بروزرسانی در 4 هفته پیش
کد مطلب: 58987 درج نظر
فرانسه 2020، فرانسه 1984؛ تفاوت های دو تیم ملی
زمان مطالعه: 3 دقیقه
فرانسه در یورو 2020 تنها یک مسابقه خود را برد. آن هم به لطف گل به خودی آلمانی ها! اما همیشه وضعیت فرانسه در یورو، این گونه اسفناک نبوده است.

 يورو 1984 (فرانسه)

براي ميزبانی بازي‌هاي فوتبال قهرماني اروپا در سال 1984 دو كشور فرانسه و آلمان غربي كانديدا شده بودند كه در پايان فرانسوي‌ها اين شانس را پيدا كردند كه پذيراي هفت تيم برتر اروپا باشند. شكل برگزاري بازي‌هاي نهايي بسيار شبيه به فرمول يورو 1980 بود و يك بار ديگر قرار شد كه تيمها در دو گروه هشت تيمي با هم رقابت كنند. تنها تفاوتي كه اين رقابت‌ها نسبت به دوره قبل پيدا كرد، اين بود كه در پايان دور اوّل از هر گروه دو تيم به دور بعد صعود كنند. آن‌گاه تيم‌هاي صدرنشين با تيمهاي دوم گروه مقابل ديدار نمايند. به اين ترتيب مرحله نيمه‌نهايي كه در دوره قبل از برنامه‌بازي‌هاي جام ملّت‌هاي اروپا كنار گذاشته شده بود – دوباره به بازي‌ها بازگشت. اين شكل برگزاري يورو (شركت 8 تيم در دو گروه) در سال‌هاي 1988 و 1992 نيز برگزار گرديد.

 ابتكار فرانسوی

تا قبل از سال 1984 رسم بود كه رقابت‌هاي هر تيم در يك يا دو شهر خاص برگزار مي‌شد. امّا فرانسوي‌ها برنامه مسابقات را طوري طراحي كردند كه حتي تيم ملّي فرانسه نيز مجبور شد سه ديدار مرحله گروهي را در سه شهرپاريس، نانت و سنت‌اتي‌ين برگزار كند! در بين استاديوم‌هاي ميزبان مسابقات ورزشگاه 48 هزار نفري «پارك دوپرنس» محل برگزاري ديدارهاي افتتاحيه و اختتاميه بود. اين استاديوم در سال 1972 ساخته شده بود و چنان پيشرفته بود كه براي ميزباني يورو كمترين تغييرات روي آن اعمال شد. ورزشگاه 55 هزار نفره «ولودروم» بزرگترين استاديوم بازي‌ها بود و علاوه بر ديدارهاي مقدماتي، ميزبان يكي از مسابقات نيمه‌نهايي نيز بود. ديگر ديدار نيمه نهايي در استاديوم «ژرلاند» ليون برگزار شد كه براي برگزاري يورو، از نو ساخته شد و ظرفيت آن به 40 هزار نفر رسيد. استاديوم شهر استراسبورگ نيز كاملاً بازسازي شد و ظرفيت آن 40 هزار نفره شد.

شكل جديد برگزاري بازي‌ها در شهرهاي مختلف سبب مي‌شود كه هواداران از كشورهاي مختلف مجبور شوند كه به شهرهاي مختلف سفر كنند و به اين ترتيب زيبايي‌هاي كشور ميزبان بيشتر مورد بازديد قرار مي‌گيرد.

شكوه جام در گروه اول

ديدار افتتاحيه در ساعت 20:30 دوازدهم ژوئن در حضور 47570 تماشاگر آغاز شد و دو تيم فرانسه و دانمارك رقابتي پاياپاي از خود به نمايش گذارند. تنها حادثه قابل توجه اين ديدار شكستگي پاي «آلن سيمونسون» دانماركي بود كه سبب شد مرد سال اروپا درسال 1977 جام ملّت‌ها را از دست بدهد. گل دقيقه 78 ميشل پلاتيني نتيجه بازي را به سود فرانسه رقم زد و آن‌گاه درخشش پلاتيني ادامه يافت. دو هت‌تريك پياپي از پلاتيني موجب پيروزي (5-0) فرانسه مقابل بلژيك و برد (3-2) اين تيم مقابل يوگسلاوي شد. فرانسوي‌ها در مسابقه با يوگسلاوي در نيمه اول يك گل خوردند. امّا هت‌تريك پلاتيني سبب شد كه صعود فرانسه به دور دوم به عنوان تيم اوّل قطعي شود. دانمارك نيز (3-2) بلژيك و (5-0) يوگسلاوي را شكست داد و دوم شد. پيروزي (2-0) بلژيك مقابل يوگسلاوي نيز سبب شد كه تعداد گلهاي اين گروه به 23 برسد!

امّا در گروه دوم تنها هفت گل زده شد. در روز اول آلمان و پرتغال (0-0) و اسپانيا و روماني (1-1) مساوي شدند. برد (2-1) آلمان برروماني اين تيم را در آستانه صعود قرار داد و تساوي (1-1) اسپانيا و پرتغال بر ابهامات گروه افزود. بازي‌هاي روز آخر به صورت همزمان برگزار شد و تا آخرين دقايق اتفاقي رخ نداد فقط اسپانيايي‌ها مقابل آلمان يك پنالتي از دست دادند و ژرمن‌ها نيز سه بار توپ را به تير دروازه حريف زدند! اما ناگهان پرتغال با گل دقيقه 81 «نه‌نه» روماني را برد و صعود كرد! بازي آلمان و اسپانيا به اوج حساسيت رسيد و ناگهان در دقيقه 90 «آنتونيو ماچه‌دا» با گل خود اسپانيا را به صدر گروه برد و مدافع عنوان قهرماني را حذف كرد!

 

 اوج درخشش پلاتينی

پرتغالي‌ها حاضر به قبول شكست نبودند. حتي دربرابر فرانسه ميزبان آنها نه تنها با گل دقيقه 74 «روي ژوردائو» گل دقيقه 24 «جان فرانسوا دومرگ» را جبران كردند. بلكه همين بازيكن در وقت اضافي و در دقيقه 98 پرتغال را پيش انداخت. چيزي به شكست فرانسه باقي نمانده بود امّا «دومرگ» در دقيقه 114 بازي را به تساوي كشاند و سرانجام پلاتيني در دقيقه 119 پيروزي فرانسه را رقم زد! يك روز بعد ديدار اسپانيا و دانمارك برگزار شد و دو تيم با تساوي (1-1) به كار خود خاتمه دادند تا ضربات پنالتي تعيين كننده فيناليست باشد تمام ضربات اسپانيايي‌ها به گل بدل شد. امّا «اليكائر» آخرين پنالتي دانمارك را به هدر داد. به اين ترتيب اسپانيا حريف فرانسه شد. «وويتچ كريستف» داور چكسلواكيايي در ساعت 20 روز بيست و هفتم ژوئن سوت آغاز فينال را به صدا در آورد. بازي تا دقيقه 57 بدون گل بود تا آن كه ضربه كاشته پلاتيني با اشتباه حيرت‌انگيز «لوييس آركونادا» دروازه‌بان بزرگ اسپانيا همراه شد. توپ از زير بغل آركونادا آرام آرام به سمت دروازه غلتيد و كار براي اسپانيا دشوار شد. حتي اخراج «يوون له‌روي» نيز تأثير در نتيجه نداشت و سرانجام دقيقه 90 فرا رسيد. گل «برونو بلون» نتيجه را (2-0) كرد و تيم «ميشل هيدالگو» قهرمان اروپا شد. پلاتيني هم به ركورد حيرت‌انگيز 9 گل زده دست يافت و عنوان بهترين بازيكن تورنمنت را به خود اختصاص داد.

 

ثبت نظر درباره «فرانسه 2020، فرانسه 1984؛ تفاوت های دو تیم ملی»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت