کد مطلب: 145 درج نظر
عطار نیشابوری و فرار از مال دنیا

عطار نیشابوری و فرار از مال دنیا

فریدالدین ابوحامد محمدبن ابوبکر بن اسحاق عطار کدکنی نیشابوری مشهور به عطار نیشابوری - معروف به عطار...
زمان مطالعه: 2 دقیقه
سرفصل های این مطلب:[بستن]

فریدالدین ابوحامد محمدبن ابوبکر بن اسحاق عطار کدکنی نیشابوری مشهور به عطار نیشابوری - معروف به عطار نیشابوری یکی از شاعران معروف ادبیات فارسی در پایان سده ششم و آغاز سده هفتم است .

او سال 540 در کدکن زاده شد .نام او محمد -لقبش فریدالدین و کنیه اش ابوحامد بود و در شعرهایش بیشتر عطار و گاهی فرید تخلص کرده است .

نام پدر عطار ابراهیم کدکنی با کنیه ابوبکر و نام مادرش رابعه بود .

او داروسازی و عرفان را از شیخ مجدالدین بغدادی فرا گرفته بود .

درباره به پشت پا زدن عطار به اموال دنیوی و راه زهد، گوشه‌گیری و تقوا را پیش گرفتن وی داستان‌های زیادی گفته شده‌است. مشهورترین این داستان‌ها، آن‌ست که عطار در محل کسب خود مشغول به کار بود که درویشی از آنجا گذر کرد. درویش درخواست خود را با عطار در میان گذاشت، اما عطار همچنان به کار خود می‌پرداخت و درویش را نادیده گرفت. دل درویش از این رویداد چرکین شد و به عطار گفت: تو که تا این حد به زندگی دنیوی وابسته‌ای، چگونه می‌خواهی روزی جان بدهی؟ عطار به درویش گفت: مگر تو چگونه جان خواهی داد؟ درویش در همان حال کاسه چوبین خود را زیر سر نهاد و جان به جان آفرین تسلیم کرد. این رویداد اثری ژرف بر او نهاد که عطار دگرگون شد، کار خود را رها کرد و راه حق را پیش گرفت. چیزی که نمایان است این است که عطار پس از این جریان مرید شیخ رکن الدین اکاف نیشابوری می‌گردد و تا پایان عمر (حدود 70 سال) با بسیاری از عارفان زمان خویش هم‌سخن گشته و به گردآوری داستان‌های صوفیه و اهل سلوک پرداخته‌است. و بنا بر داستانی وی بیش از 180 اثر مختلف به جای گذاشته که حدود 40 عدد از آنان به شعر و دیگر نثر است. عطار در سال 618 یا 619 و یا 626 در حملهٔ مغولان، کشته‌شد.پس از تسلط چنگیز خان مغول بر بلاد خراسان شیخ عطار نیز به دست لشکر مغول اسیر گشت. گویند مغولی می‌خواست او را بکشد، شخصی گفت: این پیر را مکش که به خون‌بهای او هزار درم بدهم. عطار گفت: مفروش که بهتر از این مرا خواهند خرید. پس از ساعتی شخص دیگری گفت: این پیر را مکش که به خون‌بهای او یک کیسه کاه طلا خواهم داد. شیخ فرمود: بفروش که بیش از این نمی‌ارزم. مغول از گفته او خشمناک شد و او را هلاک کرد.

این هم یکی از اشعار عطار نیشابوری

یک لحظه مباش غافل از ما:

گر سیر نشد تو را دل از ما

یک لحظه مباش غافل از ما

در آتش دل بسر همی گرد

مانندهٔ مرغ بسمل از ما

تر می‌گردان به خون دیده

هر روز هزار منزل از ما

چون ابر بهاری می‌گری زار

تا خاک ز خون کنی گل از ما

آخر به چه میل همچو خامان

که گاه بگیردت دل از ما

یا در غم ما تمام پیوند

یا رشتهٔ عشق بگسل از ما

مگریز ز ما اگرچه نامد

جز رنج و بلات حاصل از ما

کز هر رنجی گشاده گردد

صد گنج طلسم مشکل از ما

عطار در این مقام چون است

دیوانهٔ عشق و عاقل از ما

معرفی نویسنده:

ثبت نظر درباره «عطار نیشابوری و فرار از مال دنیا»

دیدگاه خود را در کادر زیر بنویسید

2 + 6 = ?