کد مطلب:  62678 
درج نظر
درج نظر
زمان مطالعه: 1 دقیقه
شورای اروپا عضویت روسیه را موقتا به تعلیق درآورد

شورای اروپا عضویت روسیه را موقتا به تعلیق درآورد

بر اساس اخبار منتشر شده از خبرگزاری های ارپایی در واکنش به حمله ناگهانی روسیه به اوکراین این کشور از عضویت در شورای اروپا به طور موقت تعلیق شد.
زمان مطالعه: 1 دقیقه

به گزارش آسمونی و به نقل از ایسنا، شورای اروپا با اننتشار یک بیانیه‌ به صورت رسمی  اعلام کرد که در راستای اساسنامه شورای اروپا، کمیته وزیران این شورا تصمیم گرفته اند که فدراسیون روسیه را از حق نمایندگی خود در کمیته وزیران و در مجمع پارلمانی در نتیجه حمله مسلحانه فدراسیون روسیه به کشور اوکراین به حالت تعلیق درآورد.

در بخشی از این بیانیه بلند بالا این چنین آمده است: 

تصمیم اتخاذ شده به این معنی است که فدراسیون روسیه همچنان عضو شورای اروپا و عضو کنوانسیون‌های مربوطه شورای اروپا از جمله کنوانسیون اروپایی حقوق بشر است. میخایل لوبوف، قاضی منتخب در دادگاه اروپایی حقوق بشر در رابطه با فدراسیون روسیه نیز به عنوان یکی از اعضای دادگاه باقی می‌ماند و درخواست‌های ارائه شده علیه فدراسیون روسیه همچنان توسط دادگاه بررسی و تصمیم‌گیری خواهد شد.

ماریا پژینوویچ بوریک، دبیر کل شورای اروپا نیز در سخنرانی خود در جلسه اضطراری این شورا حمله نیرو های روس به اوکراین را نقض آشکار و فاحش اساسنامه شورای اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپا دانست.

در بخش دیگری از بیانیه همچنین ذکر شده است که تعلیق یک اقدام نهایی نیست، بلکه موقتی است و کانال‌های ارتباطی را باز می گذارد. این تصمیم پس از تبادل نظر با مجمع پارلمانی در کمیته مشترک اتخاذ شد.

در پایان لازم به ذکر است که روسیه از سال 1996 یکی از اعضای رسمی شورای اروپا بوده است و در سال 2014 و به دلیل دخالت هایش در بحران کریمه و الحاق غیرقانونی این شبه جزیره به مرز های خود، تحریم شده بود و نمایندگان روس در این مجمع از حق رای محروم شده بودند. در واکنش اما مقامات روسیه این شورا را تحریم کردند و در هیچکدام از جلسات آن شرکت نکردند تا اینکه در سال 2019 اختلافات میان شورای اروپا و روسیه حل شد و حق رای روسیه بازگشت.

نظر خود را درباره «شورای اروپا عضویت روسیه را موقتا به تعلیق درآورد» در کادر زیر بنویسید :
3 + 7 = ?
لطفا شرایط و ضوابط استفاده از سایت آسمونی را مطالعه نمایید