با قهرمانی سنگال به پایان رسید که این تیم پانزدهمین کشوری بود که قهرمانی در آفریقا را جشن می گرفت. اما آنچه عجیب بود، اقبال مساعد و حیرت انگیز تیمی بود که در سه بازی مرحله گروهی تنها یک گل زد. با این حال تا بازی فینال حتی با یک نام بزرگ نیز روبه رو نشد و سرانجام وقتی در فینال مقابل نامی بزرگ چون مصر قرار گرفت، تنها به لطف ضربات پنالتی موفق به برتری و کسب جام قهرمانی شد.

سنگال جام ملتها را در روز 10 ژانویه 2022 و با برتری (1-0) مقابل زیمباوه آغاز کرد. دیداری که به نظر می رسید کار دو تیم با تساوی به پایان خواهد رسید. اما پنالتی دقیقه 7+90 سادیو مانه برتری را نصیب سنگال کرد. در ادامه دو تساوی بدون گل مقابل گینه و مالاوی در انتظار این تیم بود. اما همین نتایج برای صعود سنگال کافی بود. آن هم در شرایطی که نتایج دیگر این گروه به گونه ای رقم خورد که سنگال با همین نتایج حتی صدرنشین گروه خود نیز شده و در مرحله بعد در نیمه بالایی جدول حذفی، به ترتیب با کیپ ورد، گینه استوایی و بورکینافاسو مقابله کند. یک برد (2-0) برابر کیپ ورد و دو پیروزی (3-1) مانه و یارانش را به راحت ترین شکل ممکن راهی فینال کرد.

این در حالی بود که تمامی نامهای بزرگ جام در نیمه پایین جدول به هم خوردند. مصر با ساحل عاج مسابقه داد و با برتری (5-4) در ضربات پنالتی رودرروی مراکش قرار گرفت و پس از برتری (2-1) در وقت های اضافی، نیمه نهایی را در برابر کامرون میزبان و بخت اصلی قهرمانی قرار گرفت. برد (3-1) در ضربات پنالتی مصر را فینالیست کرد و وقتی نبرد این تیم با سنگال (0-0) خاتمه یافت، برای چهارمین بار نبردهای مصر 120 دقیقه ای شد.اتفاقی که تاکنون در تاریخ رقابتهای بزرگ برای هیچ تیمی رخ نداده بود. برد در ضربات پنالتی می توانست مصر را صاحب رکوردی منحصربفرد کند و این تیم در یک تورنمنت صاحب سه برد در ضربات پنالتی شود. اما این اتفاق رخ نداد و سنگال با برتری (4-2) در ضربات پنالتی ترمز شاگردان کی روش را کشید.

اما این جام مملو از حاشیه بود. تیم ملی فوتبال کامرون میزبان جام ملت‌های آفریقا در بازی یک هشتم نهایی به مصاف کومور رفت و با نتیجه دو بر یک پیروز شد. اما بیرون ورزشگاه، یک فاجعه رخ داد. هواداران کامرون تلاش کردند که از در‌های جنوبی ورزشگاه خود را به داخل برسانند که ازدحام جمعیت باعث شد هشت نفر کشته و بیش از 50 نفر هم زخمی شوند.

خبرگزاری فرانسه هم در گزارشی نوشت: سقف 60 درصدی ورزشگاه پر شده بود و حتی 80 درصد ورزشگاه در اختیار تماشاگران قرار گرفت. بر اساس گزارش اولیه وزارت بهداشت کامرون، قربانیان فورا با آمبولانس‌ها منتقل شدند، اما ترافیک سنگین جاده‌ای باعث کاهش سرعت انتقال شد.

به گفته این وزارتخانه، حدود 50 نفر در این حادثه مجروح شدند، از جمله دو نفر با جراحات متعدد و دو نفر دیگر با جراحات شدید سر.

طبق گزارش‌ها، یک نوزاد نیز توسط جمعیت زیر پا گذاشته شد، اگرچه نوزاد فورا بیرون کشیده شد و به بیمارستان عمومی یائونده منتقل شد و در وضعیت پزشکی پایدار قرار گرفت.

اما در دیدار تونس و مالی هم حاشیه عجیبی رخ داد؛ جانی سیکازوه داور زامبیایی این دیدار در شرایطی که وقت بازی به پایان نرسیده بود، در دقیقه 86 سوت پایان بازی را زد که با اعتراض بازیکنان مواجه شد. در نهایت داور با مشورت با کمک های خود به اشتباهش پی برد و بازی را بار دیگر از سر گرفت. البته سیکازوه با وجود توقف بازی، وقت تلف شده دیگری هم اعلام نکرد و سوت پایان بازی را در شرایطی که ثانیه هایی به پایان بازی باقی مانده بود، زد که با اعتراض شدید تونسی ها همراه شد.

سرانجام با ثبت 100 گل در 52 بازی و میانگین 1.92 گل برای هر مسابقه، جام به پایان رسید. سادیو مانه سنگالی بهترین بازیکن و ادوارد مندی نیز بهترین دروازه بان جام شد و ونسان ابوبکر مهاجم کامرونی نیز با 8 گل زده، برنده کفش طلای جام شد.

: برای دریافت مشاوره درباره اولین قهرمانی سنگال در آفریقا فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «اولین قهرمانی سنگال در آفریقا» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید