کد مطلب:  62841 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سالی که استقلال در دسته سوم قهرمان شد!

سالی که استقلال در دسته سوم قهرمان شد!

تیم استقلال سال 1372 را در دسته سوم فوتبال گذراند؛ مساله ای که هنوز هم موجب کری خواندن هواداران پرسپولیس برای آنهاست.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

استقلالی ها پس از آن که سال 1371 موفق به صعود از گروه خود به مرحله نیمه نهایی جام ازادگان نشدند، در سال 1372 راهی دسته 3 شدند که برای بازگشت به جام آزادگان مسیر ساده تری نسبت به لیگ تهران بود. مطابق قوانین خاص آن روزها، تیمهای برتر سوپرکاپ ایران راهی مسابقات فصل بعد جام آزادگان( لیگ سراسری) شدند. باقی تیمهای این سوپرکاپ هشت تیمی هم راهی رقابتهای فصل بعد تهران شدند و استقلال هم در دسته سوم حضور پیدا کرد( چیزی به اسم دسته دوم در مسابقات آن سال تعریف نشده بود!)

مطابق پیش بینی ها استقلال کار چندان دشواری در لیگ 3 نداشت و پس از یک فصل با قهرمانی در این مسابقات به دسته اول جام ازادگان بازگشت.

آبی ها در روز 24 دی 1372 در دیدار رفت مرحله پایانی دسته 3 مقابل پلی اکریل قرار گرفت. احمد ابهران داور این مسابقه بود؛  15 هزارنفر در استادیوم آزادی شاهد این مسابقه بودند و آبی پوشان با نفرات زیر به مصاف حریف اصفهانی خود رفتند: حمید بابازاده، جواد زرینچه، مسعود غفوریهای اصل، محمدرضا مهرانپور، رضا حسن زاده، قاسم سیانکی، امیر قلعه نویی، کورش تشت زر، محمد نوری( از دقیقه 61- علی حاج اکبری)، جمشید امیرخانلو( از دقیقه 75- ایمان عالمی)، عباس سرخاب.

یوگنی سوکوموروخوف مربی استقلال در این بازی بود؛ دیداری که سرانجام با تساوی بدون گل خاتمه یافت و سرنوشت قهرمانی لیگ 3 به بازی برگشت کشیده شد.

پایانی بر کابوس آبی

در روز جمعه اول بهمن 1372 فینال رقابت های لیگ 3 کشور برگزار شد. در این مسابقه دو تیم پلی اکریل و استقلال در حضور 20 هزار تماشاگر در استادیوم تختی اصفهان در حالی مقابل هم قرار گرفتند که دیدار رفت دو تیم در ورزشگاه آزادی با تساوی بدون گل خاتمه یافته بود. در این مسابقه تیم استقلال با ترکیب زیر به میدان رفت: حمید بابازاده، جواد زرینچه، رضا حسن زاده، مسعود غفوریهای اصل، صادق ورمزیار، محمود فکری، امیرقلعه نویی، قاسم سیانکی، کورش تشت زر( از دقیقه 74- محمدرضا مهرانپور) ، علی حاج اکبری( از دقیقه 77- جمشید امیرخانلو )، عباس سرخاب( از دقیقه 81-  ایمان عالمی). در این دیدار تنها یک بار توپ از خط دروازه ها گذشت که این گل در دقیقه 13 توسط عباس سرخاب به ثمر رسید. در نیمه دوم هم اتفاقی نیفتاد و مهم ترین واقعه اخراج رازقیان و سیانکی در دقیقه 88 توسط علی نقی مصطفی نژاد داور مسابقه بود. استقلال با قهرمانی در دسته 3،  مستقیما راهی دسته اول لیگ آزادگان شد!

کارنامه استقلال در لیگ 3 و دو شکست آبی ها

استقلالی ها در لیگ 3 جمعا 22 بار به میدان رفتند. در جمع این دیدارها 14 پیروزی، 6 تساوی و دو شکست در کارنامه اینان به ثبت رسید. تیم های راه آهن شاهرود، آلومینیوم اراک، جاوید کرج، ابومسلم مشهد، پارس خودرو تهران در هر دو دیدار رفت و برگشت مغلوب استقلال شدند. وحدت ارومیه در طی دیدار با استقلال به تساوی رسید و شموشک در مقابل استقلال به یک برد و یک باخت دست یافت. تیم های پورا، ایرانجوان بوشهر، پلی اکریل اصفهان با یک تساوی و یک باخت به کار خود در مقابل استقلال خاتمه دادند. موفق ترین تیم در مقابل استقلال، تولی پرس قزوین بود که موفق شد با یک پیروزی و یک تساوی جمعا سه امتیاز از جمع چهار امتیاز دیدار رفت و برگشت را نصیب خود سازد.( لازم به ذکر است که در آن ایام هر برد 2 امتیاز داشت) گل زده استقلالی ها عدد 43 را نشان می دهد و گل خورده بر روی عدد 15 ثابت است. عباس سرخاب هم با 10 گل بهترین  گلزن استقلال بود. 

نظر خود را درباره «سالی که استقلال در دسته سوم قهرمان شد!» در کادر زیر بنویسید :
3 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید