کد مطلب:  61824 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 2 دقیقه
علت تاخیر در پخش سریال جیران چه بود؟

علت تاخیر در پخش سریال جیران چه بود؟

در روز های اخیر حاشیه های زیادی پیرامون جدیدیترین سریال حسن فتحی به نام جیران ایجاد شده است و اعلام شده است که این سریال با تاخیر حداقل 1 هفته ای پخش می شود.
زمان مطالعه: 2 دقیقه

به گزارش اسمونی و به نقل از ایسنا، در حالی که روابط عمومی سریال جیران زمان پخش اولین قسمت از  این مجموعه تاریخی را 24 دی ماه 1400  اعلام کرده بود، اما جدیدترین ساخته حسن فتحی به زمان مقرر پخش نرسید و روابط عمومی این مجموعه هم حوالی ظهر جمعه با انتشار خبری جدید علت این تاخیر را اینگونه اعلام کرد،

در بازبینی نهایی ساترا ملاحظه‌ای بیان شد که در حال رفع و تهیه نسخه نهایی هستیم.

در ادامه اما ساعاتی پس از اعلامیه روابط عمومی سریال جیران، روابط عمومی پروژه‌ای دیگر با نام آهوی من مارال که اتفاقا آن هم مقطعی از زندگی ناصرالدین شاه را به تصویر می کشد، بیانیه عجیبی را منتشر کرد.

در این بیانیه، روابط عمومی سریال آهوی من مارال تاخیر در پخش سریال جیران را به شباهت داستان این سریال به  سریال مهرداد غفارزاده نسبت داده و در بخشی از آن مدعی شده بود:

 

پی‌رنگ اصلی داستان عاشقانه سریال جیران از سریال آهوی من مارال کپی‌برداری شده است.

 

سازندگان  و عوامل سریال آهوی من مارال همچنین اعلام کردند که تهیه‌کننده جیران به حذف شباهت‌های کپی‌شده از سریال آهوی من مارال موظف شده است.

اما در نهایت سازمان تنظیم مقررات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر (ساترا) با ورود به قضیه، درباره‌ی پخش نشدن قسمت اول سریال جیران که انحصاری  فیلیمو است در موعد مقرر خود یعنی  24 دی 1400، توضیحاتی را در پنج بند به شرح زیر ارائه کرد:

 

1. حمایت از زیست‌بوم رسانه‌های آنلاین و توسعه محتوای بومی و ایرانی، همواره راهبرد کلیدی ساترا بوده است. برای نیل به آن نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و منسجم در زنجیره ارزشی تولید تا انتشار محتوا و همچنین حمایت از فعالیت‌های قانونی هنرمندان هستیم.

2. سریال «جیران» از اولین تجربه‌های بخش خصوصی در تولید سریال‌های تاریخی عظیم است که می‌تواند نقش بسزایی در توسعه زیست‌بوم محتوای بومی و بازاریابی بین‌المللی محصولات فرهنگی ایران داشته باشد.

3. ناظر به این دیدگاه و با توجه به اینکه تولید سریال «جیران» هنوز به اتمام نرسیده است، توصیه راهبردی ساترا با توجه به حساسیت‌ها و پیچیدگی‌های محتوایی سریال به رسانه فیلیمو، برنامه‌ریزی دقیق انتشار، انجام هماهنگی‌ها و تعاملات لازم در مسیری مطمئن و پرهیز از اختلال در روند پخش است و این برنامه‌ریزی در تعامل سازنده رسانه و ساترا شکل گرفته است. لذا تصمیم ساترا مبنی بر به تأخیر انداختن قسمت اول سریال به رسانه فیلیمو ابلاغ شده است.

4. همچنین با توجه به ادعاهای مربوط به نقض حقوق مالکیت فکری در سریال «جیران»، با توجه به عدم تمایل شاکی به ادامه رسیدگی توسط ساترا، موضوع تا زمان ثبت درخواست رسیدگی از سوی عوامل تولید سریال «آهوی من مارال» یا ارائه حکم قضایی، در ساترا مسکوت مانده و انتشار یا عدم انتشار سریال «جیران»، ارتباطی با آن ادعا ندارد.

5. امید است با حل مسائل باقی مانده طی روزهای آینده، امکان پخش سریال مذکور مهیا شود و بر همین اساس پیشنهاد ساترا به رسانه فیلیمو این است که اقداماتی را در جهت احقاق حقوق کاربرانی که اقدام به خرید اشتراک کرده‌اند به انجام رساند.

 

در پایان لازم به ذکر است که فیلیمو در بخشی از این بیانیه اعلام کرده که انتشار سریال جیران حداکثر تا هفته آینده  یعنی تا 1بهمن ماه 1400 به تاخیر خواهد افتاد و علت این تاخیر را ملاحظات ممیزی از سوی ساترا اعلام کرده است. این پلتفرم همچنین به کاربرانش وعده داده که به منظور حفظ حقوقشان 3 روز به اشتراک آنها اضافه خواهد کرد.

: برای دریافت مشاوره درباره علت تاخیر در پخش سریال جیران چه بود؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «علت تاخیر در پخش سریال جیران چه بود؟» در کادر زیر بنویسید :
3 + 8 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید