کد مطلب:  61455 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
جریان سیب زمینی های بازگشتی از ازبکستان و ترکمنستان چیست؟

جریان سیب زمینی های بازگشتی از ازبکستان و ترکمنستان چیست؟

در چند روز اخیر اخبار زیادی در مورد بازگرداندن محموله های صادراتی محصولات کشاورزی ایران به برخی از کشور ها اطراف منتشر شده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، اداره گمرک ایران بازگشت محموله صادراتی سیب زمینی به کشورترکمنستان را تایید نکرده است ولی به صورت رسمی اعلام کرده است که محموله 50 تنی به مقصد ازبکستان برگشت خورده است که دلیل آن سموم و آفات نبوده و بعد از رفع مشکل دوباره صادر شده است.

در مورد بازگشت محصولات مختلف کشاورزی صادراتی در چند وقت اخیر اخبار ضد و نقیضی منتشر شده است که از سوی تاجران صادر کننده به کشور های ترکمنستان و ازبکستان مطرح شده است.

 اما در نقطه مقابل گمرک ایران در این رابطه اعلام کرده است که بر اساس بررسی‌ها انجام شده در چند ماه گذشته هیچ محموله‌ سیب زمینی از مقصد کشور ترکمنستان برگشت نخورده است و فقط یک محموله از کشور ازبکستان برگشت خورده بود که مجدد صادر شده است و دلیل برگشت هم سموم و آفات نبوده است.

سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک ایران در این مورد گفت: حدود دو ماه پیش یک محموله 50  تنی که از مسیر ترکمنستان به مقصد ازبکستان ترانزیت شده بود، به دلیل حجم بیش از استاندارد خاکی که دور سیب زمینی‌ها بود، برگشت خورد اما در ادامه طی مذکرات صورت گرفته محموله برگشتی به حالت استاندارد درآمده و مجددا به ازبکستان صادر شده است.

لطیفی با اشاره به اینکه تا به حال هیچ محموله‌ سیب زمینی از کشور ترکمنستان برگشت نخورده است بیان کرد: در هشت ماهه امسال 59.8  هزار تن به ارزش 8.9 میلیون دلار صادرات سیب زمینی به این کشور صورت گرفته که عمده آن از گمرک لطف آباد به وزن 56.7 هزار تن به ارزش بیش از 8.5 میلیون دلار بوده است.  

 

 

: برای دریافت مشاوره درباره جریان سیب زمینی های بازگشتی از ازبکستان و ترکمنستان چیست؟ فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «جریان سیب زمینی های بازگشتی از ازبکستان و ترکمنستان چیست؟» در کادر زیر بنویسید :
4 + 6 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید