بروزرسانی در 3 روز پیش
کد مطلب: 59309 درج نظر
چه کسی پرچم المپیک را طراحی کرد؟
زمان مطالعه: 1 دقیقه
معروف ترین پرچم در سراسر دنیا، کدام پرچم است؟ پاسخ پرچم هیچ کشوری نیست. برای جواب باید پرچم المپیک را مشاهده کرد.
سرفصل های این مطلب:[بستن]

بدون شک، مشهورتر از پرچم تمام کشورهای دنیا، یک پرچم سفید است که حلقه هایی متصل به هم درون آن دیده می شوند. اما نماد المپیک فقط در یک پرچم خلاصه نمی شود و می تونیم در مدالهای ورزشکاران المپیکی هم حلقه های مشهور المپیک را ببینیم. این حلقه ها چطور و از چه زمانی وارد المپیک شدند و از چه زمانی در مدالهای المپیک هم قرار گرفتند؟

سمبل و پرچم المپیک

حلقه‌های بازی‌های المپیك توسط «بارون پی‌یر دوكوبرتن – بنیانگذار المپیك طراحی شد. در سال 1913 مجله پاریسی «له‌بون مارش Le Bon Marche» برای نخستین بار این طرح را منتشر كرد و یك سال بعد در كنگره المپیك این طرح به عنوان سمبل‌بازی‌های المپیك برگزیده شد تا برای نخستین بار در جشن بیستمین سالگرد احیای المپیك از آن استفاده شود. امّا المپیك 1916 به دلیل وقوع جنگ جهانی به تعطیلی گرایید.

 سرانجام در المپیك 1920 برای نخستین بار پرچم المپیك برافراشته شد. پرچمی با 5 حلقه در زمینه سفید و بدون هیچ حاشیه‌ای سه حلقه بالایی آبی، سیاه و قرمز هستند و دوتای پایینی سبز و زرد. این رنگ‌ها به این دلیل انتخاب شده‌اند كه در پرچم تمامی كشورهای جهان حداقل یكی از رنگ‌‌های قرمز، سیاه، آبی، زرد، سبز و سفید وجود دارد. البته برخی نیز براین عقیده‌اند كه هر حلقه سمبل یك قارّه است: قرمز (آمریكا) سیاه (آفریقا) آبی (اقیانوسیه) زرد(آسیا) و سبز (اروپا).

 

پرچم المپیك در مراسم افتتاحیه برافراشته می‌شود و در روز واپسین پایین آورده می‌شود تا نشان دهنده خاتمه مسابقات باشد.

 

برای نخستین بار در المپیك زمستانی 1928 حلقه‌های المپیك بر روی مدال‌های قهرمان ظاهر گشت و از آن پس در تمامی بازی‌های زمستانی مدال‌های قهرمانان مزّین به حلقه‌ها بوده‌اند. در سال 1956 مسابقات اسب‌سواری المپیك تابستانی در استكهلم (سوئد) برگزار گردید. زیرا قوانین قرنطینه استرالیا اجازه نمی‌داد كه از كشورهای خارجی، اسب وارد استرالیا گردد.

در همین مسابقات اسب‌سواری بود كه بر روی مدال‌های قهرمانان المپیك تابستانی نیز پنج حلقه المپیك نقش بست. از المپیك 1976 (مونترآل) تا به امروز نیز این نقش از روی مدال‌ها حذف نگردیده است.

نماد پنج حلقه المپیک آن قدر معروف است که تمامی کشورها در نمادهای کمیته ملی المپیک خود از این نماد استفاده کرده اند. از جمله کمیته ملی المپیک ایران که می توانیم پنج حلقه را در نماد آن مشاهده کنیم.

ثبت نظر درباره «چه کسی پرچم المپیک را طراحی کرد؟»

برای ثبت نظر ابتدا وارد سایت شوید


ورود به سایت