کد مطلب:  59973 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
تاکید سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بر شکست سیاست ارز چندنرخی

تاکید سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بر شکست سیاست ارز چندنرخی

غلامرضا مرحبا گفت: اساسا سیاست ارز چندنرخی به دلیل ایجاد بستر فساد و رانت سیاستی از پیش‌شکست خورده است.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از فارس، غلامرضا مرحبا، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اینکه سیاست ارز چند نرخی به دلیل ایجاد بستر فساد و رانت، سیاستی از پیش‌ شکست‌خورده است، گفت: متاسفانه 20 درصد از داروهای واردشده با ارز ترجیحی سر از کشورهای همسایه درآورده است. این در حالی است که ما می‌توانیم دارو را با قیمت آزاد وارد کنیم و از مسیر بیمه از مردم حمایت کرده و از قاچاق مجدد دارو پیشگیری شود.

غلامرضا مرحبا درباره هدف دولت دوازدهم از اجرای سیاست ارز ترجیحی گفت: به دنبال افزایش قیمت ارز، دولت ملزم به واردات برخی مواد اولیه، نهاده‌ها و کالاهای موثر بر معیشت مردم شد که اگر واردات این کالاها با قیمت دلار آزاد انجام می‌گرفت پیش‌بینی می‌شد قیمت تمام شده افزایش داشته باشد، لذا دولت سیاست تخصیص ارز ترجیحی به واردات این کالاها را اتخاذ کرد که از این طریق قیمت تمام شده را پایین نگه دارد، فشار کمتری به مردم وارد شود و به نوعی افزایش قیمت‌ها و تورم کنترل شود.

مرحبا افزود: از دیدگاه بنده سیاست ارز ترجیحی صددرصد شکست خورده و اساسا سیاست ارز چندنرخی به دلیل ایجاد بستر فساد و رانت سیاستی از پیش‌شکست خورده است. همانطور که در کشور برخی واردکنندگان، بعد از دریافت ارز ترجیحی یا کالایی وارد کشور نکردند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان تاکید کرد: می‌توان به عنوان یک راهکار جایگزین دهک‌های مختلف جامعه را به دقت شناسایی و جداسازی کرده و در قالب یارانه یا کارت‌های اعتباری از اقشار نیازمند حمایت شود. سیاست ارز 4200 تومانی و ادامه آن ظلم بزرگی است که بخشی از دارایی و ارزی که از فروش نفت با وجود تحریم‌ها وارد کشور شده، به دست افراد سودجو بیفتد. با وجود این مسائل وزیر اقتصاد جدید باید قبل از هرچیز اراده و انگیزه ایجاد تغییر را داشته باشد.

: برای دریافت مشاوره درباره تاکید سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بر شکست سیاست ارز چندنرخی فرم زیر را تکمیل کنید
واریز هزینه و دریافت مشاوره توسط آسمونی
نظر خود را درباره «تاکید سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس بر شکست سیاست ارز چندنرخی» در کادر زیر بنویسید :
2 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید