ارزیابی مهاجرت
کد مطلب:  72002 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 3 دقیقه
نقد و بررسى فيلم مردى به نام اتو

نقد و بررسى فيلم مردى به نام اتو

فيلم "مردى به نام اتو "بر اساس كتابى به نام "مردى به نام اوه "ساخته شده است.
زمان مطالعه: 3 دقیقه

جمعه ٥ ابان ١٤٠٢
نویسنده: لاله عالم

مردى به نام اتو فيلمى است توليد ٢٠٢٢ با بازى تام هنكس و كارگردانى مارك فورستر

 مردی به نام اتو (A Man Called Otto)
مردی به نام اتو (A Man Called Otto) 

فيلم "مردى به نام اتو "بر اساس كتابى به نام "مردى به نام اوه "ساخته شده است.  كتاب ان توسط "فردريك بكمن "نويسنده سوئدى و به همان زبان به نگارش در امده است.
شخصيت اصلى داستان پيرمرد ي بداخلاق با ويژگى هاى خاص است.

گفته مى شود، نويسنده با خواندن مقاله اى درباره مردى كه هنگام خريد بليط از يك موزه هنرى دچار ناراحتى قلبى مى شود، الهام مى گيرد و مطالبى براى وبلاگ مى نويسد.
او كم كم در مى يابد كه مى تواند مجموع ان نوشته ها را به صورت كتابى روانه بازار كند.

كتاب "مردى به نام اوه"در سال ٢٠١٢ به سوئدى منتشر مى شود و سپس به زبان انگليسى نيز ترجمه مى شود و در فهرست كتاب هاى پرفروش قرار مى گيرد.

از اين كتاب دو اقتباس سينمائى ساخته مى شود، اولى "مردى به نام اوه "كه يك فيلم سوئدى است به كارگردانى "هانس هولم "و ديگرى فيلمى به نام "مردى به نام اتو "با بازى "تام هنكس "و كارگردانى "مارك فورستر "بر اساس فيلمنامه اى از "ديويد مگى".

در فيلم "مردى به نام اتو "با صحنه اى كوبنده به فيلم پرتاب مى شويم؛ پیرمردی در یک فروشگاه است و به دلیل یک مسائل بسیار جزئی و پیش پا افتاده با بسیار تند با فروشنده و مسئول آنجا برخورد می کند .

تصاویر فیلم مردی به نام اتو
تصاویر فیلم مردی به نام اتو 

بعد از سکانس فروشگاه بیشتر با شخصیت "اتو "یا همان پیرمرد اشنا می شویم، آدم زیادی منضبط كه گاه اعصاب خرد كن مى شود و به قول همسايه اشان گوشت تلخ است.
تام هنكس در اين فيلم مثل هميشه بازى فوق العاده اى دارد و به خوبى توانسته زواياى پنهان و متضاد شخصيت "اتو "را نشان دهد .
همچنين فيلمنامه نويس و كارگردان به خوبى توانسته اند ، به صورت قطره چكان به بيننده اطلاعات بدهند و مخاطب را تحت تاثير قرار دهند.
برش هاى موازى تدوين ، گذشته و حال شخصيت "اتو "را به بيننده نشان مى دهند و مخاطب در مى يابد كه چگونه يك پسر جوان ساده و خوش قلب تبديل به شخصيت اى همچون "اتو "شده است.

تصاویر فیلم مردی به نام اتو
تصاویر فیلم مردی به نام اتو 

از ابتدا تا انتهاى فيلم شاهد همراهى صحنه ها و لحظه هاى متاثر كننده و شاد در كنار هستيم، بيننده يك لحظه به كارهاى اتو مى خندد و زمانى غمگين مى شود.
صحنه مسافرت "اتو "به همراه "سونيا "يكى از همان صحنه هاى پر از تضاد زيبايي و زشتى است ، جايى كه بيننده مبهوت فيلمبردارى و زيبايى جاده است و "سونيا "مثل هميشه در حال مطالعه است كه ناگهان اتوبوس چپ مى كند.
شخصيت پردازى ها بسيار قوى است، بيننده به خوبى مى تواند ، شخصيت جذاب سونيا را تصور كند، زنى فرهيخته، مهربان و فهميده كه چگونه بر اطرافيان تاثير داشته است .
شخصيت اتو ، فردى خوب اما ضعيف است كه سختى ها او را بر خلاف همسرش كه شخصيت قوى داشته، از پاى در مى اورد.
فيلم همچنين با نگاه انتقادى ساخته شده، اشاره به تصادف سونيا دارد و وضعيت ساختمان ها در ورود و خروج افراد معلول ، همچن افراد سودجو كه به دنبال تصرف ملك ها هستد، اشاره ما به صحنه هايى است كه عده اى قصد دارند ان خانواده سياه پوست را به خانه سالمندان ببرند.
اما فيلم بر همزيستى مسالمت اميز و مروت بين همسايگان را نيز ترويج مى كند.

تصاویر فیلم A Man Called Otto
تصاویر فیلم A Man Called Otto

در محله "اتو "مي بينيم نژاد هاى مختلف در كنار هم زندگى مى كنند و چگونه ورود يك خانواده مكزيكي بر اخلاق اتو تاثير مى گذارد.
همچنين فيلم گوشه چشمه به وضعيت حيوان هاى ساكن محلات دارد وتلويحا مى گويد حيوانات خانگى يك محل نيز ساكنان ان محل هستند ، انها را اذيت نكنيد و حتي الامكان به انها غذا و پناه دهيد،توجه شما را جلب مى كنم به صحنه و ديالوگ جالبى كه اتو به زن و در حمايت از گربه مى گويد.
فيلم با اينكه حرف هاى زيادى مى زند و به موضوع هاى مختلفى اشاره مى كنداز همزيستى نژاد ها تا همسايه دارى، نقش شبكه هاى اجتماعى و ….. اما انسجام خود را از دست نمى دهد و مى توان گفت يكى از بهترين اثار توليدى ٢٠٢٢ است.

ارزیابی مهاجرت
: برای دریافت مشاوره درباره نقد و بررسى فيلم مردى به نام اتو فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «نقد و بررسى فيلم مردى به نام اتو» در کادر زیر بنویسید :
5 + 9 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید